America First aneb Trump plní své sliby do písmene
Ve středu 2. dubna vyhlásil americký prezident Donald Trump obchodní válku celému světu včetně neobydlených ostrovů. Všechny šmahem obvinil z vykořisťování Spojených států a své voliče ujistil, že jim nastávají „zlaté časy“.
Zlato na burzách skutečně podražilo, ale okamžitě se propadly kurzy akcií, do kterých si většina Američanů ukládá peníze na stáří.
A Trumpovými cly postižený svět – ať už deseti procenty, jako je Británie a Austrálie, anebo 50 procenty, jako je Jihoafrickou republikou obklopená enkláva Lesotho, jejíž 2,5 milionu obyvatel žije hlavně z peněz svých emigrovavších příbuzných – marně bádá, jak americký prezident na tahle hausnumera přišel.
Celosvětová hospodářská krize?
Vlastně by to byl všechno tak trochu kabaret, kdyby nebyl svět globálně propojený a Amerika nebyla jeho nejdůležitějším obchodním trhem. Za současných okolností reálně hrozí celosvětová hospodářská krize. A tu si nejspíš nepřeje ani Donald Trump. Takže teď čeká, jaké kompromisy mu jednotlivé státy nabídnou.
Začala platit desetiprocentní americká cla na dovoz ze všech zemí světa. Příští týden se ještě zvýší
Číst článek
Tu nejjednodušší variantu, totiž volný trh bez celních bariér, Trump přitom skoro určitě chtít nebude: Zadlužení USA dosáhlo téměř 135 procent HDP a americký prezident svým voličům slíbil rozšířit daňové úlevy a firmám, podnikajícím v Americe, snížit korporátní daň na 15 procent.
Potřebné peníze tak mají do státní pokladny plynout z uvalených cel.
Na pověstnou „cestu do Cannosy“ se teď chystá i Brusel. Jako zástupce Evropské unie, která je sice slabá v obraně, ale vzhledem k tomu, že představuje jeden z největších jednotných trhů na světě, o to silnější v obchodě, má všechny trumfy v rukou.
Unie u Trumpova dvora?
Právě proto to ale bude mít reprezentant EU, ať už jím bude kdokoli, u dvora Donalda Trumpa obzvlášť těžké. Jak se jasně ukázalo v posledních dvou měsících, Trump a jeho věrní EU ostentativně ignorují.
‚Větší strach máme z Trumpa než z mrazíků.‘ Cla budou mít výrazný dopad i na francouzské vinaře
Číst článek
Ministr zahraničí Marco Rubio zrušil dohodnuté setkání s komisařkou pro zahraniční záležitosti Kajou Kalasovou doslova na poslední chvíli. Úspěšný nebyl ani evropský komisař pro obchod Maroš Šefčovič, který se ve Washingtonu dvakrát marně pokoušel obchodní spory řešit.
Místo na Brusel a Evropskou komisi sází Trump evidentně na bilaterální vztahy s jednotlivými unijními státy.
Nic proti tomu: Jen je třeba mít na paměti, že v jednotě je síla. Což, pokud jde o prosperitu Evropy, platí dvojnásob.
Autorka je dlouholetá komentátorka Rádia Svobodná Evropa a Českého rozhlasu
Dětský certifikát výborem prošel. Navzdory rituální sebevraždě poslance Bendy
Apolena Rychlíková
Hnutí ANO chce být pro všechny. I když ho to ohrožuje
Petr Hartman
Sdílení života se smrtí
Petr Fischer
Radikálům změna vlády nestačí, chtějí změnu režimu
Lukáš Jelínek