Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Vláda schválila způsob financování stavby jaderných bloků. Od ČEZu převezme většinu firmy Dukovany II

Vláda ve středu schválila způsob financování stavby dvou nových jaderných bloků v Dukovanech formou státní půjčky firmě Elektrárny Dukovany II (EDU II), která má projekt na starosti. Stát bude v této firmě nově držet 80procentní podíl, za který společnosti ČEZ zaplatí 3,6 miliardy korun. Finální dohodu s korejskou KHNP podepíše EDU II za týden 7. května. Na tiskové konferenci po středečním jednání vlády to uvedl premiér Petr Fiala (ODS).

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 17:04 30. 4. 2025) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderná elektrárna Dukovany

Vláda schválila způsob financování stavby jaderných bloků v Dukovanech (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Cena 3,6 miliardy korun za podíl v EDU II odpovídá už dříve podepsané takzvané prováděcí smlouvě k dostavbě Dukovan mezi ČEZ a vládou. V ní stojí, že stát může firmu získat za vynaložené celkové náklady na přípravu celého projektu.

Stavba nových jaderných bloků v Česku by měla být největší tuzemskou zakázkou. Náklady při aktuálně preferované výstavbě dvou reaktorů v Dukovanech jsou při současných cenách 400 miliard korun. První blok v Dukovanech by měl být hotový v roce 2036.

Způsob financování stavby dvou jaderných bloků tak bude podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) zajištěný formou státní půjčky firmě EDU II, která by měla pokrýt veškeré náklady na projekt od uzavření finálního kontraktu až do spuštění reaktorů.

1:51

Dostavba Dukovan přitahuje investory. Okolní města čekají příliv nových obyvatel

Číst článek

Výše půjčky podle ministra podléhá režimu utajení, odpovídá však nabídkové ceně od KHNP. Ta podle vlády činila kolem 200 miliard korun za jeden blok v cenách z roku 2024. Společnost EDU II bude následně po dokončení projektu půjčku postupně splácet po dobu 30 let. Půjčku ještě musí schválit Evropská komise.

„Majoritní podíl státu zajistí kontrolu nad celým projektem a pravděpodobně se díky tomu zjednoduší i proces schvalování státní podpory ze strany Evropské komise, takzvané notifikace,“ podotkl Stanjura. Společnosti ČEZ tak po dokončení akvizice EDU II zůstane pětinový podíl. Podle vlády to zajistí expertní zapojení do projektu.

„Tento krok také umožní skupině ČEZ realizovat další investiční projekty zaměřené na dlouhodobou konkurenceschopnost, udržitelnost a bezpečnost. ČEZ díky svým unikátním zkušenostem s výstavbou a následným téměř 40letým bezpečným provozováním dvou jaderných elektráren je připravený poskytnout své kapacity a know-how pro přípravu a výstavbu nových zdrojů,“ řekl generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

O tendru na Dukovany může ještě rozhodovat soud. Společnost EDF zvažuje žalobu

Číst článek

Pro mateřský ČEZ pouze pětinový podíl v dceřinné firmě EDU II mimo jiné znamená, že ji nebude muset zahrnovat do své finanční konsolidace a její obrovské zadlužení tak nebude omezovat schopnost ČEZ financovat další investice, o kterých Daniel Beneš mluví. Jde hlavně o investice do distribučních sítí, výstavbu plynových tepláren a elektráren, které nahradí spalování uhlí, stavbu malých modulárních reaktorů a v neposlední řadě dalších obnovitelných zdrojů, hlavně fotovoltaik.  

O výstavbu jaderných reaktorů v Dukovanech usilovala také francouzská společnost EDF, která nyní zvažuje, že podá žalobu na výsledek tendru ke Krajskému soudu v Brně. Ve středu to řekl viceprezident EDF Vakis Ramany.

EDF žalobu zvažuje poté, co minulý týden její stížnost na hodnocení tendru zamítl antimonopolní úřad, který také zrušil předběžné opatření zakazující podpis smlouvy mezi zadavatelem, společností ČEZ, a vítězem tendru, korejskou KHNP.

Společnost EDF chce podle informací Radiožurnálu u soudu zároveň žádat o nové předběžné opatření, které by do rozhodnutí o žalobě zakázalo ČEZ smlouvu na Dukovany s KHNP uzavřít. Jestli jí soud ale případně vyhoví nebo stihne vydat takové opatření do příštího týdne není jasné.

Dalšího uchazeče o výstavbu dvou nových jaderných reaktorů Westinghouse vláda vyřadila ze soutěže už dříve.

Jana Klímová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme