Díky nové kontrastní látce by si pacienti mohli ušetřit jedno vyšetření, látka funguje totiž pro magnetickou rezonanci i pozitronovanou emisní tomografii PET.
„Správná prevence se sestává ze správného režimu života, lidé po padesátce by měli chodit na preventivní kontrolu,“ říká nefrolog a přednosta Interní kliniky FN Královské Vinohrady Ivan Rychlík.
Až 300 tisíc seniorů v tuzemsku čeká na očkování proti covidu-19. Píšou to Lidové noviny. Více se dočtete ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Párová výměna ledvin s Izraelem je první takovou výměnou Česka s mimoevropskou zemí. Novou šanci na lepší život přitom dostali hned tři izraelští a tři čeští pacienti.
Až o polovinu by tak mohl stoupnout počet transplantací ledvin, kterých se teď v Česku udělá kolem 500 ročně. Jenže k tomu by bylo potřeba, aby přibylo i dárců, a to je něco, co se dlouhodobě nedaří.
„Vždy jsem věděla, že pokud přijde válka nebo zemětřesení, mohu zemřít. Ale nikdy bych si nepomyslela, že to bude naše vláda, co vytvoří tuhle nejistotu,“ říká žena. Její příběh přinesl The Guardian.
Sport - to nejsou jen olympijské hry nebo právě probíhající mistrovství světa ve fotbale. To jsou i příběhy handicapovaných sportovců a lidí, kteří jim chtějí pomáhat při plnění jejich snů.
Neviditelná, ale nepostradatelná. Tak by se dala popsat práce koordinátorských týmů, které zajištují zázemí a vše potřebné pro transplantace orgánů. Na záchraně lidských životů se podílejí ve stejné míře jako operatéři přímo na sále. Loni jen v pražském IKEMu (Institutu klinické a experimentální medicíny) transplantovali celkem 483 orgánů, tedy více než 60 procent všech transplantací v České republice.
Češi solí třikrát víc než je doporučená denní dávka. Světová zdravotnická organizace stanovila denní dávku 5 gramů, průměrný Čech si jí dopřeje až 16 gramů. Sůl v nadměrném množství konzumují také děti.
Karlovarské dialyzační středisko začalo sloužit pacientům s onemocněním ledvin. Ti získali větší prostory vybavené nejmodernější technikou. Lékaři můžou také ošetřit více nemocných najednou. Kapacita střediska se totiž zdvojnásobila.
Ledviny se transplantují už od padesátých let minulého století. V současné době si lékaři troufají i na náročné párové výměny. Rekordních sedm dárců a sedm příjemců odoperovali v pražském IKEMu. Náročná byla i příprava operace.
Transplantace ledvin může být i ve vyšším věku úspěšná. Má ji za sebou i sedmdesátiletý Pavel Fousek. Vhodného dárce pro něj hledali lékaři v pražském IKEMu dlouho, nakonec mu ledvinu darovala jeho žena.
Dnes je Světový den ledvin. Během celého dne si zájemci mohou nechat v nemocnici v Teplicích vyšetřit ledviny, aby předešli vážným komplikacím. Onemocnění ledvin bývá zákeřné v tom, že ani nemusí bolet. Přesto mohou být následky fatální.
Deset procent Čechů má potíže s fungováním ledvin. Mnohdy o tom ani nemusí vědět. Právě pro zvýšení povědomí o tomto důležitém orgánu na dnešek připadá Světový den ledvin. Už podeváté ho vyhlásila Mezinárodní nefrologická společnost. Chronické selhání ledvin se dá řešit pouze transplantací, a tak by lidé prevenci neměli podceňovat.
Stav někdejšího izraelského premiéra Ariela Šarona se výrazně zhoršil. V posledních několika dnech začaly 85letému politikovi v nemocnici v Tel Avivu selhávat ledviny. Šaron je v kómatu už bezmála osm let. Upadl do něj začátkem ledna 2006 po mozkové příhodě a následném krvácení do hlavy.
Téměř každý desátý Čech má problémy s ledvinami. Lidé ale často ani nevědí, že jsou nemocní. Špatně fungující ledviny totiž nebolí. Je to přitom životně důležitý orgán. Filtrují z těla odpadní látky a denně pročistí 180 litrů krve.
V teplické nemocnici dnes u příležitosti Světového dne ledvin provádějí preventivní vyšetření tohoto orgánu. V České republice má podle lékařů každý desátý člověk s ledvinami problém. Vyšetřením tak mohou lidé předejít vážným zdravotním komplikacím.
Lékaři z pražského IKEMu propustili většinu pacientů po středeční řetězové transplantaci ledvin. Zákrok umožnil altruistický dárce, který se rozhodl darovat jednu ze svých ledvin tomu, kdo ji bude potřebovat.
Další řetězovou transplantaci ledvin naplánovali na dnešek lékaři v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny. Poprvé v Česku se tato unikátní operace podařila v listopadu. Stejně jako loni umožnil i teď zákrok altruistický dárce. Ten se rozhodl jednu ze svých ledvin dát komukoli, kdo ji bude potřebovat. Tím umožnil několika pacientům v řetězové transplantaci návrat ke zdraví.
Případů, kdy příbuzný nebo kamarád daruje ledvinu nemocnému, v Česku přibývá. Pražský institut klinické a experimentální medicíny hlásí za loňský rok rekordní počet takzvaných živých dárců. Celkem padesát dva. Od zemřelých přitom lékaři získali přes sto osmdesát orgánů.
Výskyt nádoru ledvin je v České republice podle statistik vysoký. Nemocnice v Příbrami je první oblastní nemocnicí v České republice, která si pořídila unikátní přístroj na operaci nádoru ledvin zvaný Thunderbeat. Pro pacienty je šetrnější než dosud užívané postupy.
Lékaři v pražském IKEM provedli první řetězovou transplantaci ledvin od živých dárců v České republice. V jeden okamžik vyměnili týmy Institutu klinické a experimentální medicíny orgán několika lidem.
Už pošestnácté budou dobrovolníci po celé republice prodávat žluté kytičky, tentokrát s oranžovou stužkou. Tématem dnešní květinové sbírky Ligy proti rakovině jsou nádorová onemocnění ledvin.
Dnešek je světovým dnem ledvin. Vyhlásily ho už posedmé Mezinárodní federace nadací pro nemoci ledvin a Mezinárodní nefrologická společnost tradičně na druhý čtvrtek v březnu s cílem zvýšit informovanost zdravotníků a hlavně laické veřejnosti o nemocech ledvin a možnostech jejich časného záchytu. V letošním roce je zaměřen na problematiku transplantací ledvin.
Česká republika si připisuje další smutné prvenství v počtu pacientů s rakovinou. Vedle zhoubných nádorů tlustého střeva vzrostl za posledních 30 let také počet lidí, kteří onemocněli rakovinou ledvin, a to o neuvěřitelných 270 procent.