Fanoušci vidí z tribuny jen závěrečné stovky metrů. Závod rychlostních kanoistů ale není jen o finiši. Trenéři v průběhu závodu jezdí na kole vedle kanálu a udílejí pokyny svým svěřencům..
Bývalý olympionik Jaroslav Radoň musí při trénování Indonésanů překonávat několik překážek. Začíná to u jazykové bariéry a končit to může i u jídelníčku, kdy se vrcholový sport potká s měsícem půstu.
Kanoista Jaroslav Radoň ve 30 letech překvapivě ukončil kariéru a našel novou výzvu. Stal se trenérem reprezentace Indonésie. Se svými svěřenci se chystá i na mistrovství světa do Račic.
Stát se trenérem po profesionální kariéře je ve sportu častý jev. Jen se nestává tak často, aby někdo končil kariéru ve třiceti letech. Rychlostní kanoista Jaroslav Radoň to s čistým svědomím udělal a u vody chce rozhodně zůstat. Teď je před ním nová životní etapa.
Rychlostní kanoista Jaroslav Radoň se rozhodl ukončit kariéru. Háček sedmé deblkanoe z olympijských her v Riu a parťák Filipa Dvořáka se chce stát trenérem. Nevydařený závod ve finále olympiády na jeho rozhodnutí neměl vliv a Radoňův odchod je o to překvapivější, že příští rok se mistrovství světa uskuteční na domácí půdě v Račicích. Rozhodnutí kanoista oznámil na své facebookové stránce.
Čeští deblkanoisté Jaroslav Radoň a Filip Dvořák dojeli ve finále A na kilometrové trati do cíle v čase 3:49,352 a obsadili sedmou příčku. Zvítězili Němci Sebastian Brendel a Jan Vandrey, kteří zvládli závěrečný finiš a porazili Brazilce, kteří celý závod vedli. Třetí byli Ukrajinci.
Českých rychlostních kanoistů poletí na olympijské hry nejvíc od Sydney roku 2000. Místenku do Ria má celkem osm českých závodníků. Poslední dvě získali deblkanoisté Jaroslav Radoň s Filipem Dvořákem, kteří kvůli tomu pro letošní sezonu změnili prakticky všechno, co mohli.
Tak dlouho ještě na žádném soustředění nebyli. Deblkanoisté Jaroslav Radoň s Filipem Dvořákem se kvůli vidině účasti na olympijských hrách v Riu v podstatě přestěhovali do Spojených států. V Kalifornii mají za sebou šest týdnů a tři je ještě čekají.
Rychlostní kanoisté Jaroslav Radoň a Filip Dvořák zvládají přípravu na mistrovství světa zatím podle plánu. Větším cílem než samotná medaile bude umístění v elitní šestce. Jedině to si stoprocentně zajistí účast na hrách v příštím roce. Konkurence je ale obrovská.
Na olympijských hrách sám v bobu dvakrát startoval, teď Roman Gomola pomáhá k úspěchům pod pěti kruhy jiným. A jsou to zástupci dost odlišných sportů. Na soustředěních nebo v posilovně na pražských Hájích cepuje například Zuzanu Hejnovou, Vítězslava Veselého, Štěpánku Hilgertovou nebo rychlostní kanoisty Jaroslava Radoně s Filipem Dvořákem.
Na Evropských šampionátech rychlostních kanoistů oblékají většinou závodníci letní oblečení. Jenže letos se v Račicích kvůli Evropským hrám nekonají v červnu nebo červenci, ale právě o tomto víkendu, a tak jsou k vidění zimní bundy i kulichy.
Čtyřkajak ve složení Havel, Trefil, Dostál a Štěrba vyhrál na mistrovství světa v rychlostní kanoistice svoji rozjížďku a na olympijském kilometru postoupil rovnou do nedělního finále. Z druhých míst v semifinále se tam probojovali také kanoista Martin Fuksa na 500 metrů a na kilometrové trati deblkanoisté Jaroslav Radoň a Filip Dvořák.
Opory české kanoistické reprezentace získaly při závodě Světového poháru v Račicích na pětisetmetrové trati tři zlaté medaile. Deblkanoisté Jaroslav Radoň s Filipem Dvořákem přidali triumf k sobotnímu stříbru na kilometrové trati. Vítězství na neolympijské distanci slavili i kanoista Martin Fuksa a kajakář Josef Dostál.
Zima, silný protivítr a nakonec i déšť - to byli pro účastníky závodu Světového poháru kanoistů v Račicích hodně nepříjemní sobotní společníci. Deblkanoisté Radoň a Dvořák si ale nenechali zkazit náladu. Zdá se, že si v letošním ročníku Světového poháru předplatili druhá místa.
V Račicích se sešla světová kanoistická špička. Od pátku do neděle tady probíhá závod Světového poháru, který se pro spoustu z nich stává v letošní sezoně událostí číslo jedna.
V úvodním závodu Světového poháru rychlostních kanoistů vybojovali čeští reprezentanti tři druhá místa. Po sobotním druhém nejrychlejším čase na kilometrové trati vystoupali deblkanoisté Jaroslav Radoň s Filipem Dvořákem na stříbrný stupínek také po závodě na 500 metrů, na stejné trati skončil v Miláně druhý i kajakář Josef Dostál.
Deblkanoisté Jaroslav Radoň a Filip Dvořák vybojovali v úvodním závodu Světového poháru v Miláně 2. místo na kilometru. 5. příčku obsadily na stejně dlouhé trati Andrea Havlová a Monika Machová.
Čtyřkajak Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál a Jan Štěrba získal stříbro na mistrovství světa v německém Duisburgu. Na kilometrové trati nestačili Češi ve finále pouze na Rusy. Druhou bronzovou medaili získali na šampionátu deblkanoisté Jaroslav Radoň s Filipem Dvořákem.
Česká výprava získala na mistrovství světa rychlostních kanoistů v Duisburgu první medaili. Bronz na olympijské kilometrové trati vybojovali deblkanoisté Jaroslav Radoň a Filip Dvořák. Na druhé Rusy Viktora Melanťjeva a Ilju Pěrvuchina ztratili necelou vteřinu. Ze zlata se radovala maďarská posádka ve složení Henrik Vasbányai, Róbert Mike.
Kanoista Martin Fuksa vyhrál závod Světového poháru v Račicích na trati 500 metrů. Český reprezentant tak navázal na dvě sobotní stříbra z kilometru. Znovu se dařilo také dvojici Radoň - Dvořák, která obsadila třetí místo v závodě na 200 metrů.
Ponorková nemoc, to je nepříliš populární úkaz, o kterém jistě každý z nás alespoň něco málo ví. Špičkoví kanoisté nejsou výjimkou, zvláště když tento soupeř dokáže zkomplikovat každodenní spolužití nejen posádkám čtyřkajaků nebo čtyřkanoí.
Českého kanoistu Martina Fuksu dělilo jen 24 tisícin sekundy od zisku bronzu z mistrovství Evropy. Na kilometrové trati nestačil český závodník na Alexandra Žukovského z Běloruska.
Deblkanoisté Jaroslav Radoň s Filipem Dvořákem skončili třetí na trati1000 metrůna závodech Světovém poháru v Moskvě a navázali tak na vítězství z kilometru i poloviční distanc z Duisburgu.
Mezi českými rychlostními kanoisty mají jistou účast na olympiádě dvě posádky. O konkrétním obsazení čtyřkajaku se stále rozhoduje, u deblkanoe je ale jasno. Jaroslav Radoň s Filipem Dvořákem se tak můžou "bez nervů" připravovat na účast v Londýně.
Opravdu jen krátké zastavení v Praze si dopřáli deblkanoisté Jaroslav Radoň a Filip Dvořák po návratu z třítýdenního soustředění v Kalifornii, kde trénovali na jezeře Lower Otay u města Chula Vista. Hned ve čtvrtek ráno zamíří oba závodníci, kteří by na letních olympijských hrách 2012 v Londýně měli patřit k medailovým nadějím české výpravy, k pokračování zimní přípravy do hor.