Komunisté je v 50. letech vystěhovali z domu v Královicích, soud nyní rozhodl o jejich rehabilitaci

Obvodní soud pro Prahu 10 v úterý rozhodl o rehabilitaci rodiny Srbových, kterou v roce 1953 úřady vystěhovaly z jejich domu v Královicích. Rodina byla vystěhována kvůli údajnému podezření z trestného činu pobuřování a ohrožení jednotného hospodářského plánu, nikdo z nich však nebyl stíhán ani odsouzen. Čtvrteční usnesení není pravomocné, státní zástupkyně si ponechala lhůtu pro případné podání stížnosti.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudcovské kladívko. Ilustrační foto

České soudy v podobných případech rozhodovaly několikrát (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Stock Exchange

„S ohledem na judikaturu Ústavního soudu je nutné rozhodovat o účastenství soudní rehabilitace i v takových případech, kdy došlo k násilnému vystěhování a i přesto následně nedošlo k odsouzení ani k zahájení trestního stíhání,“ uvedl předseda soudního senátu Libor Holý.

Návrh, který ve čtvrtek soud projednával, podal za dcery Srba právník Lubomír Müller. Jan Srb, jeho žena Marie a dcery Libuše a Jana byli v roce dubnu 1953 donuceni, aby se vystěhovali ze svého bytu, protože ho podle Okresního národního výboru v Říčanech užívali „proti veřejnému zájmu“.

‚Kulacké‘ děti dřely do úmoru na poli. Život Marty Zápotočné ovlivnilo odsouzení jejího otce

Číst článek

Jako náhradní byt jim úřady určily jednopokojový byt v obci Konopiště. Na vystěhování měla rodina tři dny, jinak by ji výbor na její náklady vystěhoval sám.

„Vyplývá z toho - těžko hledat slušná slova, jak nazvat výměr Okresního národního výboru v Říčanech - jak se snaží své rozhodnutí odůvodnit odkazy na případné trestné jednání pana Srby a jeho manželky s tím, že nejsou schopni se starat o svůj vlastní majetek,“ uvedl ke čtvrtečnímu rozhodnutí o rehabilitaci soudce.

„Výměr okresního výboru je jednoznačně typickým rozhodnutím dané doby, v době nesvobody, kdy naprosto nezákonným, nepřípustným způsobem zasahoval do vlastnického práva a základních práv a svobod občanů Československé republiky,“ dodal Holý.

České soudy v podobných případech rozhodovaly několikrát, loni v únoru například rakovnický soud rehabilitoval rodinu Václava Malce ze Mšeckých Žehrovic na Rakovnicku, které byl v roce 1953 vydán tehdejším režimem zákaz pobytu v okrese Nové Strašecí.

V roce 2017 Okresní soud v Hodoníně očistil sedláka Metoděje Hlobílka. Toho komunisté v roce 1951 nuceně a bez právního podkladu vysídlili z jeho domova, ze statku v Mistříně na Hodonínsku, v takzvané akci K, tedy Kulak.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme