V Izraeli se léčilo už na 200 Syřanů. Navzdory válečnému stavu mezi oběma zeměmi
Tento týden se v nemocnici v izraelském Safedu narodilo miminko 26leté Syřance. Je to už druhé syrské novorozeně, které tam přivedli na svět. Od letošního února tam zároveň zachránili život či alespoň končetiny bezmála dvěma stovkám lidí, které izraelští vojáci přivezli z nedalekých izraelsko-syrských hranic. A to i přesto, že Sýrie a Izrael jsou spolu ve válečném stavu.
„Šalom, šalom,“ vítá mě na vrátnici mluvčí nemocnice Hana Bikel. Hned mě ale zklame informací, že se syrskými pacienty si nepromluvím, protože to izraelští vojáci nedovolí.
Hana mě provází nemocnicí a říká mi, jak se zranění Syřané bojí, co je v nepřátelském Izraeli čeká. Jako třeba jedna Syřanka s dcerou, které odtud po vyléčení nedávno odvezli domů:
Nemocnici v izraelském Safedu navštívil blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Štěpán Macháček
„Na začátku se mě bála. Já jsem jí řekla: podívej, já jsem máma, a ty jsi taky máma. Já mám dceru, ty máš taky dceru. Já jsem jako tvoje kamarádka, ne nepřítel. Všichni jsme přece lidi. A pak jsme se skamarádily. Každý den jsem je navštěvovala, a vážně jsem brečela, když je odváželi,“ vzpomíná Hana.
Před jedním pokojem na nemocniční chodbě sedí na židli těžce ozbrojený izraelský voják. Dovnitř ke třem zraněným Syřanům nikoho nepustí.
Izraelská armáda úzkostlivě chrání identitu syrských pacientů, zřejmě opravdu v jejich prospěch. Nikdo totiž neví, jak to v jejich zemi všechno skončí. A tito Syřané se tam brzy budou muset vrátit.
Zastavujeme se u jednoho z chirurgů, u doktora Oscara Embona. „Největší skupina byla ta první, tu sem přivezli 16. února. Bylo jich sedm, jeden byl na pokraji smrti, ostatní velmi těžce ranění. Všichni ale odešli z nemocnice po svých, na což jsme velmi hrdí,“ říká doktor Embon.
Izrael Syřany jako uprchlíky nepřijímá. Pokud se ale na hranicích na Golanských výšinách objeví lidé zranění, postará se izraelská armáda o jejich ošetření ve své polní nemocnici.
Těžká zranění ale převážejí právě sem do Safedu. Když se Syřané v nemocnici zotaví, odvážejí je izraelští vojáci zpět na hranice.
„Na jednu stranu sem přijíždějí, protože se chtějí vyléčit, na druhou stranu mají strach, nevědí, kdo jsou ty nestvůry na druhé straně hranic,“ dodává Embon.
Pomohou i téměř beznadějným případům
Nejdůležitějším oddělením, kde Syřany léčí, je úrazová medicína. Té šéfuje světová kapacita Dr. Alexander Lerner, původem z Ruska.
„Bohužel tady v Izraeli máme s válečnými traumaty bohaté zkušenosti vzhledem k chronickému blízkovýchodnímu konfliktu a tím pádem léčení našich vojáků a léčení obětí teroristických útoků,“ vysvětluje Lerner.
A právě tady dávají dohromady na první pohled téměř beznadějné případy. Bez odborných chirurgických zásahů by tito lidé neměli šanci přežít.
„Jste dost silný na mé fotografie?“ ukazuje mi fotografii patnáctiletého chlapce, kterému paže visí jen na kousku kůže. „A koukněte, tady s ní už normálně jde a hýbe,“ směje se doktor Lerner. Vypadá to jako zázrak.
Třeba ty stovky vyléčených lidí aspoň trochu změní pohled Syřanů na sousedy, o kterých se ve škole učili jen to nejhorší.