Tymošenkovu převezli z vězení do nemocnice v Charkově
Julija Tymošenková se začala léčit kvůli vyhřezlé ploténce v civilní nemocnici v Charkově, kam byla převezena dnes brzy ráno. Po několika měsících stížností na svůj zdravotní stav se tak bývalé ukrajinské premiérce dostane lékařské péče pod dohledem německého odborníka.
Podle svědků přivezla Tymošenkovou ambulance v doprovodu několika policejních vozů k postrannímu vchodu nemocnice.
Do budovy ji přenesli na nosítkách koridorem nemocničního personálu, který Tymošenkovu zcela skryl zrakům novinářů a přihlížejících lidí. Hlouček stoupenců expremiérky skandoval Svobodu pro Juliji!
Ukrajinská politička Julia Tymošenková byla převezena na léčení z vězení do nemocnice. Aktuální informace přiblížil z Ukrajiny zpravodaj ČRo Petr Vavrouška
Expremiérku nyní čekají nová vyšetření a po více než dvou týdnech také ukončila protestní hladovku. Vyhřezlou ploténku jí bude léčit podle jejího přání německý specialista Lutz Harms. Jak dlouhý bude pobyt Tymošenkové v nemocnici, není zatím jasné.
„Tymošenková několik měsíců vytrvale odmítala pomoc ukrajinských lékařů, kterým nedůvěřuje. Německý lékař si sebou přivezl také léky, které ji chce podávat. A je možné, že po celu dobu léčby bude bydlet také v nemocnici, aby byl své pacientce stále nablízku,“ přiblížil z Ukrajiny zpravodaj ČRo Petr Vavrouška.
Ikona někdejší oranžové revoluce si odpykává trest sedmi let vězení za to, že ve vysoké funkci podle soudu uzavřela pro Ukrajinu nevýhodnou smlouvu o dodávkách ruského plynu. Sama Tymošenková se označuje za oběť msty svého rivala, prezidenta Viktora Janukovyče.
Podle některých komentátorů může být dnešní převoz Tymošenkové do nemocnice jakýmsi předstupněm pro případné propuštění. Rozhodnout o tom ale musí soud. „A je jasné, že na Ukrajině to bude s požehnáním z nejvyšších politických míst,“ upozornil zpravodaj.
Mezinárodní tlak na Ukrajinu sílí
Znepokojení evropských politiků z okolností léčby a věznění Tymošenkové zvětšují diplomatický tlak na Ukrajinu. Ta už musela odložit plánovaný středoevropský summit na Jaltě, z původního počtu více než dvaceti státníků totiž svou účast odmítla polovina z nich včetně českého prezidenta Václava Klause.
Řada západoevropských představitelů hodlá kvůli věznění Tymošenkové bojkotovat také ukrajinskou část evropského fotbalového šampionátu, který začíná příští měsíc a jehož společnými pořadateli jsou Ukrajinci a Poláci.
Podle komentátora Českého rozhlasu 6 Libora Dvořáka ale ani tento tlak nejspíš nepřiměje Janukovyče k tomu, aby Tymošenkové odpustil zbytek trestu.
Vývoj událostí kolem Julie Tymošenkové okomentoval v Ozvěnách dne Radiožurnálu Libor Dvořák z ČRo 6
„Pokud by se nějaké milosti uvažovalo, bude to muset být milost, o kterou Tymošenková nebude v žádném případě žádat, to si neumím představit. Ale v každém případě by k tomu došlo až po říjnových parlamentních volbách, což je další důvod, proč Tymošenková sedí ve věznici,“ míní komentátor.