Podle zjištění Radiožurnálu ministerstvo pro místní rozvoj chystá pokračování programu, který pomáhá rozhýbat turistický ruch v záplavami postižených oblastech.
„Až většinová společnost přijme, že se něco děje a není možný stále jezdit do lyžařských středisek a zasněžovat kopce, protože počasí tady už na to nebude vhodné. Tak to bude první krok,“ říká Rieder.
„Na obnovu po povodních se myslím připravují všechny obce, i Jeseník už sečetl škody, a teď nastane rozhodování, do čeho půjdeme jako první, co je pro město nejdůležitější,“ říká starostka.
Jak vypadají povodněmi zasažené obce a města v Olomouckém a Moravskoslezském kraji více než měsíc od katastrofy? Podívejte se na srovnání mezi zářím a říjnem pohledem fotografů serveru iROZHLAS.cz.
„Firma, kterou jsem oslovila, byla schopná obec zprovoznit do dne a půl. Což by asi tou původní cestou trvalo déle,“ říká starostka Kobylé nad Vidnavkou.
V jesenickém gymnáziu po povodni nefunguje topení. V přízemí budovy se učí i žáci základní školy z České Vsi. Oni i gymnazisté musejí chodit v mikinách a s teplem spoléhat na vysoušeče a přímotopy.
Technika odlišuje hasiče-záchranáře od běžných jednotek. Na některých strojích je nálepka s nápisem: Zvýšení akceschopnosti pro záchranné a likvidační práce při živelních pohromách.
„Naše ekonomka zatím škody vyčíslila na jedenáct milionů,“ říká ředitelka zaplaveného gymnázia v Jeseníkách. Škole na účet přispívají i bývalí absolventi.
„Toto jsme tady ještě nezažili. Bělá se tady vylévala častěji, ale Staříč se vždycky ve vysokých korytech udržel,“ popisuje Marek Vystavěl, podle kterého bylo vody třikrát víc než v roce 1997.
Armáda už nasadila do záchranných operací šest vrtulníků. „Vrtulníky plní dva úkoly. První je záchrana osob a druhý je přeprava materiálu,“ říká Václav Vlček, velitel Armády České republiky.
Téměř kompletně pod vodou se ocitlo město Jeseník. V současnosti je odříznuté od okolí a dostat se z něj dá jen vzduchem. Obyvatele, kteří se nezvládli včas evakuovat, tak zachraňuje vrtulník
Vedení obce evakuaci zakázalo, situace je nebezpečná nejen pro obyvatele, ale i pro záchranáře. Lidé by měli zůstat ve vyšších patrech a počkat na další pokyny.
Za posledních 24 hodin nejvíce napršelo v Jeseníkách a Krkonoších. Ve Zlatých Horách spadlo za tu dobu 164 milimetrů vody, tedy 164 litrů na metr čtvereční. Na Labské boudě naměřili 152 milimetrů.
Odtržení Jesenicka od zbytku kraje ilustruje například dopravní obslužnost. Jediná spojující silnice první třídy vede skrz hory, vlakem je spojení ještě horší.
Rybníček v Denisově ulici v Jeseníku zdobí sochy znázorňující nohy tří žen, které dělají ve vodě stojky. Veřejná instalace je součástí výstavy sochaře Kurta Gebauera.
Po kůrovcové těžbě se na pasekách objevují kriticky desítky chráněných živočichů a rostlin. Biologové to zjistili při monitoringu na pětačtyřiceti lokalitách v jižních Čechách.
Studie potvrdila, že vybudovat železnici pod Červenohorským sedlem je technicky možné. Pro Jesenicko by to podle hejtmana Olomouckého kraje znamenalo jednoznačný přínos.
Tornádo se Hraběticemi, což je osada patřící k Jeseníku nad Odrou, prohnalo v sobotu. Silný vítr poničil střechy, kapličku a lámal stromy. Nikdo nebyl zraněn.
Výstraha s nízkým stupněm nebezpečí platí v části krajů v neděli mezi 06.00 a 20.00. Mokrý sníh může způsobit škody na stromech a elektrickém vedení, varovali meteorologové.