Čtvrtina lidí ve věku 18 až 34 let nikdy nezvedá telefon. Zvonění telefonu ignorují, odpovídají prostřednictvím textových zpráv nebo si vyhledávají neznámá telefonní čísla na internetu.
Na tísňové lince 158 policisté loni přijali 1,4 milionu hovorů, vzrostl i počet tísňových SMS. Podle mluvčí Policejního prezidia Hany Rubášové za to může větší informovanost i důvěra občanů.
„Mám jednu šablonu, která dokáže překvapivě dobře odhalit místa, kde člověk, který psal nějaký zpravodajský text, fandí jedné z těch dvou stran, i kdyby jen tím, že tam něco chybí,“ popisuje Kašpárek.
Spořitelna podle centrální banky pochybila tím, že neuchovala veškeré záznamy telefonních hovorů s možnými investory a že nezajistila systém uchování záznamů, který by znemožnil jejich manipulaci.
„S jídlem naše tělo přichází do kontaktu denně, něco z toho, co zkonzumuje, v nás zůstává, něco vypouštíme ven. Přijde mi, že to je dost velká odpovědnost,“ říká farmář.
Problém je, že podvodníci dokážou prezentační číslo ukrást a napojit ho na vlastní číslo. Starý protokol se nedá opravit a kvůli globálnímu rozšíření ani snadno nahradit.
„Nejsme klasičtí zemědělci. Já o sobě říkám, že jsem záhumenkář. Máme dva a půl hektaru, velkou zahradu, které říkáme rajská zahrada, kam chodíme loupit,“ říká.
Jako bubeník i jako zpěvák působil v celé řadě kapel, ovšem dobu největší slávy prožil jednoznačně jako lídr skupiny Lucie. Ta se zformovala v roce 1988.
Podle návrhu antimonopolního úřadu by přístup k datům povoloval soud. Sbírání a ukládání dat, tzv. data retention, řešil na podzim Ústavní soud a rozhodl, že to není v rozporu s českou legislativou.
Ortoped Jakub Nabi působí v benešovské nemocnici. Narodil se do válečného iráckého Kurdistánu a o svých zkušenostech z dětství i zážitcích svých blízkých napsal autobiografickou knihu s názvem Moga.
Desítky stížností na nevyžádané obchodní nabídky po telefonu přijme měsíčně Úřad pro ochranu osobních údajů. Jde ale o zlomek problému, specializované aplikace blokují stovky hovorů denně.
„Bez vody a s prázdnou nádrží začnete v autě velmi rychle mrznout. A co pak? V tom lepším případě jste odkázáni na pomoc ostatních,“ vylíčil prepper v pořadu Hovory Českého rozhlasu Plus.
Nová americká administrativa bude respektovat dohodu s Austrálií o přesídlení žadatelů o azyl. Smlouvu podepsal ještě minulý americký prezident Barack Obama, jeho současný nástupce Donald Trump vůči ní však má výhrady.
Invaze zombie nebo chybějící toaletní papír. I takové mohou být důvody, proč lidé vytočí nouzové telefonní číslo policie v Číně. Tamní úřady vydaly žebříček těch nejpodivnějších hovorů.
Britský Guardian má důkazy, že americká Národní bezpečnostní agentura NSA skutečně monitorovala hovory předních světových státníků. Vyplývá to z materiálů, které deníku předal bývalý zaměstnanec CIA Edward Snowden. Kvůli údajnému sledování mobilních hovorů kancléřky Merkelové se bouří hlavně Německo.
Ministr financí Miroslav Kalousek před sněmovním bezpečnostním výborem prohlásil, že telefonáty s policejním prezidentem Petrem Lessym se týkaly převážně žádosti o peníze na služební passaty. Připomenul, že hovor slyšeli svědci. Lessy ale popírá, že by se Kalousek o nových služebních autech pro policii v telefonátech zmínil.
Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) oznámil, že je připraven vysvětlit své telefonáty s policejním prezidentem Petrem Lessym Generální inspekci bezpečnostních sborů. Uvede prý svědky. Opoziční poslance Kalouskovo vystoupení zvedlo ze židlí a vyzývají premiéra, aby ministra financí odvolal. Vadí jim i přístup ministra vnitra Jana Kubiceho (nestraník), který prý chování šéfa státní pokladny výrazně nekritizuje.
Získat údaje o uskutečněných telefonických hovorech a poslaných zprávách bude komplikovanější. Ústavní soud totiž zrušil část trestního řádu, která získání dat od operátorů umožňovala. Důvodem je špatné vymezení toho, kdy lze do soukromí člověka takto zasáhnout.
Změní se postup, jakým se vyšetřovatelé dostávají k údajům například o poloze mobilních telefonů? Dnes o tom rozhodne Ústavní soud, který může zrušit jedno ustanovení trestního řádu. V něm nejde o odposlechy a záznamy hovorů, ale jen o takzvané provozní a lokalizační údaje. Kriminalisté pomocí těchto informací mohou přesně zmapovat, kdo s kým a kdy komunikoval.