Česko by si mohlo určovat, které technologické firmy si pustí do kritické infrastruktury. Ty od rizikových dodavatelů by mohlo zakázat. Navrhuje to nový zákon o kyberbezpečnosti.
Česko mělo do čtvrtka přijmout unijní kybernetickou směrnici. V pořadu Pro a proti na Plusu o ní diskutují prezident Asociace provozovatelů mobilních sítí Jiří Grund a poslanec Petr Letocha (STAN).
Pět českých organizací se postavilo proti návrhu nového zákona o kybernetické bezpečnosti. Na důvody a mnoho dalšího se ptá Tomáš Pancíř prezidenta Asociace provozovatelů mobilních sítí Jiřího Grunda.
Podle kritiků zákon dává příliš velkou moc Národnímu úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost. „NÚKIB je garant,“ vysvětluje generální ředitel bezpečnostní společnosti APPSEC Adam Paclt.
Pracovníci Českého telekomunikačního úřadu kontrolují dostupnost mobilního signálu jak pro volání, tak pro data. Letos velkým operátorům vypršel termín, do kterého museli koridory pokrýt.
Pořad nabízí divákům možnost vyhrát stovky až tisíce korun, pokud například uhádnou rozdíl mezi obrázky nebo jméno některého města. Aby se divák mohl hry zúčastnit, musí zavolat na placenou linku.
Úřad do pravidel dražby vrátil vyhrazení bloku frekvencí v pásmu 700 MHz pro nového operátora. Kmitočty v tomto pásmu jsou důležité pro celoplošné pokrytí.
Ministerstvo zdravotnictví poslalo informační SMS českým občanům, kteří se nacházejí v rizikových oblastech postižených koronavirem. Další budou následovat.
Podvodné hovory často připomínají čísla pevných linek - jde například o předvolbu +236, 225 nebo třeba 247. Obranou je na neznámá zahraniční čísla nevolat.
Zakázka bude posuzována podle klíče. „30 procent na technické požadavky, cena akvizice má 55 procent a pak máme 15 procent na obecné požadavky, kde je zapojení českého průmyslu a rychlost dodávek.“
„Tlak na levnější data pokračuje. Dostal jsem za jeden stůl generální ředitele všech operátorů. Brání se, že ceny nejsou takové, jak ukazují srovnání,“ oznámil na twitteru Babiš.
Že neomezená data v Česku brzdí nedostatečná infrastruktura je podle bývalého náměstka Malého stokrát omílaná pohádka a nepravda. Problémem je podle něho mimo jiné nevyváženost trhu.
Jiří Grund říká, že by měl mít stát vizi. Buď bude kvalitní síť, nebo levná síť. „Budeme mít sice nízké ceny, ale když vyjedeme z měst tak se nikam nedovoláme, nepřipojíme se k internetu,“ řekl.