Legrace, smích a dobrá společnost možná vyvažovala tragické rané dětství. Jeho maminka Františka Sívková byla totiž sestrou Josefa Valčíka, jednoho z parašutistů zapojených do atentátu na Heydricha.
Dobrý knihkupec podle Anny Štičkové dokáže nahradit literárního kritika a poradit, co se komu bude líbit: „Knihkupci v regionech slouží jako instituce, pořádají akce, zvou autory, je to spíš služba.“
V Británii se loni prodalo 202 milionů výtisků, a počet prodaných knih tak poprvé od roku 2012 překonal hranici 200 milionů. V USA se prodalo za minulý rok 751 milionů výtisků.
Tržby výrazně klesly v knihkupectvích ve velkých obchodních centrech. K dohnání výpadku tržeb z jara, kdy byla dva měsíce uzavřena knihkupectví, nepomůže ani předvánoční trh.
Minhai byl jedním z pěti hongkongských nakladatelů a knihkupců, kteří zmizeli na přelomu let 2015 a 2016 a později se objevili ve vazbě v pevninské Číně.
Lam Wing-kee pracoval v knihkupectví vlastněném vydavatelstvím, jehož knihy byly kritické vůči čínským vůdcům. V roce 2015 byl stejně jako dalších pět knihkupců zadržen čínskými agenty.
Jan Kanzelsberger, který provozuje nejstarší knihkupectví v Česku, má na to, jak poznat dobrou knihu, dnes už lidi. Říká, že je nijak neškolil. „Člověk musí mít dar od pána boha.“
Čínská policie unesla švédského knihkupce Guí Min-chaje. Agenti ho podle amerického deníku New York Times vytáhli z vlaku, když jel na ambasádu v Pekingu v doprovodu dvou diplomatů z jeho vlasti.
Kauza záhadného zmizení pětice hongkongských knihkupců pokračuje. Čína po dlouhých týdnech zdráhání přiznala, že dva z nich zadržela, pochybnosti ale zůstávají. Někteří hongkongští zákonodárci totiž tvrdí, že šlo o únos. Celý případ navíc dostává mezinárodní rozměr. Po Velké Británii a Švédsku se do něj vložilo také Thajsko.
Případem záhadně zmizelých hongkongských knihkupců by se měla zabývat OSN. Žádají to aktivisté, podle kterých muže unesli čínští agenti. Po pětici knihkupců a nakladatelů vydávajících knihy kritické ke komunistickému režimu se slehla zem poté, co měla vyjít publikace o milence čínského prezidenta Si Ťin-pchinga.
Nahrávky s dramatizacemi nebo četbou získávají u posluchačů čím dál víc na oblibě. Přispělo to dokonce k tomu, že se nedávno z těch nejúspěšnějších audioknih začal – po vzoru tištěných a elektronických knih – sestavovat pravidelný žebříček. V něm si například v únoru nejlépe vedlo Inferno Dana Browna.
Finanční krize a zvýšená sazba DPH výrazně změnily podobu knižního trhu. Snížil se totiž počet vydávaných titulů. Potíže můžou mít zejména menší knihkupectví. Přesto se ale nedá říct, že by Češi četli méně.