Stavba je původním hradem inspirovaná jen navenek – kruhový val je sice pobitý dřevem, pod ním je ale moderní betonová kostra, která v sobě ukrývá muzeum a malé bistro.
Před rokem se fotoreportér serveru iROZHLAS.cz René Volfík vydal do obcí, které zničilo tornádo. O rok později zachytil stejná místa, jak vypadají dnes.
Server iROZHLAS.cz zjišťoval, jak obce postižené tornádem rozdělí peníze z veřejných sbírek.
Občané Moravské Nové Vsi nedostanou peníze z transparentního účtu, lidé z Lužic nebo Mikulčic ano.
Škody na majetku kraje jsou 800 milionů korun a na obecním 721 milionů, vyplynulo podle náměstka jihomoravského hejtmana Jana Zámečníka (KDU-ČSL) ze zpřesňujících posudků.
Část hasičů zasahujících na Hodonínsku po zásahu tornádem se v pondělí z oblasti stáhla. Většinu sutin a odpadu se již podařilo odklidit. Rozhodlo o tom vedení hasičského sboru s krizovým štábem.
Zatímco ostatní většinou po hodinách odklízení následků silného tornáda večer odpočívají, některé hlídky teprve vyráží do akce. Například ty policejní, které hlídají majetek před krádežemi.
Tornádo nejvíc zničilo obce Lužice a Mikulčice na Hodonínsku a Moravskou Novou Ves a Hrušky na Břeclavsku, značné škody napáchal živel i v hodonínské části Pánov.
Zahrady pokrývají kusy polystyrenu, skelné vaty, úlomky cihel a střešní krytiny. S úklidem nyní místním pomáhají desítky dobrovolníků, kteří přijíždějí z různých koutů republiky.
„Když bylo po všem, ještě jsem mluvila s tou druhou holkou. Podívala se mi do očí a řekla, že potřebuje pomoc. Tak jsem jí řekla, že pomoc seženu,“ popsala dívka minuty bezprostředně po nehodě.
Hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) uvedl, že bouřky v noci na dnešek v zasažených obcích odtrhly asi 70 plachet ze střech. „Během dne se to opraví. Větší škody by neměly být,“ poznamenal.
„Musím sebekriticky říct, že mi v tu chvíli přestal fungovat zdravý selský rozum,“ vzpomíná na řádění tornáda autor legendárního videa s „Milunou“ z obce Lužice.
Kromě hasičů pomáhají v Lužicích s odklízením sutin i vojáci a dobrovolníci. Tornádo tam poškodilo přibližně 120 domů včetně výrobního areálu společnosti Groz-Beckert.
Sbírku na pomoc Moravě vyhlásil i Nadační fond Českého rozhlasu. Na kontě má nyní přes 12 milionů korun. Kromě finanční pomoci se lidé mohou zapojit do projektu Pomáhejte s námi.
Ničivé tornádo zasáhlo Břeclavsko a Hodonínsko ve čtvrtek. Na místě jsou záchranné složky, pomáhají ale i dobrovolníci. Jak se vyvíjí situace na Moravě? Server iROZHLAS.cz přináší souhrn událostí.
„Pokud počítáme i soukromý majetek a vše dohromady, škody půjdou do miliard korun. Nejsem ale schopen říct kolik, to není schopný říct v tuto chvíli nikdo,“ uvedl Grolich.
Mezi nejvíce postižené patří obce Hrušky, Moravská Nová Ves, Lužice a Mikulčice. Na odstranění škod pracuje asi 1200 hasičů. Podle hejtmana jim pomáhá 160 vojáků a 200 policistů.
Když se tornádo začne blížit k protějšímu domu, autor videa zavře okno a po prosbách další osoby se jde schovat do nižšího patra. V tu chvíli už bouře dosedne na jejich dům. Ozývá se rozbíjení skla.
Na jižní Moravě pokračovala likvidace následků čtvrtečních bouřek a tornáda, které se oblastní přehnalo. Mezi nejvíce postižené patří obce Hrušky, Moravská Nová Ves, Lužice a Mikulčice.
V Lužici na Hodonínsku od rána odklízejí škody po včerejším úderu tornáda. Podle starosty obce Tomáše Kláska (za KDU-ČSL) tam evidují zatím zhruba 120 domů s různým stupněm poškození.
Kvůli vírům a rotujícímu větru tornádo strhávalo objekty, které mu přišly do cesty, včetně stromů, plotů nebo i aut. Obrys tornáda byl viditelný i z dálky.
„Drtivá většina zraněných byla ošetřená a transportovaná během noci. Teď už by se jednalo o ojedinělé případy, ale samozřejmě to nemůžu vyloučit,“ popisuje mluvčí jihomoravských hasičů Mikoška.
Podle Grolicha se záchranáři a hasiči nyní zaměřují na to, aby zachránili lidi. Na místě jsou sutiny a jde i o zdraví těch, kteří zachraňují. Na vyčíslení materiálních škod je ještě brzy.
Český energetický koncern EPH (Energeticko průmyslový holding) smí koupit od švédského Vattenfallu hnědouhelné doly a elektrárny v německé Lužici. Dnes o tom v Bruselu rozhodl evropský antimonopolní úřad.
Před pražskou budovou ČEZu demonstrovali obyvatelé německé Lužice. Tamní uhelné doly jsou teď na prodej a o koupi uvažuje právě i polostátní skupina ČEZ. Místní se mají obavy, že pokud hnědouhelné doly získá, bude je chtít rozšiřovat. Zástupci ČEZu naopak tvrdí, že firma žádné plány ještě vůbec nemá.