Jak může genderové složení týmů ovlivnit výkon zaměstnanců? Pomohla to zjistit umělá inteligence

„Špička ledovce.“ Jen tolik prý autorky studie z americké Cornellovy univerzity prozkoumaly, pokud jde o vliv genderu na pracovišti. Přišly ale na to, jak by se dala za jistých okolností zvýšit produktivita práce. Výzkumnice do studie zapojily i umělou inteligenci, buď s mužským, nebo ženským hlasem.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

počítače, ilustrační foto

počítače, ilustrační foto | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Ukázalo se, že umělá inteligence mluvící ženským hlasem může pomoct ženám v menšině s tím, aby se necítily v menšině a byly tím pádem aktivnější. Na muže ale umělá inteligence s mužským hlasem takhle nefunguje. Podstatou studie, o které píše server Euronews, bylo vnímání podpory v pracovním týmu. Protože je jasné, že když má člověk podporu kolegů, líp se mu pracuje.

24:35

Čtyři není dost. Jako slabinu Ústavního soudu vnímám malé zastoupení žen, kritizuje Zámečníková

Číst článek

Americké informatičky rozdělily 180 účastníků studie do týmů po třech lidech. Měli společně vymyslet způsoby, jak ušetřit vodu a energii a taky určit, kterého zaměstnance povýšit. Čtvrtým členem týmu byla umělá inteligence – buď s mužským, nebo ženským hlasem.

V týmech byly vždy dvě ženy a jeden muž, nebo naopak dva muži a jedna žena. To je důležité. Plus umělá inteligence – cílem bylo zjistit, jestli nějak ovlivní výkon genderově nevyváženého lidského týmu.

Vědkyně pak z přepisů chatových konverzací účastníků studie zjišťovaly, jak často lidé přicházeli s nápady, jak byli výkonní.

Když byly ženy v týmu v menšině, byly výkonnější, pokud umělá inteligence mluvila ženským hlasem. Víc se prý zapojovaly do diskuse a měly víc nápadů.

I když ženy tvořily většinu týmu, ženský hlas vnímaly jako příjemnější než mužský. To vyplynulo ze subjektivního hodnocení lidí ve studii.

Na mužský hlas ženy reagovaly opačně. Byly více zticha a tolik se neprojevovaly.

Muži v menšině reagovali na robota s mužským hlasem tak, že mluvili víc, ale míň se soustředili na řešení úkolů.

Na Wikipedii je více článků o fotbale než o ženách. Změnit se to pokouší britská vědkyně

Číst článek

Ze studie plyne, že na jedince, kteří jsou v pracovním týmu v menšině, má pozitivní účinek i tak malá míra podpory, jako je hlas umělé inteligence. Autorky studie to vysvětlují tak, že se obecně cítíme líp, když pracujeme s lidmi, kteří jsou jako my.

Podle obou autorek je tato studie jenom kousek ze skládanky, kterou ještě zbývá složit, pokud jde o to vymyslet, jak to udělat, aby zaměstnanci, kteří se cítí marginalizováni nebo v menšině, měli na pracovišti větší podporu. Což se má pozitivně odrazit na jejich výkonu.

V budoucnu se obě vědkyně chtějí zaměřit i na to, jak se mění výkon, když jsou v týmech lidé, kteří se nepovažují za muže ani ženy.

Helena Berková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme