V mokřinách na kraji Jihlavy hnízdí čejky. Odrůstající mláďata ale ohrožují volně pobíhající psi
Ornitologové varují před volným pouštěním psů v lokalitě mezi Pístovem a Znojemskou ulicí v Jihlavě. V mokřinách tam totiž na zemi hnízdí čejky chocholaté. Ornitologové tam napočítali sedm hnízd. Pro Český rozhlas Vysočina doporučují, co dělat, když lidé na mládě čejky narazí.
Na poli nedaleko jihlavské průmyslové zóny ve Znojemské ulici je slyšet ruch nedaleké silnice. Přesto se v tamních mokřinách usadily čejky chocholaté. Hnízdění jim ale narušují volně puštění psi.
„Letos jsme tady našli sedm hnízd. To znamená, že je to jedno z nejvýznamnějších hnízdišť na Vysočině,“ popisuje ornitolog Marek Kyselica.
Několik volně pobíhajících psů ale už pojalo mláďata čejek jako kořist. V záchranné stanice v Pavlově dokonce řešili případ, kdy pes donesl mládě majitelům. Naštěstí se ptáče podařilo Marku Kyselicovi vrátit zpět do hnízda.
„Ta čejka byla naštěstí jenom otřesená. Bylo to už starší mládě. Díky tomu, že to tady známe, tak jsme ji vrátili přímo rodičům,“ přibližuje.
Ptáčata zachraňujte, pokud mají holá místa na těle. Opeřená pomoc nepotřebují, učí se létat
Číst článek
„Větší mláďata se totiž snaží před psem utéct. Pes je vidí a chytí je. Když jsou mláďata mladší, tak třeba týdenní, tak jenom zalehnou a čekají. Pak je většinou pes neohrozí,“ vysvětluje ornitolog.
Lidé a zemědělství
Petra Hulvová ze záchranné stanice Pavlov doporučuje lidem, kteří mláďata čejek potkají, aby je nezvedali ze země, pokud nejsou ptáci zranění. „Stejně je potom ochranáři vrací rodičům,“ vysvětluje.
„V případě nalezení hnízda je naopak vhodné zanést polohu do databáze České společnosti ornitologické,“ doporučuje Hulvová.
„Hnízdo pak označíme dvěma bahbusovými tyčemi, vždy pět metrů před a pět metrů za hnízdem. A se zemědělci se domluvíme, ať hnízdo při práci na poli, třeba při setí, objedou,“ říká ornitolog Kyselica.
Čejky chocholaté totiž nemají v současnosti úplně ideální podmínky pro hnízdění. Usazují se na zemi i na obdělávaných plochách, kde je ohrožují zemědělské stroje. Zatímco čejku napadenou psem lze často ještě zachránit, zásah zemědělce je pro zvíře zpravidla fatální.
„Čejky tím přichází o snůšky. Nedá se z nich zachránit téměř nic, protože vajíčka jsou prakticky na poli neviditelná. A když čejky vyvedou mláďata, tak ani ta nejsou vidět, když rozběhnou po poli a schovají se pod drny. A když se pole připravuje, tak není šance, že by zemědělec zastavil a mládě nám dovezl. To se nestává,“ dodává Hulvová.
Za posledních 40 let ale klesly podle ornitologů stavy čejek chocholatých o 90 procent.