V bodovém hodnocení Indexu genderové rovnosti pro rok 2023 Česko výrazně zaostává za evropským průměrem. Ten je totiž 70,2 bodů. Zatímco letošní skóre Česka je 57,9.
I přes to, že Island provází reputace globálního lídra v oblasti genderové rovnosti, vydělávají zde stále muži v některých profesích až o 21 procent více.
Úřad zjistil, že pouze osm procent z kontrolovaného objemu peněz naplnilo účel ve všech klíčových otázkách. Zkontroloval čtrnáct projektů z celkem 68, objem prověřených peněz činil 40 milionů korun.
„Boj o rovnoprávnost není lineární. Nemůžeme se dopracovat k nějakému zákonu a říct, že teď už to skončilo. Práva jsou křehká,“ připomíná publicistka Maja Vusilović.
Rozdíl v Česku může být ještě větší. „V analýze jsou zahrnuti jen ti, co pracují na zaměstnaneckou smlouvu. Z toho spousta žen s nižšími mzdami vypadává,“ říká Křížková. Ženy často pracují na dohody.
Podle unijních institucí v současnosti ženy vydělávají za stejnou práci v průměru o 13 procent méně než muži. Evropská komise se však návrhem o platové transparentnosti snaží trend srovnání urychlit.
Praha||Iva Hadj Moussa, Richard Vrdlovec, kac|Ekonomika
Kolik zhruba dostávají muži a kolik ženy, ukazuje kalkulačka na webu ministerstva. „Má to sloužit především ženám, aby měly přehled o trhu, třeba když se vracejí po rodičovské,“ říká Simerská.