Svět si připomíná dva roky války na Ukrajině. Do Kyjeva dorazili evropští politici
Ukrajina si připomíná dva roky od ruského vpádu. Do Kyjeva dorazili předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a trojice západních premiérů. Solidaritu s napadenou zemí na sociálních sítích vyjádřili světoví i čeští politici. „Odhodlání a síla ukrajinského lidu nepřestává inspirovat,“ uvedl na síti X britský král Karel III. Český premiér Petr Fiala (ODS) zase označil ruský režim za zrůdný.
Odhodlání a síle ukrajinského lidu vzdal hold britský král Karel III. Panovník to uvedl na sociální síti X v prohlášení, kterým se odklonil od obvyklé zdrženlivosti britské královské rodiny. „Odhodlání a síla ukrajinského lidu nepřestává inspirovat, zatímco nevyprovokovaný útok na jeho zemi, životy a živobytí vstupuje do tragického třetího roku,“ uvedl panovník.
‚Chceme si zase dodat energii, abychom dál pomáhali Ukrajině.‘ Akce po celé zemi připomínají výročí války
Číst článek
V prohlášení také uvítal podporu, kterou Kyjevu poskytla Británie a další západní země. „Navzdory obrovskému strádání a bolesti, které jim byly způsobeny, Ukrajinci nadále prokazují hrdinství, s nímž si je svět tak úzce spojuje," dodal 75letý monarcha, který se ke světovým záležitostem vyjadřuje jen zřídka.
„To je jejich skutečná statečnost tváří v tvář nevýslovné agresi,“ dodal Karel III. s odkazem na svá setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, jeho manželkou Olenou a vojáky vycvičenými v Británii.
Králův příspěvek na sociálních sítích ke dvouletému výročí ruské agrese je obrovský posun oproti decentním prohlášením jeho matky, zesnulé královny Alžběty II., poznamenal portál Business Insider. Král Karel před téměř třemi týdny oznámil, že má rakovinu a během léčby se dočasně stáhl z veřejného života, i když hodlá nadále vykonávat některé povinnosti spojené s trůnem.
‚Zrůdný režim‘
Režim ruského prezidenta Vladimira Putina je podle premiéra Petra Fialy (ODS) zrůdný. Ruský vpád na Ukrajinu před dvěma lety označil předseda české vlády za neopodstatněný. Kvůli udržení stability v regionu je v českém bytostném zájmu, aby ruský agresor na Ukrajině neuspěl, uvedl Fiala v příspěvku k výročí na síti X.
Ruský útok na Ukrajinu byl podle premiéra porušením principů suverenity, svrchovanosti a nezávislosti států. „Pokud padne Ukrajina, je jen otázkou času, kdy bude ohrožen někdo další. Nemá smysl si namlouvat, že Putinovi bude Ukrajina stačit. Všichni chceme mír. A právě proto se nesmíme bát postavit těm, kteří mír ohrožují,“ prohlásil ministerský předseda.
„Pokud by někdo chtěl důkazy o tom, jak zrůdný ruský režim je a že se neštítí ničeho, stačí se podívat na to, jak Vladimir Putin likviduje své politické protivníky,“ uvedl Fiala.
Boj za respekt
Na Ukrajině se bojuje i za respekt ke státní suverenitě a územní celistvosti, které byly pošlapány, uvedla slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Podle slovenského premiéra Roberta Fica nelze Rusko vojensky porazit; ministerský předseda také zopakoval svůj odmítavý postoj k vojenské pomoci Kyjevu a k případnému členství Ukrajiny v NATO.
Slovenské ministerstvo zahraničí v prohlášení uvedlo, že Rusko v souvislosti s Ukrajinou porušilo mezinárodní právo, a vybídlo k mírovým jednáním. Opozice se zastala Ukrajiny. „Je naším bezpečnostním zájmem mít souseda, který má na svém území mír a který prosperuje,“ řekla Čaputová. Vyjádřila také vděk obyvatelům Slovenska za pomoc Ukrajině a za solidaritu s touto východoevropskou zemí.
Spravedlivý mír
Ukrajina zvítězí, prohlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Zároveň zdůraznil, že válku je nutné ukončit podle ukrajinských podmínek, aby mír byl spravedlivý.
„Každý normální člověk chce, aby válka skončila. Ale nikdo z nás nedovolí, aby skončila i naše země. Proto ke slovům o ukončení války vždy dodáváme: za našich podmínek. Proto se slovem mír vždy zní: spravedlivý. Proto vždy v historii bude vedle Ukrajiny i výraz nezávislá. Pojďme za to bojovat. Vyhrajeme. Bude to nejlepší den našeho života,“ řekl Zelenskyj.
Západní návštěva
Do Kyjeva dorazili šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová, italská premiérka Giorgia Meloniová a ministerští předsedové Belgie a Kanady Alexander De Croo a Justin Trudeau, aby vyjádřili solidaritu Ukrajině. Napsala to agentura Reuters s odvoláním na italskou vládu, podle níž vrcholní politici přes noc cestovali vlakem z Polska.
Návštěva má zdůraznit odhodlání Západu pomoci Ukrajině. Šéfka EK po příjezdu do Kyjeva uvedla, že přijela na oslavu mimořádného odporu ukrajinského lidu proti agresi. „Více než kdy jindy pevně stojíme při Ukrajině. Finančně, ekonomicky, vojensky, morálně. Dokud nebude země konečně svobodná,“ napsala von der Leyenová na sociální síti X.
Očekává se, že Meloniová a Trudeau podepíší se Zelenským bezpečnostní dohody, obdobné jako jsou již uzavřené dohody s Francií a Německem v hodnotě miliard dolarů.