„Pravděpodobně existuje jen sedm zemí, které jsou schopné navrhnout, postavit a provozovat jaderné elektrárny,“ řekl zástupce čínského ministerstva zahraničí v nedalekém Hongkongu Cchuej Ťi-na-čchun.
Je příznačné, že stavbou jaderné elektrárny nebyla pověřena ruská firma, i když před pár lety to možná nebylo vyloučeno, nebo čínská, ačkoli v Čínské lidové republice se staví nejvíc bloků na světě.
Když jihokorejská jaderná firma KHNP stavěla reaktory ve Spojených arabských emirátech, získal Westinghouse kus zakázky. Rádi bychom to viděli i tady, říká šéfka SÚJB Dana Drábová.
Projekt nového reaktoru by měl být největší investicí Česka v novodobé historii, podle dřívějších prohlášení vlády i ČEZ má jeden nový reaktor stát asi 160 miliard korun v cenách z roku 2020.
V některých ohledech jsou Finové skoro jednotní. Třeba pokud jde o jadernou energetiku. Tu ve Finsku podle loňského průzkumu podporuje 68 procent obyvatel a jen šest procent je proti.
Kolik může jaderný blok stát, Šnobr ilustruje na příkladu projektu britské elektrárny Hinkley Point, kde se cena za jeden blok vyšplhala v přepočtu na 650 až 700 miliard korun.
Češi ještě nezačali stavět první reaktor a už plánují objednat další tři. Jeden reaktor přijde podle údajů vlády na 160 miliard korun, vzhledem k výkonu zhruba stejně jako ve Finsku.
Nový reaktor by měl být největší investicí v novodobé historii ČR, podle dřívějších prohlášení vlády má stát asi 160 miliard Kč v cenách z roku 2020. Přesná cena bude známa až po ukončení soutěže.
„Po ruské invazi na Ukrajinu, kdy si všichni uvědomili, jak důležitá je naše energetická bezpečnost a nezávislost, se začalo dohánět to, co zde před tím bylo zanedbáno,“ říká náměstek Třešňák.
Jde o spor o technologii jaderného reaktoru. Westinghouse tvrdí, že se jedná o jeho duševní vlastnictví. Korejci tak mohou reaktory mimo USA a Koreu vyvézt pouze se souhlasem.
Je to paradox: Německo odstavilo letos v dubnu i poslední tři jaderné elektrárny, které mu ještě zbyly, aby místo toho nakupovalo o to víc elektřinu z jádra u sousedů. Včetně Česka.
S pomocí Teplátorů plánuje Ukrajina obnovit válkou zničenou infrastrukturu tepelných elektráren a zajistit tak pro domácnosti teplo pro další zimy. Výhodou teplatoru je, že produkuje levné teplo
První modulární blok má vyrůst v Temelíně, v areálu stávající jaderné elektrárny. Firma spoléhá na to, že lidé jsou tam na reaktory zvyklí a problém s nimi mít nebudou.
Na projektu se bude podílet společnost ČEZ a Ústav pro jadernou bezpečnost Řež. Hlavním cílem je do patnácti let postavit první takový reaktor svého druhu v Evropě poblíž Jaderné elektrárny Temelín.
Zátěžové testy prokázaly, že atomové elektrárny v Bádensku-Württembersku a v Bavorsku mohou během zimy vzhledem k nejistým dodávkám plynu z Ruska přispět k energetické bezpečnosti Německa.
„Pokud se do elektrárny dostanou inspektoři z Mezinárodní agentury pro atomovou energii, musí hlavně zajistit důležité informace o stavu zařízení a možném poškození systému,“ říká Jan Rataj z ČVUT.
Čeští vědci se zapojí do vývoje jaderného reaktoru, píší Hospodářské noviny. A do Česka se podle Lidových novin dostávají legální drogy z Číny. Více se dočtete ve výběru z médií Radiožurnálu.
Ve čtvrtečním výběru z médií se dočtete, že europoslankyně Hohlmeierová se obrátila na policii kvůli hrozbám, které jí začaly chodit před cestou do Česka. Píše to Deník N.
Výhodou modulárních reaktorů jsou zejména nižší náklady na zajištění bezpečnosti a jednodušší výstavba. Mohou být také využity například pro dodávky teplé vody.
V rámci návštěvy předsedy Senátu Jaroslava Kubery z ODS uzavřeli ve Washingtonu smlouvu o spolupráci zástupci české Akademie věd s americkým ministerstvem energetiky.
Státní společnost SSE Černobyl NPP, která spravuje elektrárnu, podepsala smlouvu s firmou Ukrbudmontazh na přípravu rozebrání původního betonového sarkofágu. Ten chrání havarovaný čtvrtý blok.
Havlíček v neděli v televizi Prima uvedl, že budoucnost evropské jaderné energetiky je o velkém boji a lobbingu na úrovni Evropské unie ze strany států, které se bez tohoto druhu energie neobejdou.
Začátek odstraňování 566 palivových souborů ze skladovacího bazénu v reaktoru číslo tři byl plánován už na rok 2014, ale byl několikrát odložen mimo jiné kvůli stále vysoké radiaci v místě.