Umístění základny v areálu Letiště Praha umožňuje využívat technického zázemí letiště i pokročilého navigačního vybavení a rozšiřuje možnosti zásahu i na méně příznivé klimatické podmínky.
Při Dvořákově práci jde o vteřiny. Během nich se musí rozhodnout, vytěsnit emoce a často si i sáhnout na dno.
„První pomocí nejde ublížit,“ říká. „Potřebujete na ni jenom své ruce a ochotu pomoct.“
„Několikrát se mi stalo, že jsem pacienta provázel z nějakého příkopu v terénu po celou léčbu až do propuštění z nemocnice. To je neuvěřitelný impuls,“ říká lékař.
Policie původně informovala o úmrtí obou chlapců, později zprávu dementovala. Neštěstí se podle policie stalo krátce po 17.00 poblíž jednoho z přechodů přes koleje.
Záchranáři základnu v Plané u Českých Budějovic původně využívali jen rok, leteckou záchranku pak začala provozovat armáda z jihočeské Bechyně. Nyní po čtyřech letech se záchranáři vracejí do Plané.
V Dubí na Teplicku došlo v sobotu po poledni k výbuchu v trafostanici. Zranění jsou dva muži. Podle policie šlo nejspíš o elektrický zkrat, výbuch na místě dál vyšetřují. Zranění jsou energetici.
I několikrát denně míří do vzduchu vrtulník letecké záchranné služby české armády ze základny Plzeň Líně. Stroj W-3A Sokol musí vzlétnout nejpozději čtyři minuty od zaznění poplachu.
Na sjezdové dráze v horském areálu Klínovec se zranil šestačtyřicetiletý cyklista. Na místo vyjeli dva záchranáři horské služby. Pro podezření na poranění páteře aktivovali leteckou záchrannou službu.
Deset let zachraňovala Jana Šeblová ve vrtulníku životy pacientů, teď šedesátiletá lékařka leteckou záchranku opouští. V rozhovoru pro iROZHLAS.cz popisuje i jeden ze svých nejtěžších zásahů.
Exministr zdravotnictví Julínek nedostane od státu náhradu nemajetkové újmy za své stíhání ani peníze vynaložené na mediální zastupování v kauze letecké záchranné služby. Požadoval 756 000 korun.
Ministerstvo zdravotnictví bude leteckým záchrankám hradit i akutní zásahy mimo provozní dobu. Informoval o tom na Facebooku šéf resortu Miloslav Ludvík z ČSSD. Ministerstvo tak podle něj chce zabezpečit maximální péči v co nejkratší době. Spor rozvířila začátkem týdne společnost DSA, která oznámila, že resort odmítl proplatit devět akutních zásahů mimo provozní dobu, například let ke sraženému dítěti v bezvědomí.
Ministerstvo zdravotnictví odmítá proplácet zásahy leteckých záchranářů mimo pracovní dobu. Podle náměstka Romana Prymuly není možno uhradit služby, které jsou mimo smlouvu. Problémy mohou přetrvávat i letos, ale prý se hledá řešení. Resort tak například neproplatil let ke sraženému dítěti v bezvědomí. V první řadě jde přece o pacienta, je přesvědčen poslanec KSČM a bývalý ředitel liberecké záchranné služby Stanislav Mackovík. Nedovede si prý představit, že by hasiči nebo policisté nevyjeli k případu, protože někdo stanoví provozní dobu.
Ministerstvo zdravotnictví odmítlo uhradit leteckým záchranářům v Hradci Králové a Ústí nad Labem devět letů k akutním případům kvůli tomu, že byly mimo provozní dobu. Uvedl to Daniel Tuček, místopředseda představenstva firmy DSA, která leteckou záchrannou službu v těchto krajích zajišťuje. Záchranáři podle firmy vzlétli vždy k akutním případům, když byli požádáni operačním střediskem. Ministerstvo tvrdí, že podle právního výkladu nemůže hradit zásahy mimo sjednanou dobu.
Leteckou záchrannou službu v Ústeckém kraji bude v lednu a únoru zajišťovat stávající provozovatel, firma DSA. Ve středu dopoledne podepsala s ministerstvem zdravotnictví dodatek. Potvrdili to zástupci ministerstva i firmy DSA. Dodatek by měl zajistit kontinuitu služby do doby, než základnu převezme nový provozovatel, kterým by měla být slovenská firma Air-Transport Europe.
Pouhé dva týdny zbývají leteckým záchranářům v Olomouci, aby se seznámili s novým vrtulníkem. Od 1. ledna budou létat se slovenskou firmou Air Transport Europe. Její stroje jsou ale úplně jiné, než na co byli záchranáři v Olomouci zvyklí.
Ministerstvo zdravotnictví zrušilo rozhodnutí o vítězi tendru na provozování letecké záchranky v Ústeckém kraji. Provozovatele základny v Ústí nad Labem tak vybere nová komise. Předchozí tendr vyhrála slovenská společnost ATE, proti výsledku se ale další účastník soutěže odvolal k antimonopolnímu úřadu. Ten následně vydal předběžné opatření, podle kterého ministerstvo nesmělo smlouvu podepsat.
Antimonopolní úřad zakázal ministerstvu zdravotnictví podepsat smlouvu se soukromým provozovatelem o zajištění letecké záchranné služby v Ústeckém kraji. Vítězná firma totiž nabídla příliš nízkou částku. Vyplývá to z předběžného opatření Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, které má ministerstvo k dispozici.
Antimonopolní úřad předběžným opatřením zakázal ministerstvu zdravotnictví podepsat smlouvu s novým provozovatelem letecké záchranné služby v Ústeckém kraji. Proti vítězi soutěže, slovenské firmě Air Transport Europe, podal podnět dosavadní provozovatel, společnost DSA. Slovenské vrtulníky podle ní nemají certifikaci pro Českou republiku. V tom případě by nemohly od Nového roku zajišťovat leteckou záchrannou službu na Ústecku.
Rozpaky mezi olomouckými záchranáři vzbuzuje výběrové řízení na nového provozovatele letecké záchranky. Stejně jako v Ústeckém kraji, také v tom Olomouckém vyhrála slovenská firma Air Transport Europe. Na Hané mají záchranáři létat na čtvrtstoletí starých strojích, které pořádně neznají. Nemají ale mnoho času se s nimi seznámit, protože výběr se protahuje kvůli odvolání tuzemské firmy DSA. Slovenská firma ale veškeré pochybnosti záchranářů odmítá.
Leteckou záchrannou službu budou v Česku poprvé provozovat i zahraniční firmy. Tuzemskou DSA doplní slovenská Air Transport Europe a rakouská Helikopter Air Transport. Podle informací České televize o tom v pondělí rozhodla ministerská komise. Výběr musí potvrdit ještě ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). ČT již ale řekl, že výběr bude respektovat. Firma DSA není s výsledkem spokojena a chce soutěž napadnout u antimonopolního úřadu.
Náměstek ministra zdravotnictví Josef Vymazal z hnutí ANO skončil ve funkci. Oficiálně rezignoval kvůli zdravotním důvodům. Podle zdrojů ČTK ale za jeho odchodem stojí hlavně problémy s tendrem na leteckou záchrannou službu.
Vláda dnes opět odložila rozhodnutí o tendru na zabezpečení letecké záchranné služby od roku 2017. Návrh ministerstva zdravotnictví zablokoval vicepremiér Andrej Babiš z hnutí ANO. Zdá se mu moc drahý, navíc by podle něj měl leteckou záchranku provozovat stát.
Leteckou záchranku by mohl provozovat stát. Vláda měla dnes rozhodnout o vypsání miliardového tendru, ale odložila to na příští týden. Ve hře zůstává možnost, že by s vrtulníky místo soukromých firem létala policie nebo armáda.