Poté, co loni zlikvidovali hnízdo v Plzni a letos objevili několik jedinců v Hrádku u Rokycan, se rozhodli vědci invazní hmyz aktivně vyhledávat. Lákají je do pastí na směs sladké šťávy a alkoholu.
Ohrožením přírodní rozmanitosti v českých národních parcích jsou zejména takzvané invazní druhy. Právě na boj proti nim se zaměřil dvouletý projekt České zemědělské univerzity.
Vědci ve studii modelovali geografické rozšíření 209 druhů jedovatých hadů, o nichž je známo, že mohou ohrozit člověka na životě. Nejvíce se zřejmě přesune do Nepálu, Nigeru, Namibie, Číny a Barmy.
V novém prostředí mají invazní druhy škodlivé účinky od vytlačování původních volně žijících živočichů přes poškozování infrastruktury až po ohrožování lidského zdraví a živobytí.
Bělozubky vypadají trochu jako myši, ale špičatým čenichem připomínají spíš malé ježky nebo krtky. V Česku žily dosud dva druhy, bělozubka tmavá je ale větší a v už zahraničí vytlačila některé druhy.
Záchranná mise se odehrává například na přírodní památce Fládnitzské vřesoviště, o kterou se stará Správa národního parku Podyjí. Nepřítelem je v tomto případě akát.
„Lidem se líbí ty vlastnosti, které rostlinám umožňují šířit se ve volné přírodě – dobře rostou, dobře se rozmnožují. Takhle se rozšířila menší polovina invazních rostlin,“ vysvětluje Petr Pyšek.
Zlaté rybky jsou na mnoha místech světa zapsané mezi invazivní druhy. Když je lidé vypustí do přírody, rychle rostou, rozmnoží se a ohrožují původní ekosystémy.