Senátorka a spoluautorka zákona Olga Kovitidiová doplnila, že návrh by se nedotkl latinkou psaných písmen Z, V a O, která používá ruská armáda na Ukrajině. Zákon se podle ní zaměřuje na sféru komerce.
Petro Porošenko slíbil, že zákon podepíše ještě před nástupem nově zvolené hlavy státu Volodymyra Zelenského do funkce. Opozice a ruskojazyčné ukrajinské spolky označují zákon za diskriminační.
Ukrajinští poslanci schválili v prvním čtení kontroverzní jazykový zákon. V ruskojazyčných oblastech země povyšuje ruštinu na úřední jazyk. Norma vyvolala obrovskou vlnu nesouhlasu. Odpůrce zákona včera před parlamentem rozháněla policie.
Řešení nejpalčivějšího současného sporu mezi Bratislavou a Budapeští se odkládá. V otázce dvojího občanství nedošlo k žádnému posunu ani po předložení mezinárodní smlouvy ze strany Slovenska. Oba státy přitom tvrdí, že míč je teď na druhém břehu Dunaje.
Slovenští poslanci zmírnili kontroverzní jazykový zákon. Pokuty za jeho porušení budou výrazně nižší a nebudou už prakticky hrozit jednotlivcům, ale pouze právnickým osobám.
Žádná „popoluška", ale popelka. Už ne „krtko", ale krteček. České pohádky se na Slovensku přestanou dabovat. Počítá s tím novela jazykového zákona, kterou mají na stole slovenští poslanci.
Slovenské ministerstvo kultury začalo uplatňovat jazykový zákon a zahájilo řízení proti maďarskému ochotnickému souboru. Ten se provinil tím, že v pozvánce na divadelní přestavení chyběla doslovný překlad z maďarštiny.
Proti jazykovému zákonu slovenské vlády budou odpoledne demonstrovat studenti v Komárně. Jejich protest je ryze občanský a nepozvali na něj žádné politiky. Jazykový zákon platí už více než půl roku a za jeho porušení hrozí sankce až pět tisíc eur. Doposud však ministerstvo kultury žádnou pokutu neudělilo.
Slovenský jazykový zákon nepřestává zaměstnávat evropské instituce. Kvůli sporu Bratislavy a Budapešti o vyznění zákona se vypravil do regionu vysoký komisař Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě Knut Vollebaek.
Prověřit slovenský jazykový zákon, kvůli kterému to už skoro rok jiskří mezi Bratislavou a Budapeští, přijel na Slovensko vysoký komisař Organiazce pro bezpečnost a spolupráci v Evropě pro menšiny Knut Vollebaek.
5:11
|Marika Táborská, Markéta Bartošová, Rádio Česko|Zprávy ze světa
V které roce se narodil Mozart? Kdo byl posledním rakousko-uherským císařem? I takové otázky by mohla obsahovat nová zkouška z němčiny pro žadatele o azyl, kterou zavedou po Německu také Rakušané. Návrh schválila tamní vláda.
Budapešť nepřímo uznává, že při hlasování o sídle nové energetické agentury Evropské unie dala hlas Slovinsku místo Slovensku kvůli neshodám s Bratislavou. Slovenské hlavní město podlehlo v soutěži o centrální agenturu s Lublaní mimo jiné kvůli odmítavého stanoviska Bulharska a Maďarska. Obě země slovenský premiér Robert Fico obvinil nedávno z toho, že nesplnili slib.
Slovenské úřady nebudou udělovat pokuty za porušení sporného jazykového zákona, dokud nepřipraví metodickou příručku. Ministr kultury Marek Maďarič to slíbil vysokému komisaři OBSE pro menšiny Knutu Volebekovi, který přijel do Bratislavy řešit napjaté slovensko-maďarské vztahy.
1:56
|Gregor Martin Papucsek, Martina Hanáčková, Alena Adámková|Zprávy ze světa
Na Slovensku začal platit jazykový zákon. A proti němu v Dunajské Stredě demonstrovalo kolem sedm tisíc lidí. Další demonstrace se konala v Budapešti. Sporná novela upravuje používání menšinových jazyků ve vztahu ke slovenštině a za porušení stanovuje pokutu až do výše pět tisíc eur.
Na Slovensku začíná platit jazykový zákon a slovenští Maďaři chystají veřejné protesty. Norma upravuje používání menšinových jazyků tak, aby se každý člověk mohl kdekoliv na Slovensku mohl domluvit slovensky. Maďarská menšina však zákon považuje za cílený útok.
Maďarsko se obrátí na Radu OSN pro lidská práva a další mezinárodní instituce se stížností na slovenský jazykový zákon. Oznámil to maďarský ministr zahraničních věcí Péter Balász po jednání s maďarským prezidentem a šéfem zahraničního výboru parlamentu.
Maďarský parlament bude v zahraničí ostře vystupovat proti slovenskému jazykovému zákonu. Tématu by se podle maďarských poslanců měla věnovat i Benátská komise. Shodli se na tom představitelé čtyř parlamentních stran, které pod taktovkou předsedkyně parlamentu Kataliny Sziliovej vydali i společné prohlášení.