První budovou je Chleborádova vila, nyní základní umělecká škola v Kounicově ulici, která patří brněnskému biskupství. Druhý dům je bývalá škola v Jánské ulici.
Festival v pátek zahájí opera Leoše Janáčka Výlety páně Broučkovy. Následující tři týdny se v Brně ponesou ve znamení Roku české hudby a oslav 170. výročí Janáčkova narození.
Například na druhém koncertu zazní v podání sólového klavírního recitálu Pavla Voráčka díla Leoše Janáčka, Bedřicha Smetany, Iši Krejčího a Bohuslava Martinů.
Hrůša je pravidelným hostem nejvýznamnějších orchestrů světa. Loni se stal čestným členem Královské akademie hudby v Londýně. Je jedním z ambasadorů letošního Roku české hudby.
Skladatele Leoše Janáčka v Brně připomíná památník, který je ale ve špatném stavu. Vlhkost a plíseň ohrožuje i skladatelovy rukopisy zapsané na seznamu UNESCO.
Sérii vystoupení v USA i Kanadě kvarteto zakončilo večerem na českém velvyslanectví ve Washingtonu. Turné běželo jako na drátkách, pochvalují si hudebníci.
Oslavám Roku české hudby přispívá i významný trend rostoucí obliby písní inspirovaných lidovou hudbou. Oblibě možná přispívají i možnosti digitálních edic, které uživatelům poskytují široké možnosti.
„Po všech zkouškách a studiu češtiny to do sebe dobře zapadá. Všechno už dává smysl. Měl jsem jazykový trénink každý druhý den, abych pochytil všechny zvuky,“ popisuje jeden z pěvců opery.
Francouzské nakladatelství Gallimard (galimár) se naposledy rozloučilo s Milanem Kunderou. Slavný spisovatel zemřel v létě ve věku 94 let. Při setkání zazněla hudba skladatele Leoše Janáčka.
List Chicago Tribune označil houslistku Elina Vähälä za „ladnou, elegantní a talentovanou hudebnici, jejíž vynikající technika se pojí s nebývalou oduševnělostí, citlivostí a představivostí“.
Zahrají baladu Šumařovo dítě od Leoše Janáčka, 5. symfonii e moll Petra Iljiče Čajkovského a 4. klavírní koncert d moll Antona Rubinsteina. Přímý přenos koncertu nabídne Vltava a záznam stanice D-dur.
Hudební skladatel Leoš Janáček měl svou múzu. Jmenovala se Kamila Stösslová a stala se mu osudovou, jak ve smyslu inspirace, tak života a vlastně i jeho smrti.
Nový šéfdirigent vybral na pondělní večer čtyři skladby a jde s nimi pomyslnou cestou ze západu na východ. Od Richarda Strausse a Carla Marii von Webera po Leoše Janáčka.
Hudební maraton završí celoroční projekt Janáček Ostrava 2018. Ten připomněl i fakt, že právě před 100 lety měla ve Vídni premiéru první Janáčkova opera, kterou byla Její pastorkyňa.
Tyrrell obdržel čestné doktoráty Masarykovy univerzity a Janáčkovy akademie múzických umění. První z jeho dvou svazků „nejrozsáhlejší monografie o Leoši Janáčkovi“ vydá nakladatelství Host.
Štefan Margita si na prknech Národního divadla v Praze zahraje vězně. Operu Z mrtvého domu, která má dnes večer premiéru, zrežíroval nový umělecký ředitel zdejší činohry Daniel Špinar. Dílo Leoše Janáčka vychází z románu Fjodora Michajloviče Dostojevského a vedle Margity se v jeho novém zpracování představí i František Zahradníček nebo Michal Bragagnolo.
Půl století působí na ostravské hudební scéně Janáčkův komorní orchestr. Mezi gratulanty se letos zařadí i mezinárodní festival Janáčkův máj. Orchestru věnuje ve svém programu samostatný výroční koncert. Koná se už zítra v Domě kultury města Ostravy a kromě jubilanta na něm vystoupí i přední světový kytarista Zoran Dukič.
V Ostravě dnes vypukne to pravé hudební jaro. V koncertním sálu vítkovické auly Gong totiž začíná 39. ročník Mezinárodního festivalu Janáčkův máj. Až do poloviny června nabídne v moravskoslezské metropoli i v okolních městech přes dvacítku koncertů, na kterých nebude nouze o špičkové interprety z různých koutů světa. Tematicky vzdá ale poctu hlavně hudbě domácí. Detaily má Kateřina Daňková.
Na scénu pražského Národního divadla se po deseti letech vrací světoznámá opera Leoše Janáčka Příhody lišky Bystroušky. I když podle režiséra Ondřeje Havelky nepůjde o novátorský jevištní experiment, diváci se dočkají neobvyklého výtvarného řešení, které operu zasazuje do dvacátých let minulého století. Hudebně dílo nastudoval dirigent Robert Jindra.
Newyorčané Janáčkovi rozumějí. Potvrzuje to obnovená premiéra jeho opery Věc Makropulos v Metropolitní opeře, která se odehraje dnes večer. Připravil ji nejúspěšnější český dirigent Jiří Bělohlávek.