Jindřicha Vobořila před odvoláním nezachránilo ani přimlouvání odborníků. Kromě absence expertů ve vysokých pozicích ale českou adiktologii brzdí i nedostatek financí.
„Zhruba od roku 2010 je užívání a držení návykových látek v Čechách dekriminalizováno. V tom jsme byli i v tom světovém měřítku mezi těmi inovativnějšími zeměmi,“ chválí Benjamin Petruželka.
Vobořilovu agendu nyní převezmou úředníci, konkrétně ředitelka Odboru protidrogové politiky Lucia Kiššová. Podle premiéra Petra Fialy je totiž protidrogová oblast natolik rozpracovaná, že to stačí.
Národní protidrogový koordinátor Vobořil k 31. srpnu končí ve funkci. Vláda zatím jeho nástupce nevybrala. Premiér Petr Fiala se domnívá, že protidrogová politika je dostatečně rozpracovaná.
V rozhovoru pro iROZHLAS.cz a Radiožurnál mluví i o sněmovní spolupráci s pragmatikem Pavlem Blažkem (ODS), snaze vymýtit sněmovní obstrukce nebo možném rozšíření pirátské komunikace na TikTok.
V pozici národního protidrogového koordinátora končí Jindřich Vobořil. „Kroky, které navrhuje, šlapou na kuří oka různým industriím,“ řekl Matěj Hollan z Asociace poskytovatelů adiktologických služeb.
Konec koordinátora, konec debat o drogách? To rozhodnutí bylo nakonec moje – řekl pro Radiožurnál Jindřich Vobořil. Otázkou zůstává, nakolik to je odchod dobrovolný.
Na pozici by měl skončit na konci srpna. Dohodl se na tom s premiérem Petrem Fialou (ODS). Dál by měl působit jako poradce pro problematiku závislostí.
Česko patří mezi země s největší spotřebou alkoholu na celé planetě, rizikově pije každý osmý Čech nad patnáct let. Největší problém je s alkoholem u dětí.
„Střední Evropa má obecně velkou toleranci k alkoholu, ale my na rozdíl od ostatních 30 let neděláme žádnou prevenci,“ říká pro Radiožurnál národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil.
Hazard sice zmizel z ulic, nikoliv však patologičtí hráči, kteří se velmi rychle naučili hrát hazard online nebo dojíždět za „kamenným“ hazardem do jiných obcí, popisuje analytik Jakub Žofčák.
Vláda přistoupila k regulaci poté, co se začaly objevovat častěji případy, kdy skončili děti nebo mladiství v nemocnici zejména po požití cukrovinek s HHC, které nejsou označeny jako potraviny.
Od tohoto týdne už nebude možné na internetu, v obchodech ani v prodejních automatech koupit výrobky s obsahem návykového HHC. Dosud si ho v podobě bonbonů a dalších sladkostí mohly kupovat i děti.
Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil upozorňuje na vysoké tresty za případné držení látky. Ty by mohly dopadnout i na lidi, kteří HHC používají pro zmírnění projevů Parkinsonovy choroby.
Policie prověřuje otravu několika žáků základní školy, kteří se předávkovali želé bonbony s obsahem látky HHC. Podle protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila (ODS) pomůže větší kontrola státu.
Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil nabádá k obezřetnosti. „Zatím na něj umírají v Česku jednotky lidí, kdyby se ale rozšířil masivněji, odrazí se to na počtech,“ řekl pro iROZHLAS.cz.
Měl by trh s drogami regulovat stát? „Z legálních drog víme, že jsou modely, které fungují,“ říká protidrogový koordinátor Vobořil. Šéf protidrogové centrály tvrdí, že už teď má Česko unikátní systém.
V rozhovoru pro iROZHLAS.cz se mimo jiné vymezil i proti posledním výrokům europoslance Jana Zahradila, který z Bruselu posílá „hraběcí rady“ o možné koalici ANO a ODS.
Argumentem heren je, že legální herny dodržující stanovená pravidla by mohly pomoci snížit počet těch nelegálních, které nejsou pod kontrolou města. Politici přesto žádosti kasin naklonění nejsou.
Dosud platil buď zákaz, nebo volný prodej. Nově by podle vládního návrhu přibyla i kategorie návykových látek legálně dostupných, ale za přísných podmínek.
Národní koordinátor pro protidrogovou politiku Jindřich Vobořil z ODS tvrdí, že potřebujeme změnit legislativu a financování. „Služby pro drogově závislé jsou poddimenzované,“ říká.
Proč mnozí odborníci na závislosti přesto považují Bendův návrh za rozumný? Zaslouží si loterijní společnosti v době vysokých rozpočtových deficitů nižší daně?
Pražští policisté z pořádkových jednotek podle Mf Dnes požadují, aby jim byly proplacené pohotovosti běžnou mzdou. Přečtěte si výběr ze sobotních médií, které připravil Radiožurnál.
„V podstatě se nic zásadního neděje, kromě toho, že v každé společenské krizi, což pandemická situace byla, vždy naroste počet lidí, kteří se rozjedou v závislostech,“ uvedl Vobořil.
„Jsme v ultrašetřícím režimu, nemůžeme vydat ani korunu navíc. Když bychom měli třeba havárii kotle, tak je strašně těžký sehnat na to peníze,“ říká vedoucí kontaktního centra v Praze David Pešek.
Jen v loňském roce vložili Češi do online hazardních her přes 390 miliard korun. Podle adiktologů je současná regulace online hazardního hraní nedostatečná.