Radikální a zásadový, ale bez Pellegriniho charismatu, hodnotí nového předsedu Hlasu politolog Abrahám
Slovenská vládní strana Hlas – Sociální demokracie má nového předsedu. Petera Pellegriniho, který se 15. června stane prezidentem, vystřídal na nejvyšším stranickém postu ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok. Protikandidáta neměl, a tak ho na sobotním pracovním sněmu strany zvolilo 750 z 825 delegátů. Podle rektora Bratislavské mezinárodní školy liberálních studií Samuela Abraháma ale nový předseda Hlasu postrádá Pellegriniho popularitu a charisma.
Matúš Šutaj Eštok je podle slovenských médií představitel radikálnějšího křídla strany. Jak výrazně se liší to radikálnější křídlo od toho umírněnějšího? Jak silná nebo slabá ta umírněná frakce je?
Je třeba se podívat na to, jak strana Hlas vznikla. Vznikla po prohraných volbách v roce 2020, kdy se pár poslanců v čele s Peterem Pellegrini rozhodlo opustit potápějící se loď – tedy stranu Směr, která tehdy ztrácela na popularitě. A chtěli zachránit takové množství hlasů, kolik se jenom zachránit dalo.
Prezentovali se jako umírněná liberálně-demokratická strana. Peterovi Pellegrinimu se to dařilo, protože byl proevropský a měl dobré vztahy s Německem. Ale někteří z poslanců, kteří s ním do nové strany ze Směru přestoupili, měli svou historii radikálních prohlášení.
A právě Matúš Šutaj Eštok byl mezi těmi nejradikálnějšími, kteří spolu s Lubošem Blahou – mimořádně nebezpečným ideologem strany, který doteď radikalizuje celou politickou scénu a stranu Směr – vystupoval i během volební kampaně.
Jak se vysvětlit přímo to, že právě umírněný Pelegrini teď vlastně i podpořil radikálnějšího Eštoka?
Samozřejmě nevíme, kdy přesně se Peter Pelegrini rozhodl, že podpoří právě Šutaje Eštoka. Ale je celkem možné, že se ty váhy převážily právě po atentátu na premiéra Robert Fica, kdy se Šutaj Eštok stal jakousi tváří celé koalice.
Společně s ministrem Robertem Kaliňákem se prezentoval jako velmi radikální, velmi zásadový člověk. Obviňoval média a opozici a svým způsobem se stal nejvýraznější osobou strany Hlas. A je možné, že tento moment mu velmi pomohl, protože teď se celá společnost velmi radikalizuje a rozděluje, což je velmi nebezpečné.
Pellegriniho strana Hlas má nového předsedu. Povede ji ministr vnitra Šutaj Eštok
Číst článek
Zároveň je třeba uvést, že oproti Peterovi Pellegrinimu nemá ministr Šutaj Eštok vůbec to charisma, popularitu a slovní umírněnost, protože oproti nově zvolenému prezidentovi bývá ve svých prohlášeních velmi nekonzistentní a radikální.
Nejsem si jistý, jakým způsobem si může strana Hlas udržet svou popularitu a spíše to vypadá, že je nevyhnutelné jeho spojení se stranou Směr. Tedy ti, co říkají, že Hlas-SD je ve skutečnosti Směr 2.0, mají svým způsobem pravdu.
Po tom květnovém atentátu na premiéra Fica vyzývala opozice Matúše Šutaje Eštoka, jako ministra vnitra, k odstoupení kvůli nezvládnutí ochrany premiéra. Jak podle vás tuto situaci ustál?
Ustál ji tím, že řekl, že neodstoupí. Že ochranka udělala vše, co bylo třeba. Myslím, že v každé jiné zemi by ministr vnitra už dávno odstoupil, protože on vyměnil vedení ochranky a dokonce i šéfa policie. Ale teď, po zvolení Šutaje Eštoka předsedou Hlasu-SD, bude patrně celá tato epizoda selhání během atentátu na premiéra zapomenutá. Šutaj Eštok ji politicky přežije, protože je šéfem druhé nejsilnější strany v koalici.