„Čekáním do podzimu by konzervativci pravděpodobně nezískali více hlasů. Spočítali si, že do konce roku nebudou v lepší pozici,“ komentuje volby v Británii politolog z Glasgow Jonathan Parker.
Na halové mistrovství světa v atletice se dostal na poslední chvíli, v Glasgow překvapil sebe i svého trenéra Romana Šebrleho. Vilém Stráský vybojoval kvalitním výkonem šesté místo v sedmiboji.
Z českých sedmibojařů si po prvním dnu vede lépe Vilém Stráský, který je se ziskem 3328 bodů průběžně osmý. Atletický šampionát pokračuje nabitým programem v neděli.
Pogačar, vítěz Tour de France z let 2020 a 2021, chtěl hned po skončení „Staré dámy“ před týdnem hlavně vstřebat únavu a rozhodnutí o startu na mistrovství světa odkládal.
„Nejde vyjednávat s planetou, to jsou fyzikální zákony. Je mýtus, že se jen přizpůsobíme klimatické změně. Musíme především zastavit emise skleníkových plynů,“ říká bývalý ministr životního prostředí.
Chudoba, injekční stříkačky a dekády dlouhá tradice – to vše jsou příčiny toho, že ve Skotsku umírá na drogová předávkování pětkrát tolik lidí, co v jiných evropských zemích.
„Moje kniha je stejně tak o jazyku jako o klimatické změně. O tom, jak věci nechápeme a jak výraz okyselování oceánů, použitý poprvé před 14 lety, nemá dnes žádný kulturní obsah,“ říká Magnason.
Lék v mozku tvoří nové molekuly. Ty poté selektivně cílí na protein zvaný muskarinový acetylcholinový receptor, známý taky jako receptor M1. Tento receptor je důležitý pro paměť a poznávání.
Klimatická konference COP26 skončila. Přinesla naději na zlepšení světové klimatické krize? Výběr toho podstatného z dění z Glasgow sestavil vědecký reportér Štěpán Sedláček.
„Návrat do Rangers mě nesmírně těší. Mám štěstí, že budu pracovat s kádrem, který je ve skvělé pozici na všech frontách a především má zkušenosti s vítězstvími,“ prohlásil Van Bronckhorst.
Země na konferenci souhlasily s odklonem od používání uhlí.Část zemí se přihlásila k cílům snížit úniky metanu do atmosféry, některé státy cíle ohledně bezemisních vozidel.
V roce 2017 byla produkce kokainu historicky nejvyšší, suverénně v ní přitom vedla dlouhodobá jednička na trhu, kterou je právě Kolumbie. Tamní výroba narkotika strmě vzrostla roku 2014.
Formulace závazku byla pod tlakem Číny a Indie na poslední chvíli oslabena a namísto původně navrhovaného naprostého zavržení uhlí hovoří jen o „odklonu“.
Nový britský návrh podle AP nadále obsahuje kontroverzní výzvu k urychlení úsilí směrem k postupnému ukončení výroby energie z uhlí a neefektivních podpor využívání fosilních paliv.
Na klimatické konferenci COP26 v Glasgow, která v pátek po dvou týdnech končí, vyjednávači zřejmě ustupují od výzvy k ukončení veškerého používání uhlí a úplnému zrušení dotací na fosilní paliva.
„Nejvýznamnější posun je v diskurzu jednání. V Glasgow na rozdíl od předchozích konferencí nikdo nezpochybňuje klimatickou změnu,“ hodnotí Přibyla dosavadní výsledky klimatické konference COP26.
Dokument apeluje na bohaté země, aby ty rozvojové podporovaly více, píše zpravodajský web BBC. Podle Reuters také poprvé vyzývá k postupnému ukončení dotací na využívání uhlí a jiných fosilních paliv.
Tisíce převážně mladých lidí v Glasgow demonstrovalo za rychlejší kroky k ochraně klimatu i v pátek. Účastníci volali po „systémových změnách“ a klimatické spravedlnosti, zejména pro chudší státy.
Lidé na jihu ostrova Madagaskar čelí podle Světového programu pro výživu hrozbě hladomoru. Několik let tam totiž nepršelo a v půdě tak není možné vypěstovat plodiny.
Vůbec poprvé od podepsání Pařížské klimatické dohody leží na stole plány signatářských zemí, které by podle prvních propočtů mohly dohromady vést k jejímu částečnému splnění.
Od roku 2015 vědci odpočítávají množství oxidu uhličitého, které lidstvo může vyprodukovat, než dosáhne klimatického limitu. Za šest let spálilo více než polovinu toho, co si ještě může dovolit.
„Dost bylo vypalování, těžby a vrtání do ještě větších hloubek. Kopeme si vlastní hroby. Naše planeta se nám mění před očima,“ prohlásil během summitu COP26 generálního tajemníka OSN António Guterres.
Aktivisté označovali konferenci za poslední možnost, jak neblahý vývoj ještě zastavit, jinými slovy, jak pokud možno zítra přejít na čistá paliva, která životní prostředí neničí.