Na zesnulou panovnici už během týdne vzpomínali sami Britové. Před Buckinhghamským palácem se sešlo několik desítek majitelů psů welsh corgi. Právě toto plemeno královna milovala.
Britská monarchie odmítla žádost o navrácení ostatků etiopského prince, který zemřel v Británii v roce 1879 poté, co byl jako dítě zajat britskou armádou a pohřben na hradě Windsor.
Nový design známek má odrážet fakt, že král je „vášnivým zahradníkem“. Série květinových známek, které zobrazují jeho oblíbené květiny, bude k dostání již od úterý.
„Tato sezóna seriálu je nejhorší. Projevilo se na ní scenáristické zacyklení autora Morgana a jeho záliba v metaforách začala být na hranici trapnosti,“ tvrdí kritička Táňa Zabloudilová.
Pátá řada seriálu The Crown – v českém znění jako Koruna – popisuje mimo jiné nepodařené manželství Diany a Charlese a divoká 90. léta v britské královské rodině.
Alžběta II. zemřela ve věku 96 let 8. září v 15.10 místního času na zámku Balmoral ve skotském Ballateru, potvrzuje úmrtní list, který nese podpis Alžbětiny dcery princezny Anne
Na pohřeb královny Alžběty II. se sjely stovky světových státníků, mezi nimi americký prezident Joe Biden a japonský císař Naruhito. Server iROZHLAS.cz sleduje poslední rozloučení v online reportáži.
Na Trafalgarském náměstí v centru Londýna se lidé zastavovali. Letiště Heathrow předem oznámilo, že během minuty ticha pozdrží přistávající letadla, aby pietní okamžik nerušila.
Královna Alžběta milovala cestování. A dokud jí to síly dovolily, brázdila se svou královskou jachtou světová moře a oceány, aby navštívila své poddané ve všech koutech světa a nechala se obdivovat.
Tradice vigilie princů vznikla v roce 1936 po úmrtí krále Jiřího V. V sobotu to bylo vůbec poprvé v historii, co se vigilie účastnila také vnoučata zesnulého člena královské rodiny.
Jakýkoliv podobný moment je pro čekající zpříjemněním dlouhých hodin ve frontě. Včera se ve na místě objevil také fotbalista David Beckham, který ve frontě strávil přes 12 hodin.
Zástup lidí se táhne od parku Southwark, podél jižního nábřeží Temže a následně přes most k Westminsterskému sálu britského parlamentu, kde je umístěn katafalk s rakví.
Pondělního státního pohřbu britské královny Alžběty II. a předcházející recepce pořádané králem Karlem III. se za Česko zúčastní premiér Petr Fiala (ODS) s chotí Janou, potvrdil v pátek Úřad vlády.
Rakev se zesnulou britskou panovnicí je nyní v sídle britského parlamentu, který je přístupný lidem, kteří se chtějí přijít osobně s královnou rozloučit.
Rakev byla zakrytá královskou standartou Velké Británie, na které na fialové sametové podušce spočívala britská imperiální koruna. Tu měla Alžběta II. na hlavě při své korunovaci v roce 1953.
Příletové dráhy na Heathrow vedou nad centrem Londýna, proto bude letiště některé spoje odklánět či rušit. Podobné opatření plánuje na pondělí 19. září, kdy bude královnin pohřeb.
Pohřební vůz převážející královniny pozůstatky byl navržen tak, aby byl dovnitř na osvícenou rakev co nejlepší pohled. Cestu na letiště v Edinburghu i z letiště v Londýně sledovaly desetitisíce Britů.
„Síla Alžběty II. tkvěla v pracovitosti, odpovědnosti a v každodenní solidnosti,“ hodnotí publicista Ivan Kytka. „A také v tom, že si ani v nejobtížnějších chvílích na nic nestěžovala.“
Austrálie také oznámila den, kdy bude držet smutek „Lidé tak budou moci zesnulé královně Alžbětě II. vzdát hold,“ uvedl předseda australské vlády Anthony Albanese.
Brno bylo oblepené plakáty s fotomontáží královny, za níž se tyčí katedrála na Petrově. A v ulicích stály možná ne tisíce, ale desetitisíce lidí, aby viděly ženu – symbol.