Konzervativní organizace usilují o omezení přístupu dívek ke vzdělání, o změnu učebních osnov a o ovlivňování vzdělávacích zákonů, uvádí zpráva Overseas Demographic Institutu.
Pátá epizoda podcastové série Rozehra je z velké části právě o ženách ve sportovní redakci. Přestože je tato rozhlasová sekce dodnes převážně mužskou záležitostí, vždy se v ní objevovala nějaká žena.
První květen se tradičně slaví jako svátek práce. Jenže práce v domácnosti, péče o blízké a dobrovolnictví, je „neviditelná“. Letos se konal druhý ročník Svátku neviditelné práce.
Zákon, o kterém v pátek jednají spolkoví poslanci, zdůrazňuje, že nikdo kromě dané osoby nesměl říct, zda měla dříve jiné pohlaví, než jaké má v aktuálních dokladech. Platí to i pro příbuzné.
Ženy kvůli nedostatečnému povědomí a někdy i laxnímu přístupu některých gynekologů, na pomoc dlouho čekají. A aktivní snaha zmírnit symptomy nemoci stojí peníze, fyzioterapii pojišťovna nehradí.
Robinsonová si stěžovala, že dostávala „stereotypně ženské práce“, jako bylo praní či vysávání v bytě herce, i v manažerských pozicích. Tvrdila navíc, že se De Niro dopustil nevyžádaných dotyků.
„Boj o rovnoprávnost není lineární. Nemůžeme se dopracovat k nějakému zákonu a říct, že teď už to skončilo. Práva jsou křehká,“ připomíná publicistka Maja Vusilović.
Rozdíl v Česku může být ještě větší. „V analýze jsou zahrnuti jen ti, co pracují na zaměstnaneckou smlouvu. Z toho spousta žen s nižšími mzdami vypadává,“ říká Křížková. Ženy často pracují na dohody.
Ženy v politice se setkávají s předsudky, upozorňuje Popelářová: „Například rozdělení na rodinnou a pracovní stránku života. Tam se ženám automaticky ubírá na pozici a musí se snažit o to víc.“
Ženy podle Homfray nejsou jenom naštvané, ale také štvané, jak naznačuje grafická podoba obálky její knihy: „Plníme příliš mnoho životních rolí. Na ženy je se toho nakládá až příliš od malička.“
Ženy v Číně čelí rostoucímu tlaku, aby se vrátily k tradičním pečovatelským rolím, protože stárnoucí společnost se potýká s rekordně nízkou porodností a počtem sňatků.
Většině Čechů by přitom sňatek Sáry a Káji nebo nebinárního Tea a jeho přítelkyně nevadil. S manželstvím pro všechny totiž dlouhodobě souhlasí velká část společnosti, podpora v průběhu let narůstá.
Jaderné elektrárny Dukovany a Temelín budou mít brzy na pozici operátora sekundárního okruhu i ženy. V Dukovanech se na tuto pozici školí Zuzana Fraňová, v Temelíně zase Adéla Chalupová.
„Stres, když máte s babičkou nebo s kamarádem mluvit o vaší sexuální orientaci, může u lidí z queer komunity vést až k duševním potížím,“ říká novinář Filip Titlbach.
Vlády se střídají, opatrnost zůstává. Česká společnost je odpradávna poměrně liberální, jsme však hákliví na rady udělované zvenčí. To se pak dokážeme chovat jako ti největší tradicionalisté.
Pivo bude nejspíš zdražovat. Z části za to může skoro pětiprocentní inflace. Pivovary si ale stěžují i na nárůst cen surovin, energie a vody, píše deník E15. Více ve výběru z médií od Radiožurnálu.
Nový zákon oddělení pro dívky a chlapce nezakazuje. Obchodům ale ukládá, aby měly také genderově neutrální sekci. V ní má být „rozumný výběr“ výrobků bez ohledu na to, zda jsou jen pro určité pohlaví.
„Nyní mohou Mnichovanky sahat jen na ňadra Julie. Pro vyvážený genderový obraz v genderovém hlavním městě tak vedle přirozeně chybí socha s tělesnými částmi přiřazovanými mužům,“ uvádí Burneleitová.
V České republice mají otcové možnost využít rodičovskou dovolenou k prohloubení péče o dítě od narození do 3 let dítěte. Můžou navíc využít i týdenní „otcovskou dovolenou“ během šestinedělní.
„Stejně jako Češi i my na Slovensku máme ve sportu ekonomické problémy,“ zdůrazňuje v rozhovoru s Janem Suchanem v pořadu Host Radiožurnálu Sport Jozef Liba ze Slovenského olympijského výboru.
Chlapečci mají v posledních letech stále raději čistě chlapecké hračky, kdežto dívky začínají preferovat hračky genderově neutrální. Tvrdí to studie britských vědců z univerzit v Londýně a Glasgow.