Problémy na vesmírné stanici. Roskosmos zvažuje vyslání prázdné lodi pro kosmonauty

Ruská vesmírná agentura Roskosmos zvažuje, že k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) vyšle prázdné plavidlo, které by z oběžné dráhy předčasně vyzvedlo tři členy posádky. Důvodem je únik chladicí kapaliny z ruské lodi Sojuz z minulého týdne, napsala agentura Reuters.

Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Země a Mezinárodní vesmírná stanice

Země a Mezinárodní vesmírná stanice | Zdroj: Profimedia

Představitelé Roskosmosu i amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) ve čtvrtek na tiskové konferenci uvedli, že příčinu incidentu stále vyšetřují. Roskosmos už na začátku tohoto týdne uvedl, že předběžná kontrola ukázala porušení vnějšího pláště, ve kterém se objevila malá trhlina.

Úřady obou zemí zatím o způsobu návratu tří členů posádky ISS na Zemi definitivně nerozhodli. Podle Reuters je nicméně možnost poslat je domů v netěsnícím modulu nepravděpodobná.

Modulem, u kterého se únik objevil, přicestovali v září na ISS dva ruští kosmonauti Sergej Prokopjev a Dmitrij Petelin spolu s americkým kolegou Frankem Rubiem. Ve stejné kosmické lodi se mají vrátit na Zemi v březnu, ale Roskosmos i NASA uvedly, že je možné, že pro ně vyšlou prázdný modul. To by pro trojici znamenalo návrat o dva až tři týdny dříve.

Únik chladicí kapaliny ze Sojuzu zapříčinila dírka o průměru 0,8 milimetru

Číst článek

Dispečeři v Moskvě museli kvůli úniku 14. prosince odvolat Prokopjevův a Petelinův výstup do kosmu. Přímý přenos NASA z ISS tehdy ukázal, jak ze zadní části kosmické lodi Sojuz do okolního prostoru tryskají bílé částečky připomínající sněhové vločky. Únik chladicí kapaliny, která slouží k regulaci teploty v prostoru pro posádku, trval několik hodin.

Porucha, kterou podle některých odborníků mohl způsobit náraz mikrometeoritu, vedla ke zvyšování teploty v Sojuzu. Ta se ale nyní stabilizovala pod 30 stupni Celsia. Loď je funkční.

Mimo stanici ve čtvrtek nakonec vystoupili Rubio a jeho kolega z NASA Josh Cassada. Během sedmi hodin a osmi minut nainstalovali nový solární panel, který zvýší schopnost produkce elektřiny na ISS až o 30 procent, uvedla NASA. Podle úřadu se jednalo o 257. výstup do vesmíru z ISS a o třetí výstup pro oba astronauty.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme