Kriminalisté dostali novou zbraň. Unikátní mikroskop odhalí pravost smluv nebo drahých kamenů
Policisté dostali přístroj, který jim má umožnit snáz odhalit pachatele trestných činů. Nový elektronový mikroskop získali pracovníci pražského kriminalistického ústavu jako první na světě. Díky zařízení teď dokážou v jednom přístroji analyzovat víc typů vzorků.
„Zaostříme si na zkoumaný objekt a pak provedeme spektrální analýzu. Díky ní zjistíme obsah kovů, který ten řetízek má,“ přibližuje pro Radiožurnál Ivana Turková z pražského kriminalistického ústavu.
Zrovna zkoumá malý řetízek, u kterého zjišťuje, jestli je vůbec zlatý. „Podíváme se na chemické složení, přístroj mi vymapuje, kde se nachází který prvek,“ vysvětluje.
Kriminalisté dostali novou zbraň. Unikátní mikroskop odhalí pravost smluv nebo drahých kamenů. Natáčela Pavla Lioliasová
„Jak vidíme, tak tady je převaha niklu. Povrch je pokrytý nitridem titanu. Je tam i poměrně dost uhlíku, v některých slitinách uhlík indikuje, že ty slitiny nejsou příliš kvalitní. V menším množství se tam nachází i zlato,“ upřesňuje Turková.
Pomocí nového mikroskopu zjistila, že na první pohled zlatý řetízek vůbec ze vzácného kovu není. Celé zařízení už ani zdaleka nepřipomíná přístroje, se kterými pozorují vzorky třeba studenti na středních školách. Jde o velkou krychli, která má na výšku přes 1,5 metru. A ani okuláry přístroj nemá. Zaměstnanci ústavu sledují třeba právě několikrát zvětšený řetízek na monitoru počítače.
„Kdybychom si tam něco zviditelnili pomocí okulárů, tak bychom tam v jednom okamžiku viděli pouze to z jednoho mikroskopického bodu. Ucelený obraz nám tak vzniká virtuálně,“ vysvětluje pro Radiožurnál odborník na forenzní mikroskopii z Kriminalistického ústavu Praha Marek Kotrlý. S novým mikroskopem pracují zaměstnanci ústavu zhruba tři měsíce.
Zkoumat mohou i podpisy na smlouvách
„Je unikátní tím, že je tady vestavěn samostatný Ramanův spektrometr s optickým mikroskopem, který nám umožňuje získávat z našich vzorků také optické zobrazení. Ramanova spektra s pomocí tří laserů v různých vlnových délkách nám umožňují analyzovat i organické materiály přímo v komoře elektronového mikroskopu,“ popisuje Kotrlý.
Právě mikroskop s takzvaným Ramanovým spektrem nemá podle něj zatím žádný jiný kriminalistický ústav na světě. Díky zařízení teď vzorky s organickým materiálem nemusí kriminalisté přenášet do jiných přístrojů.
„Příkladem jsou psací pasty, které se používají v propisovacích tužkách. Můžeme je tak porovnávat mezi sebou, protože to jsou materiály s převahou organických komponent. Tohle právě nebylo v rámci elektronové mikroskopie dříve možno zkoumat,“ podotýká odborník na forenzní mikroskopii.
Kriminalisté tak pod mikroskopem nově zkoumají například směnky nebo smlouvy. „Jde třeba o problematiku psacích tahů, tedy co bylo dříve? Jestli podpis, nebo tisk. Tedy jestli někdo podepsal bianco papír, a potom tam bylo něco dotištěno. Nebo byl nějaký ustřižený papír, ke kterému byl potom dotištěn nějaký text,“ vysvětluje.
V mikroskopu ale nebudou kriminalisté zkoumat jen psací pasty. „Půjde o pedologické stopy, tedy částice různých zemin. Pak také různé minerální frakce, zkoumání drahých kamenů, zkoumání pigmentů, ale i zkoumání obrazů nebo žárovek po dopravních nehodách,“ vyjmenovává pro Radiožurnál Kotrlý.