Poslanci se chystají zrušit povinný souhlas obou rodičů s ošetřením dítěte

Lékaři a rodiče se konečně dočkají. Poslanci se dnes chystají zrušit povinný souhlas obou rodičů s ošetřením dítěte. To, pokud bude starší, by si mohlo u lehčích zákroků rozhodnout o ošetření samo. Jinak bude stačit souhlas jen jednoho z rodičů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vakcína RotaTeq

vakcína RotaTeq | Foto: www.focus-agency.org

Jihlavská dětská lékařka Ivana Svítilová právě očkuje malého pacienta. A protože i očkování patří k zákrokům, které podle ní mohou dlouhodobě negativně ovlivnit stav dítěte, musela si k němu vyžádat souhlas obou rodičů.

„Zatím postupujeme třeba tak, že maminka tatínkovi zavolá, on přijede, nebo dostane od nás papír. Dítě tedy už naočkujeme s tím, že druhý den maminka doveze souhlas tatínka,“ vysvětluje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek Věry Masopustové o plánovaném zrušení souhlasu obou rodičů s léčením dítěte na Radiožurnálu

Většina rodičů to chápe, ale málokoho to těší. Do ordinace proto musel i tatínek Tomáš Novotný.

„Hlavně to obtěžuje ty rodiče. Ti určitě nemají čas, aby mohli s dětmi k doktorovi jezdit oba dva,“ říká.

Zvýšená administrativa navíc zatěžuje i lékaře. Podle Ivany Svítilové se tak prodlužuje doba vyšetření.

Opatření, které přinesla zdravotnická reforma, kritizují lékaři i rodiče. Velké komplikace to působilo zejména těm, kteří s otcem či matkou svého dítěte nežijí.

„V dnešní době je poměrně vysoká rozvodovost a sehnat druhého z rodičů je někdy dost komplikované,“ potvrzuje předseda Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Pavel Neugebauer a dodává:

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního interview na Radiožurnálu byl předseda Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Pavel Neugebauer

„Naštěstí u povinných očkování, která jsou obsažena v zákoně, souhlas obou rodičů vyžadován není. Jednalo se především o očkování dobrovolná, volitelná ze strany rodičů. V případě, že tam nedošlo k získání souhlasu, to zpravidla končilo odkládáním očkování, a to není správné.“

To už by ale brzy mělo být minulostí. Poslanci, v čele s ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem opatření novelizací zákona zruší. V ordinacích by už tedy mělo být za pár týdnů klidněji. Někteří však mohou za opačný extrém považovat to, že nově má stačit souhlas samotného dítěte.

„Zcela nepochybně tak, jak je to formulováno, to nabízí velmi liberální výklad, nicméně naše doporučení jako profesní organizace je vejít se do občanského zákoníku, kde se věková hranice pro posuzování pohybuje kolem 14 let,“ říká Neugebauer.

Pokud se bude jednat o zásadnější věci, jako je třeba právě očkování, tam má být cílem dosáhnou toho, aby byla shoda mezi dítětem a rodičem.

„Popravdě si ale moc neumím představit situaci, že by dítě přišlo do ordinace a dožadovalo se očkování a rodič byl proti. Většinou je to obráceně,“ uzavírá Pavel Neugebauer.

Věra Pfeifferová, Eva Presová, Lucie Maxová, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme