Janáčkova Žárlivost a Bartókovy obavy. Houslistka Elina Vähälä zahraje s rozhlasovými filharmoniky
Finská houslistka Elina Vähälä vystoupí v pondělí 16. ledna v pražském Rudolfinu spolu se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu. Pod vedením šéfdirigenta Hamburských symfoniků Sylvaina Cambrelinga zazní Žárlivost od Leoše Janáčka, Koncert pro housle a orchestr č. 2 od Bély Bartóka a Nanebevstoupení Oliviera Messiaena.
Předehra Žárlivost z poloviny 90. let 19. století zaznívá zřídkakdy. Je prvním Janáčkovým orchestrálním dílem s mimohudebním programem. Podtitul Žárlivost připsal později.
Skladba se původně jmenovala Úvod k Její pastorkyni, nakonec se ale jako předehra k k opeře podle činohry Gabriely Preissové neuplatnila. Jako samostatné orchestrální zazněla Žárlivost v premiéře roku 1906, zahrála Česká filharmonie.
Své múze napsal Leoš Janáček 700 dopisů. Díky její inspiraci složil svá největší díla
Číst článek
Béla složil napsal svůj Koncert pro housle a orchestr č. 2 krátce před vypuknutím druhé světové války v rodném Maďarsku, pln obav ze sílícího fašismu, před kterým nakonec uprchl do Spojených států.
Koncert měl premiéru v roce 1939 v Amsterdamu. V polovině ledna předvede virtuózní sólový part Elina Vähäla z Finska.
Námětem Nanebevstoupení (L’ascension) Oliviera Messiaena jsou texty z Janova evangelia. Směřují od Ježíšova ukřižování a zmrtvýchvstání až k jeho odchodu k nebeskému Otci, kde získává „veškerou moc na nebi i na zemi“.
Houslistka Vähälä
Elina Vähälä se narodila ve Spojených státech amerických, vyrůstala ale ve Finsku a debutovala ve 12 letech. Od té doby její mezinárodní sláva stoupá. List Chicago Tribune ji označil za „ladnou, elegantní a talentovanou hudebnici, jejíž vynikající technika se pojí s nebývalou oduševnělostí, citlivostí a představivostí“.
Houslistka spolupracuje se špičkovými orchesstry i dirigenty po celém světě, přímo proni vznikl například Komorní koncert Aulise Sallinena, Dvojkoncert Curtise Curtis-Smitha, Koncert Jaaka Kuusista a Koncert č. 2 Kaleviho Aha. Založila také Violin Academy, která je financována Finskou kulturní nadací a nabízí vynikající vzdělání pro vysoce talentované mladé finské houslisty.
Elina Vähälä hraje na housle Giovanniho Battisty Guadagniniho vyrobené roku 1780.
Dirigent Cambreling
Přístup dirigenta Sylvaina Cambrelinga má pevné základy v důkladných znalostech muzikologie. Jeho specialitou je řazení kontrastních, ale přitom souvisejících děl či skladatelů hned za sebou, například Josepha Haydna z 18. století a Messiaena z 20. století.
Šéfdirigentem Hamburských filharmoniků je od sezóny 2018/2019, předtím zastával stejnou funkci u tokijského Symfonického orchestru Yomiuri Nippon. Je držitelem několika významných cen. Roku 2007 mu řád Čestné legie udělil hodnost rytíře a roku 2012 byl oceněn Záslužným řádem Spolkové republiky Německo.