Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Do vesmíru s Muskovou raketou. Plán mise českého astronauta zamíří na vládu, měla by stát dvě miliardy

Pokud vše půjde podle plánu, český astronaut vyrazí do vesmíru v roce 2027. Plyne to z interního materiálu ministerstva dopravy, jejž server iROZHLAS.cz získal. Neveřejný dokument popisuje některé nové podrobnosti mise a jejího plánování. Vláda by se mohla materiálem zabývat ještě v první půli tohoto roku. Pokud ho schválí, Česko spustí oficiální přípravu výpravy ve spolupráci s Evropskou vesmírnou agenturou.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Armádní pilot Aleš Svoboda

Armádní pilot Aleš Svoboda | Foto: Michal Růžička/MF DNES + LN | Zdroj: Profimedia

Bylo 23. listopadu 2022, když tuzemská armáda oznámila výjimečný úspěch jednoho ze svých pilotů. Stíhač Aleš Svoboda prošel rok a půl trvajícím výběrovým řízením, v němž čelil více než 22 tisícům soupeřů. Na jeho konci se stal záložním astronautem Evropské vesmírné agentury. Organizace s rozpočtem zhruba osm miliard eur sdružuje 23 států.

2:58

Fyzička, odolnost i bystrá hlava. Čech Aleš Svoboda se v Německu a Francii cvičí na astronauta

Číst článek

Navzdory velké pozornosti a uznání Svobodova výkonu vyslovili někteří experti skepsi k tomu, že by se po Vladimíru Remkovi teprve druhý Čech skutečně do vesmíru podíval. Ministerstvo dopravy ale loni rozhodlo, že pro uskutečnění mise udělá maximum. Resort ministra Martina Kupky (ODS) v červnu představil program Česká cesta do vesmíru.

Plán má nyní po necelém roce konkrétní obrysy. Popisuje načasování, logistiku či finance. Jde o první komplexní materiál tohoto druhu, jímž se bude vláda Petra Fialy (ODS) zabývat. Redakce iROZHLAS.cz ho má k dispozici. Jestliže na něj kabinet kývne, oficiálně se tím odstartuje ostrá fáze přípravy na vesmírnou cestu.

Mise v roce 2027 nebo 2028

„Počet letů na Mezinárodní kosmickou stanici do konce její životnosti je již velmi nízký. Proto považujeme za nezbytné, aby přípravy a zajišťování mise byly výrazně uspíšeny. Navrhujeme, aby vláda rozhodla učinit konkrétní kroky již nyní tak, aby k misi mohlo dojít v roce 2027,“ uvádí dokument. Ředitel kosmických aktivit ministerstva dopravy Václav Kobera pro iROZHLAS.cz podotkl, že ve hře je i rok 2028.

Návrh usnesení vlády schvalující misi českého astronauta. | Zdroj: iROZHLAS.cz

Návrh usnesení vlády schvalující misi českého astronauta. | Zdroj: iROZHLAS.cz

Evropská vesmírná agentura (ESA) zatím není podrobně srozuměná s popisovaným plánem resortu ministra Kupky. Ostatně jak potvrdila pro iROZHLAS.cz mluvčí organizace Lorraine Conroyová, pilot Svoboda „zatím nebyl přidělen k misi ESA na Mezinárodní vesmírnou stanici“. Mluvčí proto dodala, že na dotazy k výpravě nemůže odpovědět.

Ministerstvo dopravy ale počítá s tím, že se agentura stane strategickým partnerem mise. Česko hodlá využit její lidské, odborné a logistické kapacity, které v tuzemsku chybí. „Navrhujeme, aby ministr dopravy byl vládou zmocněn k zaslání dopisu generálnímu řediteli ESA, ve kterém ho požádá o zajištění mise,“ stojí v dokumentu.

„Kdybychom to přes ESA nedělali, celý organizační a manažerský rámec mise by spadl na nás. Museli bychom tu ale takový tým mít. Takto využijeme výhody našeho členství v Evropské vesmírné agentuře,“ řekl pro iROZHLAS.cz major Aleš Svoboda, který je zařazený na velitelství vzdušných sil. Podílí se na přípravě zavedení letounů F-35 do armády.

Čtrnáct experimentů

Jak stojí v materiálu ministerstva, výprava by měla Českou republiku vyjít na dvě miliardy korun. Jde o částku, kterou Česko vydá nad rámec členských příspěvků odváděných agentuře každý rok. Už letos Kupkův resort chce uvolnit 400 milionů korun, ve spolupráci s ministerstvem financí by pak měl v letech 2026 a 2027 uhradit pokaždé 800 milionů.

Projekty a experimenty

Server iROZHLAS.cz přináší výběr ze 14 projektů, které by měl Aleš Svoboda na Mezinárodní vesmírné stanici provádět: 

  • CANCER: studium chování imunitního systému a reaktivaci virů
  • CONREX: testování magnetických nano a mikrorobotů
  • METRO: výzkum řízení přenosu plynů v mikrogravitaci pro efektivní dlouhodobý provoz vesmírných fotobioreaktorů
  • ICARUS ARMOR Next Gen: vytvoření personalizovaného modelu digitálního dvojčete pro předpovídání kognitivního výkonu astronautů při kumulativním stresu
  • ZOE: testování, zda se během embryonálního vývoje v podmínkách mikrogravitace a kosmického záření vytvoří plodný jedinec
  • PUMR-B: výzkum vlivu mikrogravitace na vývoj jarního ječmene a jeho adaptaci na suché a horké prostředí

„Posílení a modernizace národního hospodářství prostřednictvím kosmických aktivit," popsal pro iROZHLAS.cz jeden z cílů mise ministr Kupka. Už dříve řekl, že každá investovaná koruna se Česku vrátí osmkrát. Vláda si od projektu slibuje také oživení zájmu o studium přírodovědných a technologických oborů a zvýšení prestiže České republiky v zahraničí.

Očekává se také celospolečenský přínos od experimentů a projektů, které má Aleš Svoboda na Mezinárodní vesmírné stanici vznášející se v kosmu už od roku 1986 realizovat. Bude jich celkem 14 z oblastí medicíny, fyziologie či pokročilých materiálů, ministerstvo dopravy je schválilo z nabídky více než 70 návrhů v první polovině dubna.

„Nejzajímavějšími z nich jsou třeba projekt zaměřený na výzkum léčby rakoviny, na imunologii a na chování virů, pak projekt v oblasti dozimetrie a radiační fyziky nebo projekt zaměřený na nanorobotiku,“ popsal Svoboda. Návrhy experimentů vzešly ze spolupráce průmyslu s tuzemským akademickým prostředím.

Dva týdny ve vesmíru

Mise by vedle Svobody měla čítat další tři astronauty, do vesmíru by je podle plánu měla v modulu Crew Dragon vynést raketa Falcon 9 technologické firmy SpaceX. Její hlavní tváří je byznysmen a blízký spolupracovník amerického prezidenta Donalda Trumpa Elon Musk. Svoboda by podle předpokladů měl strávit v kosmu dva týdny.

Přesný termín výpravy se bude odvíjet i od toho, jaká firma a kdy se stane dodavatelem mise. Ta bude garantovat integraci vědecké, technologické a zčásti i výcvikové stránky akce. Dodavatele vybírá americká NASA, největšími hráči v tomto odvětví jsou firmy Axiom a Vast Space. S vítězem tendru pak podepíše Česko prostřednictví ESA smlouvu.

Návrh usnesení vlády schvalující misi českého astronauta včetně financování. | Zdroj: iROZHLAS.cz

Návrh usnesení vlády schvalující misi českého astronauta včetně financování. | Zdroj: iROZHLAS.cz

Pokud Fialův kabinet uvedený materiál schválí a ministr Kupka následně požádá ESA o spolupráci, český záměr se projedná v radě agentury. „Kde ostatní členské státy vezmou na vědomí naši iniciativu a zároveň odsouhlasí, že k tomu budeme využívat know-how, které k tomu ESA za padesát let existence naakumulovala,“ sdělil ředitel kosmických aktivit Kobera.

Major Aleš Svoboda má za sebou v rámci výcviku v Evropské vesmírné agentuře jeho první fázi, druhá startuje v září. Poslední proběhne příští rok na jaře. Každá z nich trvá zhruba dva měsíce. „Druhá fáze bude praktičtější, zaměří se na kosmické inženýrství, vesmírný výzkum, přehled palubních systémů na stanici nebo výcvik přežití na moři,“ uzavřel Svoboda.

Jan Horák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme