Jde o jeden z hlavních sporů mezi vládními stranami Hlas a SNS, premiér Robert Fico (Směr) ale říká, že nejde o jeho prioritu a že si spor mají vyřešit jeho koaliční partneři sami.
Kontroverzní zprávu o pandemii slovenského poslance za SNS Kotlára kritizuje nově i šéf Hlasu Šutaj Eštok. Kotlár například na základě vlastních pokusů tvrdí, že některé vakcíny mění lidskou DNA.
Premiér Robert Fico útočí na rodinu šéfa Progresivního Slovenska Michala Šimečky. A to přestože Ficovi dříve velmi vadilo, pokud jeho političtí soupeři zmiňovali jeho rodinu.
„Ficův Směr se jednoznačně posunul ke krajní pravici,“ říká v rozhovoru pro iROZHAS.cz a Radiožurnál bývalý dlouholetý politik a následně slovenský velvyslanec v Maďarsku i Česku Peter Weiss.
Slovensko nemá už čtvrt roku obsazený post předsedy parlamentu. Šéf nejmenší vládní strany SNS Andrej Danko si na tuto svou oblíbenou pozici dál dělá zálusk a trvá na přerozdělení mocenských pozic.
Současný ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok neměl v souboji o předsednický post strany Hlas-SD protikandidáta. Podle politologa Samuela Abraháma mu ale chybí charisma a popularita Petera Pellegriniho.
Novým předsedou slovenské vládní strany Hlas-sociální demokracie se podle očekávání stal ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok. Hlasovalo pro něj 750 z 825 delegátů, 15 bylo proti.
Atentát na premiéra Roberta Fica zcela jistě změní slovenskou společnost a bude mít i politické důsledky. První čísla naznačují, že útok vedl ke změně podpory mezi vládními stranami.
Matúš Šutaj Eštok čelí výzvám k rezignaci, z titulu své funkce má pod sebou jak ochranku, tak policii, na něž se snáší po atentátu na Roberta Fica značná kritika. Vinu svou i svých podřízených odmítá.
První plán na politický smír po atentátu na Roberta Fica ztroskotal. Rozdílné postoje k nastalé krizi a chybějící premiér mohou znamenat pro zemi, kde vládne křehká většina, těžké časy.
Místopředseda Směru Ľuboš Blaha a šéf SNS Andrej Danko dlouhodobě platí za radikály, kteří sami svými vyjádřeními i činy jitří emoce. Zástupci opozice na neurčito přerušují své politické aktivity.
Andrej Danko není vůbec spokojený. Nelíbí se mu počet ministerstev SNS i to, že není předsedou parlamentu. Snaží se proto částečně vyvázat z povinností v domácí politice.
Slovensko si o víkendu zvolilo novou hlavu státu, vítězství Petra Pellegriniho však vyvolalo celou řadu otázek. Server iROZHLAS.cz je zasazuje do politického kontextu.
Největší favorit březnových slovenských prezidentských voleb Peter Pellegrini oficiálně oznámí kandidaturu v příštím týdnu. Lídr vládní SNS Andrej Danko na něj mezitím útočí i ve velmi osobní rovině.
Premiér Fico (Smer) obstarává zahraničí, agresivní převzetí moci je vidět u mladých „ostrých hochů“: ministra vnitra Matúše Šutaje Eštoka (Hlas) a ministra životního prostředí Tomáše Taraby (SNS).
„Nepochybuji o tom, že nová vláda Roberta Fica získá důvěru. Ale relativně těsná většina čtyř hlasů není mnoho a může se velice rychle zmenšit,“ odhaduje politolog Lubomír Kopeček.
Rodící se slovenská vláda může mít ministra životního prostředí nevěřícího na změnu klimatu, v čele resortu vnitra politika útočícího na vyšetřovatele nebo neobsazený post ministra zahraničí.
Šéf SNS Danko naznačil, že odmítnutí jeho nominantů je možné nebo že s ním počítá. Řekl totiž, že jde o nominanty v prvním kole. Je tedy nejspíš připravený přijít ještě s dalšími jmény.
Nabídka postu premiéra, ministra financí i ochota ke kompromisu v otázce ministerstva vnitra nestačila. Místo toho zvolil lídr Hlasu Peter Pellegrini návrat do náruče svého bývalého šéfa Roberta Fica.
Vedení strany Hlas, jejíž postoj je klíčový pro vytvoření nové vlády, v úterý jednomyslně rozhodlo, že strana bude jednat o vytvoření koalice už jen s Smerem-SD a s SNS, řekl novinářům Pellegrini.
Všechny politické strany, které kdy vstoupily do vlády Smeru, za svou účast na řízení státu draze zaplatily. Politický predátor Robert Fico jim totiž vysál voliče nebo se vnitřně zcela rozložily.
„Budeme tvrdí,“ říká sebevědomě o vyjednávání šéf Hlasu Peter Pellegrini, který přebírá nabídky. Dá mu lepší Smer Roberta Fica, nebo progresivci vedení Michalem Šimečkou?
Strana Hlas-sociální demokracie, která skončila třetí ve slovenských volbách, si vyžaduje silné zastoupení ve vládě. Její předseda Pellegrini uvedl, že vytvoření kolice potrvá déle než dva týdny.
„Nejprve budeme jednat s vítězem parlamentních voleb. Pokud bychom se nedokázali dohodnout, jsme připraveni jednat s druhou částí politického spektra,“ řekl Pellegrini.
„Při otázkách o policejním prezidentovi a speciálním prokurátorovi řekl, že je třeba je vyměnit, protože jsou to političtí nominanti Matoviče. Pokud vznikne Ficova vláda, jejich osud je zpečetěný.“