V Kobylé nad Vidnavkou našla policie tělo pohřešované. Hladina Lužnice se může ještě zvednout

V Kobylé nad Vidnavkou na Jesenicku nalezli policisté tělo pohřešované sedmdesátileté ženy z obce. Řekl to ve středu krajský policejní mluvčí Libor Hejtman. Jde o seniorku, kterou dobrovolní hasiči v sobotu včas evakuovali do bezpečí, v neděli ráno však z evakuačního centra v protějším kulturním domě odešla a vrátila se domů. Jde o čtvrtou oběť záplav na Moravě, další tři oběti jsou z Moravskoslezského kraje.

Sledovali jsme online Praha (Aktualizováno: 15:30 18. 9. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vzedmutá hladina rybníku Rožmberk

Vzedmutá hladina rybníku Rožmberk | Foto: Václav Pancer | Zdroj: ČTK

Po seniorce pohřešované od neděle pátrali policisté ihned po opadnutí vody, v hůře přístupném terénu využili čtyřkolky. Žena byla nalezena zhruba 20 metrů za domem, který rozbouřená Vidnávka strhla. Tělo zachytil plot.

„Po dalších třech osobách, dvou mužích a jedné ženě, i nadále pátráme,“ doplnil policejní mluvčí. Jde o posádku auta z Lipové-lázní na Jesenicku, kterou v sobotu strhl proud rozbouřeného Staříče. Na místo se dostali i přes extrémní podmínky chvíli poté vodní záchranáři z Českého červeného kříže, po hodině však museli pátrání vzdát.

17:27

Povodňové dani bych se rád vyhnul. Je třeba počkat na kompletní vyměření škod, konstatuje Fiala

Číst článek

V Kobylé nad Vidnavkou dobrovolní hasiči do bezpečí v prostorách kulturního domu evakuovali už v sobotu večer 22 důchodců, seniorka se rozhodla odejít domů do patrového rodinného domu ležícího v blízkosti Vidnávky v neděli ráno, bohužel v osudnou chvíli, kdy voda opadávala.

V zápětí přišla podle očitých svědků povodňová vlna. Během chvíle však zaplavil dravý proud celou obec a zbořil i čelní stěnu jejího domu.

„Když přišla voda, naši chlapi se k ní už nemohli dostat, voda tady lítala tryskem do vzduchu,“ řekl v úterý ČTK velitel dobrovolných hasičů Rudolf Palička.

Společně se ženou se vrátil domů i její muž, v rozbořeném domě odmítl poté i záchranářský vrtulník. Až po opadnutí vody jej přes lano z domu vytahovali hasiči. Podle starostky obce Miroslavy Rybárikové našel zázemí v místním domově pro seniory

Rybník Rožmberk

Odtok z rybníku Rožmberk na Jindřichohradecku se zvýšil, ale do rybníka zatím stále více vody přitéká a jeho hladina stoupá. Nyní z rybníku odtéká přibližně 60 krychlových metrů za vteřinu, ale teče do něj asi 100 krychlových metrů za vteřinu. 

Lužnice se pod Rožmberkem rozlévá do krajiny. Ve středu v poledne to řekl Jan Hůda z Rybářství Třeboň.

„Odtok asi bude ještě o něco stoupat. Zvedne to hladinu Lužnice pod Rožmberkem, nikdo teď ale přesně nedokáže odhadnout, o kolik centimetrů to bude,“ řekl Hůda.

Lidé si mohou požádat o novou občanku zdarma. Žádost musí podat do středy do 18 hodin

Číst článek

Řeka by mohla ohrozit některá obce a města, která na ní leží. „U nás už se voda dostala k některým domům. Lidé je sami opustili. Voda zatím zůstává pod úrovní prahu do domů, někde si lidé připravili ke dveřím i pytle s pískem, kdyby hladina ještě stoupla víc,“ řekla starostka obce Lužnice Tereza Širhalová. Dodala, že voda by mohla ohrozit asi deset domů a 15 rekreačních objektů. 

Rybářství Třeboň z bezpečnostních důvodů také uzavřelo hráz Rožmberka. Lidé se tak nyní k rybníku nedostanou. Voda z něj bezpečnostním přelivem teče intenzivněji než v úterý, kdy se přes něj poprvé dostala.

Evakuace by se mohla dotknout části obyvatel Veselí nad Lužnicí na Táborsku. Město leží pod Rožmberkem na soutoku Lužnice s Nežárkou. Podle starosty Veselí nad Lužnicí Víta Rady (BEZPP, za Jihočechy 2012) však ve středu evakuace nenastane. 

Sanace toků

Všechny toky zvednuté extrémními srážkami z konce minulého týdne na území Česka už kulminovaly s výjimkou dolního Labe, ani tam nebezpečí nehrozí. Řeka by tam měla začít klesat ve středu, řekl novinářům po posledním jednání Ústřední povodňové komise ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

Škody bude možné shrnout během několika dnů, už nyní je jasné, že nejpostiženějšími regiony budou Moravskoslezský a Olomoucký kraj. 

Po poklesu hladin mají správci zajistit sanaci toků pro případ, že by přišla další velká voda.

Česká inspekce životního prostředí zkontroluje ukládání odpadů, které bude třeba svážet v postižených oblastech na speciální místa. Zaměří se i na podniky, kterými záplavy prošly.

V zasažených oblastech mají opět začít fungovat čistírny odpadních vod. Krajské veterinární správy dostaly za úkol sběr uhynulých zvířat, která zlikvidují kafilerie na území Olomouckého kraje.

„Je třeba monitorovat stav komárů i stromů na podmáčené půdě. Rozsáhlé laguny mohou místy zůstat ještě dlouhé dny i týdny, stromy padat i dva tři týdny po podmáčení,“ shrnul Hladík výstup z jednání.

Ministerstvo životního prostředí vypracuje do konce roku komplexní vyhodnocení povodně s doporučeními, které mají pomoci v budoucnosti. Komise se během záplav sešla devětkrát.

Bez elektřiny

Kvůli záplavám zůstává bez dodávek elektrického proudu přes 42 000 odběratelů. Nejvíce jich je bez proudu v Moravskoslezském kraji – zhruba 37 000, v Olomouckém poté 5100. Vyplývá to z údajů distributorů ČEZ a E.ON.

Počty domácností bez elektřiny se snižují, zřejmě nejhorší situace byla v neděli ráno, kdy bylo kvůli nepříznivému počasí bez proudu 260 000 domácností, v úterý ráno to bylo 61 000. 

Zející mokvavé rány Krnova: povodně odkryly střeva města, sčítat volby tu budou možná potmě

Číst článek

Práce by se podle mluvčí nyní mohly urychlit, firma během úterý přesunula poruchové čety ze západních, středních a severních Čech na Moravu.

„Budou pomáhat kolegům v Moravskoslezském kraji s čištěním distribučního zařízení, práce se urychlí,“ uvedla mluvčí. Stále složitá situace je podle ní například na Bohumínsku, kde je v rozvodně stále voda, čistění čeká rozvodnu v Krnově.

Distribuční společnost EG.D ze skupiny E.ON, která působí zejména na jihu Čech a Moravy, eviduje bez dodávek elektrického proudu stále 200 odběratelů na jižní Moravě.

„Tam se situace od úterního večera nezměnila, jde o lokality na Znojemsku a v okolí Moravského krasu, většinou jsou to odlehlejší lokality, kam se v tuto chvíli nemůžeme s technikou dostat,“ řekl ČTK mluvčí E.ON Roman Šperňák.

Stovky odběratelů jsou bez proudu na jihu Čech, tam je to podle mluvčího ale spíše z důvodu preventivního vypínání kvůli vysokému stavu Lužnice. Kalamitní stav platí na distribučním území ČEZ nadále platí pro deset okresů ve dvou krajích a distribuční společnost EG.D eviduje kalamitní stav v okresech Uherské Hradiště, Prostějov a Znojmo.

Povodňové stupně

Hladiny řek v Česku dál klesají. Počet míst s povodňovým stavem ve středu dopoledne poprvé po víc než čtyřech dnech klesl pod stovku.

Řeky už většinou kulminovaly, vzestup se ještě čeká na jihu Čech a Labi. Větší problémy by ale už voda způsobit neměla.

Případná evakuace ve středu nehrozí ani ve Veselí nad Lužnicí, kde má řeka kulminovat v noci nebo ve čtvrtek. 

Evakuovaná seniorka se rozhodla vrátit v Kobylé domů. ‚Volala na nás a najednou nebyla,‘ říkají svědci

Číst článek

Třetí povodňový stupeň, tedy ohrožení, byl dopoledne zhruba na 20 místech, hlavně na jihočeských řekách, Dyji, Moravě a dolním Labi. Předpověď počasí je ale příznivá, podle Českého hydrometeorologického ústavu se srážky vyskytnou už pouze ojediněle a neměly by komplikovat situaci.

V Pardubickém kraji už nikde neplatí nejvyšší povodňový stupeň.

Žádný stupeň povodňové aktivity už není v Libereckém kraji. Hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) také proto odvolal stav nebezpečí ve Frýdlantském výběžku.

Povodně si zatím vyžádaly již čtyři lidské životy. Ve středu bylo nalezené tělo dříve hledané seniorky z Kobylé nad Vidnavkou. Jde o ženu, která byla včas v sobotu dobrovolnými hasiči evakuována, v neděli ráno však z evakuačního centra v protějším kulturním domě odešla a vrátila se domů. 

Policie při záplavách zaznamenala tři případy rabování a 17 přestupků proti krizovému zákonu, uvedl po úterním jednání krizového štábu ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

Text pokračuje pod online reportáží.

Pátrání po člověku v Labi

Hasiči a policisté pátrají po osobě, kterou policejní hlídka spatřila v Labi u Mariánského mostu v Ústí nad Labem. Využívají čluny, dron i vrtulník. Informovali o tom ve středu krajští hasiči na facebooku. Labe je na dolním toku na nejvyšším povodňovém stupni.

Pátrat po člověku, kterého policisté viděli v řece, hasiči začali hodinu před půlnocí, zapojily se i jednotky dobrovolných hasičů a podniku Správy železnic.

„Osobu jsme hledali za pomocí pozemního průzkumu na březích řeky, nasazením pěti člunů v úseku Ústí nad Labem – Horní Žleb a dronu s termokamerou,“ uvedli hasiči.

Policie využila pozemní hlídky, nasvítila na několika místech řečiště a použila k průzkumu policejní vrtulník v úseku Ústí nad Labem – Horní Žleb.

Policejní hlídka, která spatřila osobu jako první, vhodila do řeky chemické světlo z důvodu sledování rychlosti proudu vody. Tato světelná značka byla naposledy spatřena v oblasti Těchlovic na Děčínsku.

Osobu hasiči nenašli a zásah ukončili v 5.22. Ve středu bude pátrací akce pokračovat. 

Anna Kopecká, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme