Dívka z hrabství Oxfordshire byla léčena v rámci studie s názvem Chord, do níž jsou přijímány další neslyšící děti z Británie, Španělska a USA a všechny budou sledovány po dobu pěti let.
Popáleniny patří k nejhorším úrazům, jejich léčení je zdlouhavé a bolestivé. Na konci pacientům zůstávají jizvy na celý život. U dětí je to ještě horší. Právě pro ně vyvinuli vědci ve Švýcarsku nový typ umělé kůže, který budou testovat i nemocnice v Česku.
Může to být největší pokrok v léčbě rakoviny za poslední desetiletí. Takzvaná imunoterapie vykazuje v boji proti onkologickým onemocněním zatím velmi nadějné výsledky. Nový způsob využívá ke zničení zhoubných nádorů vlastní imunitní systém člověka. A zabírá i v případech, kdy je rakovina už skoro v konečné fázi svého ataku. První desítky pacientů se zhoubným nádorem kůže se už v Česku imunoterapií léčí.
Do Kyjeva odletěl další letecký speciál pro zraněné ukrajinské demonstranty. O 10 až 15 pacientů se budou v rámci humanitárního programu Medevac starat lékaři ve Všeobecné fakultní nemocnici a ve Fakultní nemocnici Motol.
Několik zraněných Ukrajinců, které do Česka v rámci humanitárního programu MEDEVAC přivezly dva armádní speciály, už má za sebou operaci. Celkem se jich ve třech pražských nemocnicích léčí 27. V Kyjevě je vytipovala humanitární organizace Člověk v tísni. Stará se o ně pražský Motol, Ústřední vojenská a Všeobecná fakultní nemocnice. S ukrajinskými pacienty pomáhá i Polsko.
Tento týden se v nemocnici v izraelském Safedu narodilo miminko 26leté Syřance. Je to už druhé syrské novorozeně, které tam přivedli na svět. Od letošního února tam zároveň zachránili život či alespoň končetiny bezmála dvěma stovkám lidí, které izraelští vojáci přivezli z nedalekých izraelsko-syrských hranic. A to i přesto, že Sýrie a Izrael jsou spolu ve válečném stavu.
Ukrajinský parlament rozhoduje o osudu vězněné a dlouhodobě nemocné expremiérky Julije Tymošenkové. Poslanci totiž můžou odhlasovat zákon, který by jí umožnil léčení v zahraničí. To je podmínka Evropské unie před podpisem asociační dohody s Ukrajinou.
Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč dnes připustil, že podepíše zákon, který umožní vězněné opoziční vůdkyni Juliji Tymošenkové odjet na léčení do zahraničí. Oznámila to agentura ČTK s odvoláním na ukrajinský zpravodajský web Fokus. Už dříve se spekulovalo, že Ukrajina podnikne vůči Tymošenkové vstřícný krok v zájmu sbližování s Evropskou unií.
Kromě známého motta „na srdce jsou Poděbrady“ by se teď mohlo začít říkat, že Poděbrady jsou nejen na srdce, ale také na klouby. Středočeské lázně se nově budou věnovat také léčení pacientů po operacích kloubů.
Ruští lékaři dál bojují o záchranu zraku uměleckého ředitele baletu ruského Velkého divadla. Sergeje Filina napadl minulý týden v centru Moskvy neznámý útočník a poleptal ho kyselinou. Vyšetřovatelé mají za to, že důvodem napadení bylo působení bývalého tanečníka v čele baletního souboru.
Lékaři a rodiče se konečně dočkají. Poslanci se dnes chystají zrušit povinný souhlas obou rodičů s ošetřením dítěte. To, pokud bude starší, by si mohlo u lehčích zákroků rozhodnout o ošetření samo. Jinak bude stačit souhlas jen jednoho z rodičů.
Dobrou zprávu vyslali do světa britští lékaři, kteří v Birminghamu pečují o pákistánskou dívku Malálu. Ta se zotavuje ze střelného zranění hlavy, které jí způsobili nejspíš ozbrojenci Tálibánu. 14letá školačka se po celém světě stala symbolem odporu proti radikálnímu islámskému hnutí.
Julija Tymošenková se začala léčit kvůli vyhřezlé ploténce v civilní nemocnici v Charkově, kam byla převezena dnes brzy ráno. Po několika měsících stížností na svůj zdravotní stav se tak bývalé ukrajinské premiérce dostane lékařské péče pod dohledem německého odborníka.
Do půlky ledna postihne Česko chřipková epidemie. Její propuknutí očekává hlavní hygienik Michael Vít v okamžiku, až se lidé po svátcích vrátí do práce a děti do škol.
Do Prahy přiletělo českým speciálem pět zraněných libyjských vojáků v rámci programu Medevac. Jejich léčení se ujala Všeobecná fakultní nemocnice. Další zranění čekají na převoz v Libyi, mají ale potíž získat česká víza. České velvyslanectví v Tripolisu zatím neotevřelo konzulát, a tak se Libyjci obrátili na velvyslanectví v sousedním Tunisku, tam jim ale konzulární úřednice odmítla žádost o víza přijmout a doslova jim zabouchla okénko před nosem.
Bývalý prezident Václav Havel opustil pražskou Ústřední vojenskou nemocnici. Byl tam hospitalizovaný kvůli zánětu dýchacích cest. Teď bude v domácím ošetřování.
Cukrovkářům svítá nová naděje na to, že se do budoucna obejdou bez pravidelných inzulínových injekcí. Muži trpící cukrovkou prvního typu si totiž možná jednoho dne budou moci vytvořit vlastní buňky, které dokážou inzulín produkovat, a to s pomocí tkáně varlat, uvádí server Aktuálně.cz.
Saúdskoarabský král Abdalláh by měl v nejbižších dnech odletět na naléhavé léčení do Spojených států. S odvoláním na dobře informované zdroje v Rijádu to uvedla německá agentura DPA.
Zhruba čtvrt milionu kuřáků v České Republice ještě nebylo 18 let. Mladí lidé začínají s kouřením už mezi 10 a 12 rokem.Vyplývá to ze zjištění celoevropské kampaně Help – pro život bez tabáku, která dnes představila aktuální čísla za poslední rok.
Krajský soud v Českých Budějovicích nařídil ochranné ústavní léčení pro Jana Heidingera. Ten je obviněný z únorové vraždy manželů Malhockých v Českých Budějovicích.
Srbský generál Vladimír Lazarevič odsouzený v Haagu za pronásledování Albánců v době válečného konfliktu v Kosovu zahájil v Srbsku jednoměsíční léčbu. Haagský tribunál už dříve odsouhlasil návrh obhajoby na léčení ve vlasti. Lazarevič je pod ochranou a dohledem srbské policie.
Bývalý srbský prezident souzený v Haagu pro válečné zločiny se vrátil dočasně do Srbska. Stalo se tak kvůli jeho špatnému zdravotnímu stavu. Ve své zemi, kde by měl Milan Milutinovič zůstat nejméně do začátku října, bude elektronicky sledován 24 hodin denně.