Lubomír Müller v pátek řekl, že bude i nadále v kauze hledat nové skutečnosti a důkazy. „Pokud je zjevné, že proces byl nespravedlivý, je třeba navzdory překážkám hledat cestu k nápravě,“ řekl.
Devětadvacetiletého Waltera Wawra zastřelili v roce 1956 českoslovenští pohraničníci, když společně s Karlem Benediktem v oblasti nepřehledného soutoku Dyje a Kyjovky překročili hranici.
Jaroslav Šváb byl rehabilitován po téměř 58 letech od zásahu bezpečnostních složek. A to jak po zadržení a ostříhání při takzvané „akci Vlasatci“, tak i po zadržení během protestu v září 1966.
Od pádu komunistické totality uplynulo už skoro 34 let. Server iROZHLAS.cz připomíná případy, které by mohly některé křivdy komunistické justice napravit.
O Hilsnerovu rehabilitaci usiluje advokát Lubomír Müller spolu s vnukem Hilsnerova opatrovníka Charlesem Hellerem, kteří se na Blažka obrátili. Ten ale k obnově procesu nevidí důvod.
Sedmasedmdesátiletý Charles Heller se obrátil na ministra spravedlnosti se žádostí o obnovu procesu v Polné. Jeho dědeček byl legálním opatrovníkem odsouzeného Žida Leopolda Hilsnera.
Redakci iROZHLAS.cz to sdělil advokát pozůstalých Lubomír Müller. Obvinění je za zvlášť závažný zločin zneužití pravomoci úřední osoby, za což hrozí trest odnětí svobody až na 10 let.
Smrtí komunistického exministra vnitra Vratislava Vajnara definitivně skončila možnost vyřknout rozsudek nad představiteli bývalého režimu za zločiny na československých hranicích.
Je obviněný ze zneužití pravomocí a podílu na zabití lidí, kteří se v komunistickém Československu snažili překročit hranice. Spoluobviněný bývalý ministr Vajnar ale řízení podle znalců chápe.
Návrh na obnovu procesu dříve zamítl pražský městský soud. Podnět k obnově řízení dal Syrového příbuzný kvůli údajné manipulaci dřívějšího soudu. Vrchní soud v Praze ale obnovu v dubnu povolil.
K znovuotevření případu došlo na základě objevení dříve neznámé skutečnosti, která by mohla rozsudek změnit. Žádost o obnovení procesu podal praprasynovce generála Syrového.
Soud měl Syrovému vyčítat třeba to, že nevydal rozkaz ke zničení vojenského materiálu, že si podal ruku s hlavou nacistického Německa Adolfem Hitlerem nebo že se účastnil přehlídek německého vojska.
O obnovu řízení a zrušení verdiktu zažádal advokát Lubomír Müller, na kterého se kvůli tomu obrátil praprasynovec generála. Státní zastupitelství žádosti o návrh na obnovu řízení vyhovělo
Rodinu Srbových úřady vystěhovaly z jejich domu v Královicích v roce 195 kvůli údajnému podezření z trestného činu pobuřování a ohrožení jednotného hospodářského plánu.
Podolský utekl z Československa v dubnu 1948 krátce po komunistickém převratu. Pár měsíců poté byl ale zatčen ve Vídni v sovětské okupační zóně a poslán do vazby, kde zůstal 3,5 měsíce.
Soud rehabilitoval občana bývalé Německé demokratické republiky Dietera Kolbeho. Zadrželi ho v roce 1976 v Československu při pokusu o emigraci na Západ. Podle soudu ho nezákonně omezili na svobodě.
Advokát Lubomír Müller pomáhá komunisty nespravedlivě perzekvovaným lidem. Doteď díky němu soudy očistily skoro 300 odpíračů vojny, "pétépáků" či nespravedlivě vysídlených sedláků.