Hudební večer nabídl písně ze všech etap Krylovy tvorby, především tedy ty, které se staly doslova ikonickými, jako například Bratříčku, zavírej vrátka nebo Anděl.
Kytara, knír a nesmlouvavý kritický pohled na dění ve společnosti. I to byl básník a písničkář Karel Kryl. Po okupaci emigroval do západního Německa, později kritizoval polistopadové poměry.
„Karla Kryla jsem poslouchal, když mi bylo patnáct, mnohým textům jsem nerozuměl, ale přijal jsem jeho postavu básníka,“ přibližuje zpěvák David Uličník.
Listopadová revoluce přehoupla Kňažka z herectví do politiky, kde nakonec působil třináct let. Dokonce kandidoval na prezidenta, vyhrála ale Zuzana Čaputová.
Jeho otec Jiří Pallas ze švédské Uppsaly vedl hudební vydavatelství Šafrán 78 zaměřené na umělce, kteří byli komunisty zakazovaní, například Vlastimila Třešňáka, Jaroslava Hutku či Karla Kryla.
Svatopluk Karásek se do obecného povědomí lidí dostal jako evangelický farář a zpěvák. Pracoval jako kastelán na hradě Houska a věnoval se hlavně muzice v hudební skupině Plastic People.
Hudební publicista Jiří Černý převzal v sobotu svou Cenu Anděl od Michala Prokopa. V rozhovoru vyprávěl, co je jeho největší kariérní úspěch a jak plánuje pokračovat v činnosti po skončení krize.
Poslechnout si můžete rozhlasový dokument o bitvě o rozhlas i konci druhé světové války. S Českým rozhlasem Vltava můžete zavzpomínat na loňský festival Letní Letná.
Dva týdny před pádem režimu v Československu se v polské Vratislavi sešly tisíce odpůrců komunismu na festivalu nezávislé kultury. Zorganizovala ho polská opozice.
V pátek 12. dubna 2019 by se písničkář a básník Karel Kryl dožil pětasedmdesáti let. Toto výročí připomíná Český rozhlas řadou méně dostupných i zcela unikátních rozhlasových nahrávek.
Zemřel nečekaně na infarkt 3. března 1994 v Mnichově, jen pár týdnů před padesátinami. Pohřben je na břevnovském hřbitově v Praze. Velkého ocenění se mu dostalo až po smrti.
Podle bratra se Karel Kryl postupně trápil stále více vizionářstvím, při kterém věděl, kam se budou ubírat nové dějiny země. Tušil, že to nebude směr, ve který doufali i ostatní.
„Na začátku 70. let se cenzury zaměřovaly na mazání politicky nepohodlných záznamů jak v rozhlase, tak v televizi. Na Kryla se soustředily hodně a u nás se tak nic podobného nezachovalo.“
Norská veřejnoprávní televize zveřejnila na webu dosud neznámé záběry z vystoupení českého písničkáře a básníka Karla Kryla. Přes 22 minut dlouhé video vzniklo před téměř padesáti lety v Norsku.
Karel Kryl není velmi oblíbeným zpěvákem a písničkářem jen v České republice, ale i v Polsku. Svědčí o tom dokument polské režisérky Krystyny Krauze „Bratříček Karel“.
Jiří Kajínek, Karel Kryl nebo Pavel Novák ve společnosti „tykadlového řidiče" Romana Smetany. Pro veřejnost se otevírá unikátní dřevěný betlém řezbáře Jaroslava Beneše v Lošticích na Šumpersku. Ten kromě tradičních křesťanských postav zachycuje i skutečné obyvatelé Loštic nebo osobnosti z celé Moravy. Beneš betlém každý rok doplňuje o nové figurky, letos už jejich počet dosáhl tří stovek.
V sídle poslaneckého klubu KDU-ČSL je ode dneška busta legendárního písničkáře a básníka Karla Kryla. Lidovci ji na klub instalovali při příležitosti 21. výročí zpěvákova úmrtí. Podobizna má na podstavci nápis „Demokracie bez kritiky a opozice nemůže existovat“ a nese data Krylova narození a úmrtí, tedy 1944 a 1994.
Skupina Missa, Dáša Vokatá nebo Vlasta Třešňák společně zavzpomínali na Karla Kryla. Koncert nazvaný Fenomén Karel Kryl uspořádal v pražském Paláci Akropolis Český rozhlas. Při té příležitosti se také začala prodávat kniha o známém písničkáři.
Fenomén Karel Kryl. Tak se jmenuje nejen chystaný koncert v pražském Paláci Akropolis, ale i kniha Ivany Denčevové a Michala Stehlíka. Český rozhlas ji uvede právě na krylovském koncertě v pondělí 17. listopadu. Vydal ji Radioservis a obsahuje nejen rozhovory s lidmi, kteří Kryla osobně znali, ale také objevné historické nebo muzikologické texty.
Příbuzní a přátelé Karla Kryla dávají dohromady sbírku na bronzovou sochu anděla. Kryl si dílo svého kamaráda, sochaře z Mnichova přál mít na svém hrobě. Krylova manželka teď ale po pomníku pro zesnulého muže netouží. Socha tak bude stát jinde, zřejmě v Bechyni nebo Brně. Zatím ale na ni chybí peníze.
Nedožitých sedmdesát let básníka a písničkáře Karla Kryla připomněl koncert ve Velkém sále Lucerny. Zazněly na něm Krylovy písně v podání jeho obdivovatelů, Markéty Irglové, Anety Langerové, Tomáše Kluse nebo Xindla X.
Písničkář Karel Kryl by se tento týden v sobotu 12. dubna dožil 70 let. Toto výročí si Radiožurnál dnes večer připomene koncertem ve velkém sále Lucerny. Začne ve 20 hodin, kdy zazní Krylovy písně v podání zpěváků a zpěvaček, kteří se hlásí k odkazu tohoto písničkáře.