Británie odmítá vrátit Etiopii ostatky zajatého prince. Oblíbenec královny Viktorie je pohřbený u Alžběty II.

Britská monarchie odmítla žádost o navrácení ostatků etiopského prince, který zemřel a byl pohřben v Británii v roce 1879 poté, co byl jako dítě zajat britskou armádou v rodné Etiopii. V úterý o tom informoval server BBC News.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kaple sv. Jiří na Windsorském hradu.

Kaple sv. Jiří na Windsorském hradu | Zdroj: Reuters

„Chceme, aby se jeho (prince – pozn. red.) ostatky vrátily (...) protože toto není země, kde se narodil,“ řekl jeden z potomků etiopského královského rodu Fasil Minas. Dodal, že „není správné“, aby byl pohřben ve Spojeném království. Etiopie už v minulosti marně usilovala o návrat princových ostatků, píše BBC.

Pomoc proti dědičným chorobám. V Británii se poprvé narodily děti s genetickou informací tří lidí

Číst článek

Buckinghamský palác žádost odmítl. „Je velmi nepravděpodobné, že by bylo možné exhumovat ostatky, aniž by se narušilo místo odpočinku značného počtu dalších osob v okolí,“ uvedl jeho mluvčí.

Dodal ale, že bude nadále „vyhovovat žádostem etiopských delegací“ o návštěvu kaple. Královna Alžběta II., která zemřela loni v září, je jednou z mnoha členů královské rodiny, kteří jsou pohřbeni v kapli svatého Jiří na hradě Windsor.

Podle historiků zemřel princ Alemajehu ve věku 18 let v severoanglickém Leedsu na zápal plic. Do Británie byl převezen v sedmi letech jako sirotek, jeho matka během cesty zemřela. Britové prince zajali po vítězství nad etiopskou armádou v roce 1868.

Oblíbenec královny

Královna Viktorie, která si ho oblíbila a zajistila mu i vzdělání, si přála, aby byl pohřben v kapli svatého Jiří na hradě Windsor západně od Londýna. Po jeho smrti si do deníku zapsala, že je velmi smutná.

27:20

Velkolepá korunovace Karla III. není marnotratnost, ale projev národní identifikace a hrdosti, říká právník

Číst článek

„Je to příliš smutné! Úplně sám, v cizí zemi, bez jediného člověka nebo příbuzného, který by k němu patřil. Jeho život nebyl šťastný, byl plný potíží všeho druhu, byl tak citlivý a myslel si, že na něj lidé zírají kvůli jeho barvě pleti... Všem je to velmi líto,“ uvedla královna.

Británie zahájila invazi do Etiopie (tehdejší Habeš) v roce 1867, aby zachránila skupinu zajatých evropských misionářů, dobrodruhů i úředníků, včetně britského vyslance. Král Tewodros II. je nechal zadržet po sérii diplomatických rozmíšek. Vladař po porážce britskými vojsky spáchal sebevraždu.

Po bitvě Britové uloupili tisíce kulturních a náboženských památek. Patřily mezi ně zlaté koruny, rukopisy, náhrdelníky a šaty. Podle historiků bylo k odvozu pokladů, které jsou dnes roztroušeny po evropských muzeích a knihovnách i v soukromých sbírkách, zapotřebí desítek slonů a stovek mul.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme