Norka Harilová 27. července na vrchol K2 doputovala, a vytvořila tak rekord. Ve stejný den se při pádu zranil její pákistánský kolega Hasan, kterému horolezkyně údajně neposkytla základní pomoc.
Známí horolezci kritizují své kolegy za to, jak se zachovali při smrtelné nehodě pákistánského nosiče. Ještě nejméně pět hodin žil a prošlo kolem něj zhruba 70 horolezců, aniž by mu někdo pomohl.
Tramvaj fungovala jako zácvikové vozidlo v Bratislavě. Po kompletní renovaci se s ní od jara příštího roku svezou cestující na nostalgické lince 23 a na historické 42.
Skupinu, která se začátkem února pokusila o zimní výstup na K2, tvořili tři zkušení horolezci – známý Pákistánec Alí Sadpara, Juan Pablo Mohr z Chile a John Snorri Sigurjónsson z Islandu.
Pákistánský horolezec Alí Sadpara, Juan Pablo Mohr z Chile a John Snorri z Islandu se přestali hlásit zhruba v době, kdy dosáhli 8000 metrů. Základní tábor s nimi ztratil kontakt v pátek.
„Lidé měli na jiné plány, ale nemohou jet nikam. My jsme v určitém smyslu bez práce rok a hodně lidí už chce něco dělat,“ řekl Arnold Coster, který patří k organizátorům expedice Seven Summit Treks.
Klára Kolouchová zdolala jako první Češka v historii druhou nejvyšší horu světa K2. S horolezkyní se po sestupu ze čtvrtého tábora spojil Radiožurnál, kterému poskytla krátký rozhovor.
Dosud lyžemi nepokořený byl vrchol druhé nejvyšší hory světa K2. Od pondělí už to neplatí. Odshora až dolů sjel horu Polák Andrzej Bargiel a trvalo mu to zhruba sedm hodin.
Sarajevský dopravní podnik bojuje s dluhy. Podle bosenských médií kvůli nim možná přijde i o část svého vozového parku. Tamní daňová správa vyhlásila dražbu deseti tramvají - včetně tří českých.
Radek Jaroš si po výstupu na K2 užívá odpočinku a také ovací, které sklízí po získání Koruny Himalájí. Tu si vysloužil zdoláním všech osmitisícovek, na které navíc vylezl bez použití kyslíkového přístroje. Zástupci Českého rozhlasu dnes Radku Jarošovi a členům jeho expedice předali poháry za zvládnutí celé výpravy.
Na pražské letiště před 20. hodinou přistálo letadlo, ve kterém je výprava v čele s horolezcem Radkem Jarošem. Ten před dvěma týdny vystoupal bez pomoci kyslíkového přístroje jako první Čech na všech 14 osmitisícovek světa a získal takzvanou Korunu Himaláje.
Horolezec Radek Jaroš je prvním Čechem, který vylezl na všech 14 osmitisícovek bez kyslíkového přístroje. Už několik hodin odpočívá v základním táboře. Je vyčerpaný, možná trochu i po oslavě, kde ho tým korunoval králem Himálaje, ale v pořádku. Po návratu spolulezců Jana Trávníčka a Petra Maška se celá výprava vydá na cestu domů.
Horolezec Radek Jaroš úspěšně sestoupil z vrcholu K2 do základního tábora. Na vrcholu stanul v sobotu odpoledne pákistánského času, a jako první Čech tak zkompletoval "Korunu Himálaje". Zároveň se stal patnáctým člověkem na světě, který pokořil všech 14 osmitisícovek bez použití kyslíkového přístroje.
Horolezec Radek Jaroš pokračuje v úspěšném sestupu z hory K2. Včera zdolal její vrchol a stal se tak 15. člověkem na světě, který pokořil všech 14 osmitisícovek bez použití kyslíkového přístroje. Při sestupu Jaroš znovu všechny překvapil.
Horolezec Radek Jaroš úspěšně sestupuje z druhé nejvyšší hory světa K2. Je prvním Čechem, který se dostal na vrchol všech osmitisícovek bez kyslíkového přístroje. Krátce po něm včera zdolal K2 i další člen výpravy Jan Trávníček. Teď jsou oba na cestě dolů. Ze čtvrtého výškového tábora je doprovází i horolezec Petr Mašek.
Radek Jaroš zdolal legendární, 8611 metrů vysokou horu K2 v Himálajích. Český horolezec tak bez použití kyslíkového přístroje vystoupal na všech 14 osmitisícovek, K2 byla poslední, která mu zbývala. Stal se teprve čtvrtým horolezcem z České republiky na jejím vrcholu. Současně se stal patnáctým člověkem, který má na svém kontě všech 14 nejvyšších vrcholů světa.
Horolezec Radek Jaroš už dokázal vystoupit na 13 ze 14 osmitisícovek. Nyní se chystá pokořit tu poslední, dosud nevylezenou. Spolu se svými kamarády se dnes vydal vstříc druhé nejvyšší hoře světa – K2. A nijak nepochybuje o tom, že tato expedice bude kromě jiného i náročnou prověrkou mezilidských vztahů.
Jak složitý je pro lidský organismus pobyt v extrémních nadmořských výškách? A jaký vliv může mít nedostatek kyslíku na náš mozek? To jsou otázky, které víc než koho jiného zajímají horolezce šplhající na osmitisícové vrcholy. Mezi takové odvážlivce patří i Radek Jaroš, který se v příštím týdnu vydá vstříc druhé nejvyšší hoře světa K2.
Moderátorka Radiožurnálu Lucie Výborná se chystá na jednu z nejnáročnějších výprav ve svém životě. Už za několik dní se pod vedením zkušeného horolezce Radka Jaroše vydá na druhou nejvyšší horu světa, obávanou K2.
Český horolezec Radek Jaroš se může stát čtrnáctým člověkem na světě, který zdolal všechny nejvyšší vrcholy světa bez použití kyslíkových přístrojů. Stačí, aby v červenci na pátý pokus vylezl na obávanou osmitisícovku K2 v asijském pohoří Karákóram.
Před pár týdny oslavil horolezec Radek Jaroš svoje padesátiny. A vlastně už v tu chvíli měl jasno o tom, že sám sobě dodatečně nadělí dárek, na který už se dlouho těší. Bude to jeho další pokus o výstup na druhou nejvyšší horu světa K 2.
31. července 1983 vystoupal královédvorský rodák Josef Rakoncaj na nejtěžší osmitisícovku světa. Na vrchol K2 vysoký 8611 metrů se dostal před 30 lety jako člen italské expedice. Vytvořil tehdy československý výškový rekord.
V kalendáři OSN najdeme aktuálně sedmatřicet kolonek, které začínají slovy ‚mezinárodní den‘. Jedna taková kolonka je přiřazena k dnešnímu datu - na 11. prosince totiž připadá Mezinárodní den hor. Najdou se ale i horolezci, kteří jej ‚neslaví‘. Překvapivě mezi ně patří třeba i nejslavnější český pokořitel pohoří Radek Jaroš.
Dokázal to, co se povedlo jen málokterému ze špičkových horolezců. Stanul na vrcholu 13. osmitisícovek, přičemž tou poslední v řadě byla letos Annapúrna. 8 091 metrůvysoká hora si ovšem vybrala od Radka Jaroše hodně nepříjemnou daň v podobě těžkých omrzlin na nohou.