Ministr čelí kritice kvůli účasti na akci lobbisty Martina Nejedlého. Nejde ale o první kauzu vlivného člena ODS, který si kvůli kontroverznímu působení v Brně vysloužil přezdívku „don Pablo“.
REPORTÁŽ. Reportéři Radiožurnálu skrytým natáčením zmapovali, jak se na Ukrajině obchoduje s českými vízy. Princip není nijak složitý - Ukrajinci zaplatí zprostředkovatelské agentuře, která jim přeprodá termín pohovoru na českém zastupitelském úřadu. Do elektronického pořadníku Visapoint se totiž nelze zapsat, termíny schůzek jsou neustále obsazené právě agenturami.
Náměstek pražského primátora za ODS Ivan Kabický nepovažuje kupčení s hroby na Vyšehradě za protiprávní. V budoucnosti by však podle jeho slov měla vzniknout komise, která zajistí, aby se obdobné případy neopakovaly.
Prázdná sedadla na stadionech a zatčení překupníci v policejní cele. Tyto dvě události, které hýbou nesportovním zpravodajstvím z londýnské olympiády, spolu dost možná souvisejí. Policie potvrdila, že během prvních dvou dnů obří akce zatkla 16 překupníků.
Voliči v krupce na Teplicku rozhodují o tom, kdo povede místní samosprávu. Opakované hlasování do městského zastupitelstva v Krupce je zatím bez problémů. Ale také bez většího zájmu voličů.
Za kupčení s hlasy voličů by mohly být až tři roky vězení. Sněmovna podpořila návrh koaličních poslanců, aby se kšeftování s voličskými hlasy stalo v rámci novely trestního zákoníku trestným činem. Toho by se dopustil ten, kdo by jinému poskytl majetkový prospěch za to, že bude volit nebo hlasovat v referendu v rozporu s nezávislým vyjádřením své vůle. Výhrady měla ČSSD, jejíž poslanci změnu nepodpořili.
Kupčení s voličskými hlasy by mohlo být trestný čin. Poslanci propustili do posledního čtení novelu trestního řádu, která je o tento trestný čin doplněna.
Česká pobočka protikorupční organizace Transparency International (TI) dnes doporučila provést úpravy volebního zákona, aby se zamezilo machinacím v obecních volbách. Opakované hlasování ve volbách do zastupitelstva města Krupka podle TI prokázalo potřebu nového zákona, který by umožnil trestat uplácení voličů.
Dnes je poslední den k podání stížnosti na průběh nebo výsledek opakovaných voleb v Krupce na Teplicku. Krajský soud v Ústí nad Labem eviduje zatím čtyři stížnosti. Jednu podala také ODS.
Občanští demokraté dnes u Krajského soudu v Ústí nad Labem podali návrh na zneplatnění komunálních voleb v Krupce na Teplicku. V návrhu si stěžují na údajné nakupování voličských hlasů. Volby se přitom předminulou sobotu v Krupce opakovaly právě kvůli tomu, že se tam loni za voličské hlasy platilo.
Sobotní opakované komunální volby v Krupce na Teplicku vyhrálo uskupení ČSNS 2005 a Šance pro město dosavadního místostarosty Zdeňka Matouše se ziskem 20,8 procenta hlasů. Právě Matouše opozice nejčastěji spojovala s kupčením a podobné výsledky voleb jako v říjnu minulého roku prý dosvědčují opětovné kupčení s hlasy. Potvrdili to také dva svědci přímo v problémové čtvrti Horní Maršov.
Opakované komunální volby v Krupce na Teplicku opět provází podezření z korupce. Volby ve čtrnáctitisícovém městě už přitom soudy kvůli kupčení s hlasy jednou prohlásily za neplatné.
Za nakupování hlasů voličů by mohly v budoucnu hrozit až tři roky vězení. Ministři vnitra a spravedlnosti se dohodli na vytvoření nového paragrafu v trestním zákoně, protože současné paragrafy tento přečin nepostihují.
Strana pro otevřenou společnost (SOS) Český Těšín se cítí poškozená aférou s kupováním hlasů. SOS před opakovanými volbami do místního zastupitelstva stáhla celou kandidátku, kterou vedl Marián Kuś. Radnice ale přesto poslala lidem do schránek i lístky s tímto uskupením, protože podle vyjádření ministerstva vnitra jinak postupovat nejde.
Lidé v Českém Těšíně mají obavy, že i při opakovaném hlasování do zastupitelstva dojde ke kupování hlasů voličů. Obyvatelé města půjdou už zítra znovu k volebním urnám. Soud výsledky podzimních voleb zrušil právě kvůli masivnímu kupčení s hlasy ve prospěch jedné z volebních stran.
Stížností na verdikt Krajského soudu v Ústí nad Labem v souvislosti s průběhem komunálními voleb v Krupce na Teplicku se bude zabývat Ústavní soud. Autorům stížnosti vadí, že soud nepovažuje kupčení s voličskými hlasy za nezákonné.
Kupovat hlasy od voličů v komunálních volbách by měl jasně zakázat zákon. Změnu připravuje ministerstvo vnitra. Jedním z důvodů je i to, že ve srovnání s pravidly pro parlamentní volby nejsou u těch komunálních přesně popsaná možná pochybení.
V Chodově na Sokolovsku se někdo údajně snažil podplatit občany, aby volili předem určenou stranu. Stalo se tak v lokalitě Železný dvůr, kterou obývají převážně sociálně slabí. Případem se zabývá i policie.