Poláci chtějí zabránit ‚potratové turistice‘ do Česka. Intervenovali v Praze kvůli senátní novele

Polská diplomacie intervenovala v Praze kvůli návrhu zákona, na kterém pracují čeští senátoři a který by umožnil Polkám nechat si v Česku legálně provést umělé přerušení těhotenství, zakázané v Polsku, upozornil polský list Gazeta Wyborcza. Senátní novelu náměstek polského ministra zahraničí označil za povzbuzování Polek k obcházení zákonů vlastní země.

Varšava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

schůze Senátu

schůze Senátu | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

V silně katolickém Polsku jsou od podzimního nálezu ústavního soudu, jehož členy většinou dosadila vládnoucí konzervativní strana Právo a spravedlnost (PiS), potraty prakticky zakázány, a to i v případě, že plod je vážně poškozen.

‚Ve jménu matky, dcery a sestry.‘ V Polsku se znovu protestovalo proti zpřísnění zákazu interrupcí

Číst článek

Tato situace vyvolala velké protesty, ale vláda PiS demonstracím neustoupila, a tak se podle deníku dá čekat, že Polky budou hledat pomoc v zahraničí, kde je interrupce vážně poškozeného plodu legální, například v sousedním Česku. Vládní strana se tak obává „potratové turistiky“.

„Je to naprosto standardní diplomatické počínání,“ sdělil deníku náměstek polského ministra zahraničí Szymon Szynkowski vel Senk o krocích polského velvyslanectví, které se u českých úřadů domáhalo respektování polských „kulturních hodnot“.

Dopis z velvyslanectví

Gazeta Wyborcza připomněla, že český týdeník Respekt minulou neděli psal o březnovém dopisu z polského velvyslanectví českému ministerstvu zdravotnictví, aby Česko neulehčovalo Polkám potraty.

25:58

Hnutí Pro život hájí zákaz potratů v Polsku. ‚Máme mít možnost rozhodnout se,‘ oponuje Česká ženská lobby

Číst článek

Dopis, pod kterým je podepsán polský chargé d’affaires Antoni Wrenga, se týkal novely zákona o umělém přerušení těhotenství, kterou aktuálně horní komora Parlamentu projednává. Ta má vyjasnit podmínky, za nichž mohou v Česku podstoupit interrupci cizinky. Česká strana ale odepsala Polákům, že zvažovaná řešení jsou v souladu s právem Evropské unie, dodala Gazeta Wyborcza.

„Monitorování legislativního procesu v zemích působení, zejména v oblastech, které se týkají či mohou týkat v podstatné míře polských občanů, je nejen právem, ale i povinností polských velvyslanectví,“ sdělil náměstek Szynkowski zpravodajskému serveru Onet.

Obcházení zákonů?

Deníku Gazeta Wyborcza pak náměstek objasnil iniciativu s dopisem podrobněji: „Situace, ve které se objeví legislativní návrh, jehož záměrem je povzbuzovat cizince k obcházení zákonů své vlasti, představuje modelový příklad odůvodňující aktivitu diplomatického zastoupení, a to v každé zemi a každé oblasti,“ zdůraznil.

Polská novinářka: Potraty tu byly vždycky téma, se samotnými ženami se o tom ale nikdo nebavil

Číst článek

Inkriminovanou novelu čeští poslali senátoři 18. března do výborů poté, co lidovci neprosadili její zamítnutí už v prvním čtení. Novela by odstranila ze zákona o umělém přerušení těhotenství ustanovení, podle kterého se interrupce nesmí provést cizinkám, které se v Česku zdržují jen přechodně.

Předloha má podle předkladatelů odstranit výkladové nejasnosti v tom, zda se zákaz vztahuje i na občanky zemí Evropské unie, nebo ne. Otázka podle nich znovu vyvstala potom, co se zpřísnily podmínky pro potraty v Polsku.

Podle ministerstva zdravotnictví se ustanovení na občanky unijních států nevztahuje, když odporuje evropskému právu.

Pokud horní komora ve druhém kole novelu přijme, pošle ji do legislativního procesu. Sněmovna ale předlohu s největší pravděpodobností nestihne schválit do říjnových voleb, čímž takzvaně spadne pod stůl.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme