Lidé nemohou dočasně přijít do fronty, aby uctili královnu Alžbětu II. Kapacita se naplnila
Přístup do fronty, v níž lidé čekají, aby se poklonili u rakve se zemřelou britskou královnou Alžbětou II., byl nejméně na šest hodin pozastaven. Oznámila to v pátek dopoledne britská vláda, podle níž není možné frontu dále prodlužovat. Pondělního státního pohřbu britské královny Alžběty II. a předcházející recepce pořádané králem Karlem III. se za Česko zúčastní premiér Petr Fiala (ODS) s chotí Janou, potvrdil v pátek Úřad vlády.
Zástup se kolem poledne táhl v délce téměř osmi kilometrů od Westminsterského sálu britského parlamentu po pravém břehu Temže za most Tower Bridge až k parku Southwark, kde již není kapacita pro další čekající.
Pohřeb Alžběty II. může být největším setkáním státníků v historii, komentuje přípravy novinářka CNN
Číst článek
„Nesnažte se do fronty připojit, dokud nebude oznámeno její znovuotevření,“ napsalo v pátek dopoledne na twitteru ministerstvo kultury.
Doba čekání ve frontě později ještě vzrostla, a to až na 14 hodin. Veřejnost má do pondělního časného rána možnost osobně se rozloučit s panovnicí, která zemřela před týdnem ve svém skotském sídle Balmoral.
Britské úřady očekávají, že zesnulé se přijde poklonit na 750 tisíc lidí, uvádí agentura Reuters.
Během pátku se Karel III. s manželkou Camillou vydá do Walesu. Navštíví Llandaffskou katedrálu a Velšské národní shromáždění, které mu vyjádří soustrast po úmrtí Alžběty II. Na Cardiffském hradě se král setká s velšským premiérem Markem Drakefordem.
OBRAZEM: Tisíce lidí a šestispřeží. Smuteční průvod doprovodil rakev s královnou do Westminsteru
Číst článek
Návštěvou Walesu zakončí Karel III. cestu po Spojeném království v roli nového krále. Wales má pro něj zvláštní význam, protože pět desetiletí, do nástupu na trůn minulý týden, nynější král nosil titul princ z Walesu, připomíná agentura Reuters.
V 19.30 místního času (20.30 SELČ) se pak král Karel III. společně se svými sourozenci – princeznou Annou, princem Andrewem a princem Edwardem, zúčastní čtvrthodinové vigilie u rakve své matky.
V sobotu večer pak obdobně mlčky postojí u rakve zemřelé královny jejích osm vnoučat, včetně princů Williama a Harryho.
Setkání státníků
Pohřeb královny Alžběty II. se uskuteční ve Westminsterském opatství v pondělí před polednem, recepce bude v neděli večer v Buckinghamském paláci. Londýn očekává stovky státníků. Premiér Petr Fiala tam odletí vládním speciálem, řekl mluvčí vlády Václav Smolka, který bude dvojici doprovázet.
Účast na Alžbětině pohřbu přislíbili také americký prezident Joe Biden i francouzská hlava státu Emmanuel Macron, přicestuje na 500 hlav států a vlád a zástupců mnoha monarchií z celého světa. Pozvánky na pohřeb nedostali představitelé Ruska, Běloruska, Barmy, Sýrie, Venezuely a Afghánistánu. Írán, Nikaragua a Severní Korea dostaly na pohřeb pozvánku jen na úrovni velvyslanců.
Podle serveru Politico budou mít zahraniční státníci možnost poklonit se rakvi s královnou v budově parlamentu, kam ve středu z Buckinghamského paláce dorazila rakev s ostatky Alžběty II. v čele smutečního průvodu. Po pohřbu bude státníky hostit ministr zahraničí James Cleverly.
Alžběta II., která stála v čele britské monarchie 70 let a byla současně nejvyšší představitelkou anglikánské církve, zemřela na zámku Balmoral ve Skotsku ve věku 96 let. Po její smrti se do čela monarchie a britského Společenství postavil její nejstarší syn princ Charles, který se stal králem Karlem III.