Ovocnáři na Litoměřicku sklízejí jablka, očekávají podprůměrnou úrodu
Až o polovinu nižší bude zřejmě úroda jablek na Litoměřicku. Podobně jako u některých dalších druhů ovoce za to může letošní studené jaro, které zpozdilo i podzimní sklizeň.
„Vylomit, aby tam byla stopka a nebyly otlaky. Nemačkat, netlačit, jemně jak s vajíčkem, protože je to křehké a výborné. A ještě si můžete povídat se stromy, protože v těch je obrovská síla, i v tom ovoci,“ říká Jan Čuda, který společně s otcem Miroslavem dohlíží, jak se správně češou jablka.
Několik místních brigádníků to zvládá rychle a bravurně. Návěs, který pojíždí mezi řadami, se plní načesanými plody.
„Je znát, že zájem o práci je větší než kdy jindy. S nadsázkou mohu říct, že bych letos mohl mít víc brigádníků než jablek,“ odhaduje pěstitel.
Jaro, které si letos dávalo na čas, zpozdilo sklizeň a ovlivnilo i úrodu.
„Sice to pěkně kvetlo, ale včely nestíhaly nebo později zareagovaly, takže jsem viděl, že po odkvětu to všechno neopylené propadávalo. Hrůza v očích, ale nakonec to vypadá, že by tam nějaká jablka přeci jen mohly být,“ říká Čuda.
O horší úrodě ovoce, včetně jablek, mluví i další pěstitelé v regionu.
„Zatím ty odrůdy, které jsou dočesané, to znamená hodné ranné, protože je tu zpoždění 10 až 14 dní oproti normálnímu roku, jsou někde mezi 40 až 50 procenty dlouhodobého průměru, takže jablek moc nebude," stěžuje si šéf zemědělského družstva v Klapý Otakar Šašek.
Ploskovický ovocnář Jan Čuda, který má sady na 20 hektarech, bude ovšem letos určitě spokojený.
„Jelikož jsem měl minulé roky dost velký problém s jarními mrazy a nesklidil jsem skoro nic, tak letošní rok je pro mě lepší a na to, jaký byl průběh počasí, tak myslím, že i kvalita jablek je dobrá. A zatím i ceny,“ dodává s úsměvem Jan Čuda.