Jablka měla praktický a symbolický význam v mnoha kulturách. Vzhledem k jejich výživovým vlastnostem a trvanlivosti se stala základem stravy pro mnoho starověkých kultur, včetně Řeků, Římanů a Keltů.
Sklizeň jablek v České republice letos kvůli silným jarním mrazům meziročně klesne o 76 procent na pouhých 23.886 tun. Vyplývá to z odhadu sklizně k 1. září.
Menší úroda jablek u českých sadařů, podobně jako nadúroda, nemá na ceny v českých obchodech zásadní vliv. Česko je v produkci čerstvého ovoce soběstačné jen z 30 až 40 procent.
Podle Petra Lebera, předsedy Unie ovocnářů jižních a západních Čech, v České republice padne asi desetina jabloňových sadů. To představuje zhruba tisíc hektarů plochy a milion stromů.
„Robotická platforma má na sobě řadu senzorů a pomalu se vydává mezi jabloně do sadu. Potřebujeme nasnímkovat sad před tím, než budou jablka sklizeny,“ vysvětluje výzkumník Jakub Jura.
„Ceny za energie jsou v Česku ze zemí EU nejvyšší. Nebudeme na společném trhu konkurenceschopní. Budou se k nám dovážet jablka ze zemí, kde je energie levnější," míní šéf ovocnářů Martin Ludvík.
Čeští šlechtitelé usilují o chov krav, jejichž mléko můžou pít i alergici. Píše o tom Deník. Mf Dnes upozorňuje na novinku, která má včas odhalit u kuřáků rakovinu plic. Více ve výběru z médií.
Kvůli využití drahých moderních technologií si podle předsedy Ovocnářské unie České republiky Martina Ludvíka za kvalitní ovoce budeme muset více připlatit.
Odkud jablko pochází, se můžeme jenom dohadovat. Faktem je, že lidstvo doprovází, osvěžuje, dodává vitaminy a dobrou náladu už tisíce let. První plody prý trhali na stráních v Kazachstánu.
Čerstvě sklizená bio jablka obsahovala podle bioložky Gabriely Bergové mnohem pestřejší spektrum bakterií. Podle ní tak lze říci, že bio jablka jsou lepší - přinejmenším pro zdraví lidského střeva.
Nejchutnější odrůdou jablek z loňské úrody je Andera. Rozhodla o tom tento týden degustace jablek v Holovousích na Jičínsku, kterou pořádal tamní Výzkumný a šlechtitelský ústav ovocnářský.
Ceny jablek v obchodech vzrostly během června na nejvyšší úroveň v historii. Kilogram jablek se podle dat Českého statistického úřadu v polovině měsíce prodával v průměru za 43,14 koruny.
Příběh z ráje je klasickou ilustrací zlomyslné poučky, že lidem se má splnit, co chtějí. Aby jim došlo, co že si to vlastně přáli. Za poznání se zkrátka platí.
Až o polovinu nižší bude zřejmě úroda jablek na Litoměřicku. Podobně jako u některých dalších druhů ovoce za to může letošní studené jaro, které zpozdilo i podzimní sklizeň.
Vydrží uskladněná přes zimu, jsou výborným zdrojem vody, vitamínů a fruktózy. Snadno se jedí a připravit z nich lze celou řadu dobrot. Jablka. Podle údajů Českého statistického úřadu jsou v tuzemsku nejoblíbenějším ovocem. Předstihla banány, pomeranče i mandarinky. Průměrný Čech si jich ročně dopřeje přes 22 kilogramů.
V Třeboni pořádají první ročník Jablkobraní. Na Masarykově náměstí bude připraven hudební program. Místní loutkáři pak představí novou pohádku Jabloňová panna, kterou nastudovali speciálně pro Jablkobraní. K vidění bude i vyřezávání do jablek nebo lisování moštu. Chybět nebudou ani jablečné dobroty.