Staré odrůdy ovocných stromů v Krkonoších jsou historicky pěstované druhy, které se vyznačují vysokou odolností vůči místním drsným klimatickým podmínkám.
„Není tady prakticky nic. Někde mluvíme o pěti procentech úrody, když je to deset, je to úspěch. Z těch deseti je ještě polovina plodů poškozených,“ ukazuje ve svém sadu na Prachaticku Pavel Holub.
V České republice začalo podle zástupců Ovocnářské unie významnější snižování sadů v roce 2014 po zavedení embarga Ruska na dovoz ovoce a zeleniny z Evropské unie.
Počasí, které nám připadalo dobré, nebylo pro jablka to správné. Úrodu ovlivnilo i vyčerpání některých odrůd po loňské sklizni. A k tomu se přidal i celkový úbytek plodících jabloní.
Menší úroda jablek u českých sadařů, podobně jako nadúroda, nemá na ceny v českých obchodech zásadní vliv. Česko je v produkci čerstvého ovoce soběstačné jen z 30 až 40 procent.
„Při mnohonásobně vyšších nákladech se to nepodařilo dát do realizačních cen. Pěstitelé na to musí reagovat, protože ztráta je veliká,“ říká o problémech ovocnářů Martin Ludvík.
Likvidujeme jeden a půl hektaru sadu, který tady mohl ještě čtyři pět let dávat ovoce. Bohužel se to na starších plochách přestává vyplácet, říká předseda Ovocnářské unie Martin Ludvík.
Špatné je to podle ovocnáře Ludvíka i pro přírodu jako takovou: „Na kůře stromů přežívá spousta užitečných organismů. V sadech také hnízdí ptáci, na zoraných polích nemůžou přezimovat.“
„Ceny za energie jsou v Česku ze zemí EU nejvyšší. Nebudeme na společném trhu konkurenceschopní. Budou se k nám dovážet jablka ze zemí, kde je energie levnější," míní šéf ovocnářů Martin Ludvík.
Sáhla jsem do anglických kuchařek, proto se nedivte slůvku pudink. V Británii je pudink skoro všechno, co je sladké, tedy dezert, nemá tak zúžený význam jako u nás.
Pěstitelům jablek hrozí horší výdělky, pro některé může být tato sezona likvidační. Důvodem je i levnější konkurence ze zahraničí, píše regionální Deník. Více ve výběru z médií od Radiožurnálu.
Čeští šlechtitelé usilují o chov krav, jejichž mléko můžou pít i alergici. Píše o tom Deník. Mf Dnes upozorňuje na novinku, která má včas odhalit u kuřáků rakovinu plic. Více ve výběru z médií.
K Jiřímu Vojíkovi, ovocnáři z Litoměřicka, jsou zvyklí jezdit pro šťavnatá jablka lidé z širokého okolí. Jenže letos po dlouhé době nemá, co by jim nabídl: sklidil totiž jen pětinu toho co loni.
Nejchutnější odrůdou jablek z loňské úrody je Andera. Rozhodla o tom tento týden degustace jablek v Holovousích na Jičínsku, kterou pořádal tamní Výzkumný a šlechtitelský ústav ovocnářský.
Štrúdly jsou v Británii k mání v každém supermarketu. Kromě klasických jablečných obsahují i směs lesního ovoce a opět jsou z listového těsta, mražené a k dopečení doma. Rychlost vyhrává.
Australská policie se zabývá už více než sto případy ovoce, v němž byly nalezeny jehly. Tamní vláda se chystá zavést trest za šíření hoaxů i zpřísnit trest za znehodnocování ovoce.
Státní zemědělská a potravinářská inspekce zjistila nadlimitní obsah pesticidů u polských jablek Golden Delicious, které ve dvoukilovém balení prodávalo Tesco.
Ceny jablek v obchodech vzrostly během června na nejvyšší úroveň v historii. Kilogram jablek se podle dat Českého statistického úřadu v polovině měsíce prodával v průměru za 43,14 koruny.
Pokutu za porušení protikuřáckého zákona dostane spíš na zastávce než v hospodě, informuje MF Dnes. A podle Deníku si Češi budou muset na levnější jablka počkat nejspíš až do podzimu.
V jablkách dovezených z Polska byl opět pesticid, potvrdila laboratorní analýza Státní zemědělské a potravinářské inspekce. Jde o odrůdu Gloster, kterou inspektoři odebrali v olomoucké prodejně Makro.
V polských jablkách odrůdy Šampion našla Státní zemědělská a potravinářská inspekce sedmkrát více pesticidů, než je zákonný limit. Vzorek odebrala v ostravském Makru, s nímž zahájí správní řízení.
Polsko se potýká s následky letošní neúrody jablek. Na trhu jich je nedostatek, a tak zdražují. Polské velkoobchody začaly letos poprvé po letech dovážet jablečný koncentrát z Číny.
Evropa se potýká s nedostatkem jablek. Jarní mrazy poškodily českou i zahraniční úrodu. Pokud bychom porovnávali ceny za září, neprodávali zemědělci nikdy v historii Česka jablka dráž než letos.