Pět kauz ministra Blažka: setkání s Nejedlým, vydání ruského podnikatele i manželka exekutorka
Ministr spravedlnosti Pavel Blažek z ODS čelí kritice kvůli účasti na akci lobbisty Martina Nejedlého. Nejde ale zdaleka o první kauzu dlouholetého vlivného člena občanských demokratů, který si kvůli kontroverznímu působení v Brně vysloužil přezdívku „don Pablo“. Server iROZHLAS.cz přináší přehled pěti případů, ve kterých se Blažkovo jméno objevilo.
‚Oslava‘ s Nejedlým
Na Nejedlého ‚akci s Blažkem‘ dostali pozvánku vlivní podnikatelé. Mezi nimi byl i lobbista Hrdlička
Číst článek
Ministr spravedlnosti Pavel Blažek strávil na středeční „rodinné oslavě“ Martina Nejedlého, exporadce prezidenta Miloše Zemana s kontakty na Rusko, pět hodin.
Mezi pozvanými byla i řada zákulisních hráčů z českého byznysu. Blažek tvrdil, že se s Nejedlým potkali náhodou. Přisedl si prý proto, že venku zuřila bouřka a on nemohl z restaurace, kde se akce konala, odejít.
Kupčení s byty
Korupční kauza Stoka se v Brně přelila od hnutí ANO k ODS. A v případu se už před několika lety objevilo i jméno současného ministra spravedlnosti. Kriminalisté brněnské politiky prověřují kvůli kupčení s městskými byty a milionovým úplatkům. A stíhaný jihomoravský politik ODS Pavel Hubálek jmenoval Blažka jako jednoho ze členů hlavní skupiny.
Nátlak na žalobce? Ministr Blažek stupňuje zájem o živou kauzu, v sázce je nezávislost vyšetřování
Číst článek
Blažek jakékoli zapojení do kauzy odmítá. Na jaře ovšem poslal státním zástupcům čtyři žádosti o informace. Kvůli interpelaci poslance ODS Václava Krále se ptal také na osobní život dozorující státní zástupkyně Petry Lastovecké. Blažek tak čelil kritice, že zasahuje do živé kauzy, ve které figurují jeho známí.
Premiér a předseda ODS Petr Fiala, který se jako rodák z Brna s Blažkem roky zná, se ho ale vždy zastal. Sám ministr dlouhodobě odmítá, že by byl v této korupční kauze vyšetřován.
Přesto měla část Pirátů výhrady, aby stanul v čele resortu spravedlnosti. Letos v červnu se dokonce v online hlasování usnesli, že ve funkci ministra ohrožuje důvěru ve spravedlnost a právní stát. Červnový průzkum Medianu pro Radiožurnál také ukázal, že podle poloviny Čechů ohrožuje Blažek důvěru ve spravedlnost.
Kauza Diag Human
Blažek v roce 2012, kdy byl poprvé ministrem spravedlnosti ve vládě Petra Nečase (ODS), čelil trestnímu oznámení obecně prospěšné společnosti Acta non verba. Podle ní se v době, kdy zastupoval Česko ve sporu s firmou Diag Human, dopustil několika trestných činů, například podvodu. Blažek obvinění odmítl. Firma Diag Human požaduje od Česka miliardy kvůli údajně zmařenému obchodu s krevní plazmou, případ dosud není u konce.
Hrad tiskl vstupenky na klenoty jen pro zaměstnance. ‚Mě pozvali e-mailem, byl jsem spojka,‘ tvrdí Blažek
Číst článek
Vydání ruského podnikatele
Blažek v dubnu 2013 jako ministr spravedlnosti podepsal vydání ruského podnikatele Alexeje Torubarova k trestnímu stíhání do Ruska, přestože nebylo rozhodnuto o jeho žádosti o azyl. Tehdejší ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) dokonce nechal na odpor proti rozhodnutí před letadlo s ruskými policisty, kteří podnikatele odváželi, přistavit cisternu. Torubarov později popsal, že ho po příletu do Moskvy mučili.
Podle verdiktu Ústavního soudu bylo Blažkovo rozhodnutí chybné. A ministerstvo muselo muži jako satisfakci vyplatit 250 tisíc korun.
Manželka exekutorka
Blažkova manželka získávala zakázky na brněnské radnici, kde její muž působil jako radní v letech 2002 - 2014. Za osm let dostala Alena Blažková jako exekutorka u městské části Brno-střed práci za téměř dva miliony korun, když získala přibližně 90 procent zakázek v oblasti exekucí. Blažek tehdy střet zájmů odmítl. Radnice podle něj nemohla sehnat jiného exekutora.