Láva pohltila velkou část parkoviště populární islandské atrakce s kapacitou 350 aut. Zasáhla také budovu, která slouží k ukládání zavazadel návštěvníků. Termální bazény však ohroženy nejsou.
Vědcům se podařilo prokázat, že předchozí erupce na poloostrově Reykjanes nejsou náhodné. Místo toho se vyskytují v obdobích trvajících celá staletí a podél stejných sopečných zón.
Ohnivá podívaná připomněla výzvy, kterým čelí země se 400 000 obyvatel. Vědci varují, že erupce na poloostrově Reykjanes by se mohly neustále opakovat po desetiletí, ba dokonce staletí.
Láva a kouř se začaly valit ze sopečné pukliny v sobotu po 20.00 místního času (21.00 SEČ) severně od dříve evakuovaného rybářského přístavu Grindavík, blízko místa, kde došlo k erupci 8. prosince.
Islandské úřady bedlivě sledují geotermální elektrárnu Svarstengi. Ta se nachází asi tři kilometry od místa erupce a proud lávy se k ní během dne přiblížil na vzdálenost pouhého kilometru.
Město, ve kterém obvykle žije bezmála 4000 obyvatel, v posledních dvou měsících potemnělo. Mnoho rodin, překvapených rozsahem destrukce, se ocitlo ve finanční tísni.
Sopka vybuchla zhruba čtyři kilometry severovýchodně od Grindavíku v oblasti, kde se nacházejí také oblíbené lázně Modrá laguna a geotermální elektrárna Svartsengi, kde nyní stojí ochranná bariéra.
Sopečná aktivita byla delší dobu očekávána kvůli otřesům. Obyvatelé nejbližšího města Grindavíku ze svých domovů zmizeli už v listopadu. Už tehdy jim tedy úřady nařídily evakuaci.
Na Islandském poloostrově Reykjanes vybuchla sopka. Z víc než tříkilometrové trhliny nyní vytéká láva. Pro Radiožurnál o situaci mluvila geoložka Pavla Dragsson Waldhauserová.
Víc lávy proudí z nedaleké sopky Šiveluč – dalšího vulkánu, který na Kamčatce probudil. V oblasti bylo v sobotu silné zemětřesení. Ani při větších erupcích ale zřejmě nebudou v ohrožení lidé.
Tříměsíční erupce sopky Cumbre Vieja změnila tvář ostrova La Palma k nepoznání. Kde byl dříve borovicový les, banánové plantáže, vinice a dokonce několik vesnic, je dnes jen obrovské lávové pole.
Lidé na západním pobřeží by podle úřadů měli zavřít okna a dveře a vypnout klimatizaci. Mají také používat telefon jen v nutných případech, aby neblokovali linky pro nouzové situace.
Místní úřady už dříve obyvatele ostrova vyzvaly, aby zůstávali doma. „Až se láva dostane do moře, musí se důsledně dodržovat lockdown,“ sdělil podle agentury Reuters ředitel krizového týmu.
Lávový proud ze sopky Cumbre Vieja na Kanárských ostrovech se v pondělí ráno přiblížil k moři. Úřady vyhlásily nová varování, obyvatelé v blízkosti lávového proudu by neměli vycházet z obydlí.
Studii o objevu publikoval časopis Nature Geoscience. Vědci v nízkotlaké komoře simulovali podmínky Marsu, kde je hustota atmosféry zhruba 150krát nižší než v případě Země.
Dale Altman a jeho vnuk žijí na na jednom z havajských kopců nedaleko sopky Kilauea. Pěstují tam zdravotní marihuanu, a i přesto, že láva už tamní komunitu zcela odstřihla, odejít odmítají.
„Když se podíváte na mapu Marsu, záhy si povšimnete, že se na jeho povrchu nachází řada ‚bradavic‘. Naznačují, že tam vznikly hory sopečnou činností,“ vysvětluje Petr Brož.
Láva z havajského vulkánu Kilauea pronikla do oceánu a místní obyvatelé jsou kvůli tomu vystaveni dalšímu riziku. U pobřeží se po styku lávy s mořskou vodou začaly tvořit toxické výpary.