Sklizeň ovoce v Česku byla loni nejnižší za sedm let. Ubylo jablek, meruněk i broskví, přibylo jen hrušek
Sklizeň ovoce v České republice loni meziročně klesla o 26 procent na podprůměrných 121 946 tun. Byla to nejnižší úroda od roku 2017, tedy za posledních šest let. Výrazný meziroční propad o 27 procent byl u jabloní, jejichž úroda 100 604 tun byla nejnižší za posledních 12 let. Velké poklesy byly u meruněk, broskví, švestek a višní. Vyplývá to z bilance sklizně, kterou v úterý zveřejnil Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ).
„Loňský rok nepřál peckovinám. Mrazy významně poškodily výsadby meruněk a také broskví, jejichž pěstování v Česku končí. Úrodu švestek zejména srazilo vlhké a studené počasí v době květu,“ komentoval sklizeň na úterních Ovocnářských dnech v Hradci Králové předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík. Proti průměru sklizní předchozích pěti let byla loňská úroda nižší o 18 procent.
Téměř tři stovky zemědělců zatím nedostaly základní dotace. Hrozí, že přijdou o dodavatele i půdu
Číst článek
Zhruba z poloviny se na poklesu sklizně v porovnání s dlouhodobým průměrem podle Ludvíka odrazilo meziroční snížení ploch sadů o více než 8 procent na 11 206 hektarů. Představovalo to úbytek milionu stromů a keřů. Sadaři ke kácení přistoupili kvůli nízkým výkupním cenám ovoce a dlouhodobé ztrátovosti pěstování.
Kácení sadů se výrazně podepsalo na snížení sklizně jablek, která jsou hlavním ovocným druhem. V porovnání s pětiletým průměrem úroda jablek klesla o 18 procent. Přes loňskou zimu sadaři vykáceli 11 procent jabloňových sadů a jejich výměru snížili na 5229 hektarů.
Podle ovocnářů to představuje výpadek sklizně asi 10 000 tun. Předloni se v Česku sklidilo nadprůměrných více než 138 000 tun jablek.
„Na poklesu sklizně jabloní se podepsalo i chladné jarní počasí, které způsobilo poškození malých plůdků a následný silnější propad zejména u skupiny odrůd Jonagold a RedDelicious,“ doplnila mluvčí ÚKZÚZ Ivana Kršková.
V některých oblastech jabloňové sady poničily kroupy a negativně se projevilo i delší období suchého a velmi teplého počasí.
Nárůst sklizně hrušek
Takhle mizerný rok nepamatujeme, hodnotí provozovatelé pálenic na střední Moravě sezonu
Číst článek
Úroda meruněk loni meziročně klesla o 60 procent na 682 tun, u broskví se propadla o 50 procent na 166 tun.
Švestky, které v minulých letech dávaly pravidelně velmi dobré úrody, loni propadly o 48 procent na 5354 tun. „Slivoně zaznamenaly velké výpadky zejména na Moravě,“ uvedla Kršková. Nižší byly loni i úrody třešní a rybízu.
Z hlavních druhů ovoce zaznamenaly nárůst sklizně jen hrušně, a to o 29 procent na 9530 tun. Šlo o druhou nejvyšší sklizeň v novodobé historii po roce 2015, kdy se hrušek sklidilo 10 000 tun.
„Hrušky byly výjimkou, rok pro ně byl daleko příznivější z hlediska chorob a škůdců, měly velmi dobrou květní násadu a i starší výsadby daly kvalitní úrodu,“ řekl Ludvík.
Na ceny ovoce v obchodech nemá výše úrody u českých sadařů zásadní vliv. Česká republika je v produkci čerstvého ovoce soběstačná jen z 30 až 40 procent, takže ceny ovoce na pultech obchodů se řídí vývojem trhu a cen v Evropě.