Jazykový zákon prověřuje na Slovensku komisař OBSE

Prověřit slovenský jazykový zákon, kvůli kterému to už skoro rok jiskří mezi Bratislavou a Budapeští, přijel na Slovensko vysoký komisař Organiazce pro bezpečnost a spolupráci v Evropě pro menšiny Knut Vollebaek.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bratislavský hrad

Bratislavský hrad | Foto: European Commission Audiovisual service

Budapešť stejně jako Bratislava neústupně tvrdí, že druhá strana je poškozuje a komisaře Vollebaeka si berou jako berličku. "A používají pouze to, co se jim hodí. A to jak vysocí představitelé, tak i zástupci politických stran," přiblížil na Radiožurnálu bratislavský zpravodaj ČRo Lubomír Smatana.

Vollebaek podle něj zopakoval to, co už řekl při své zářijové návštěvě Bratislavy a Budapešti, že zákon sice je v souladu s mezinárodními normami, ale potřebuje vyladit a musí najít rovnováhu mezi používáním Slovenština, Maďarština. Tvrdí, že je velký prostor pro novelizaci zákona.

Přehrát

00:00 / 00:00

O problémech jazykového zákona na Slovensku hovořil v Odpoledním Radiožurnálu bratislavský zpravodaj ČRo Lubomír Smatana.

Jablkem sváru jsou pokuty až několik tisíc eur za používání Maďarštiny tam, kde by se měla podle slovenského parlamentu používat Slovenština. Zatím pokutu za porušení zákona ale nikdo nedostal. Slovenská strana totiž slíbila, že ji nedostane do té doby, dokud nevydá důkladnější prováděcí předpisy.

"Už dnes ovšem víme, že manuál je delší než samotný zákon a podle slovenských Maďarů je stejně nesrozumitelný a nejednoznačný, jako samotný zákon," uvedl zpravodaj s tím, že Maďarům na Slovensku obecně vadí, že něco takového vůbec existuje. "Považují to za útok a cítí se ohroženi."

Maďaři střádají miliony na pokuty

Budapešť vzkázala maďarské menšině na Slovensko, že pokutu za porušení jazykového zákona za ni zaplatí z fondu, který byl k tomuto účelu vytvořen.

Bratislava to považuje za nepřípustné zasahování do vnitřních věcí a za výzvu k porušování zákona. "Slovenský ministr zahraničí Lajčák tvrdí, že Budapešť lže a provádí dezinformační kampaň. Zároveň Slovensko žádá o stanovisko Evropskou komisi," uvedl Smatana.

Jazykový zákon je podle něj skvělé téma předvolební kampaně jak na Slovensku, tak i v Maďarsku.

Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme