Čelní představitelé vlády a strany SMER totiž prý považují každého, kdo s nimi nesouhlasí, za nepřítele a odmítají s kýmkoli diskutovat. Proto je potřeba s jejich voliči mluvit a vysvětlovat pojmy.
„Je to šest roků od chladnokrevné vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. Slovensko se tehdy stalo jinou zemí,“ zaznělo mimo jiné na pietním shromáždění v Bratislavě.
„Mnozí lidé jsou přesvědčeni, že Slovensko je na cestě k dlouhodobé stagnaci – společenské, ekonomické, politické,“ říká v pořadu Dvanet minut Radiožurnálu slovenský sociolog Michal Vašečka.
„Šest let po vraždě označuje premiér Robert Fico novináře za nepřátele státu a dělá z nich terč,“ zaznělo ve středu při čtení společného prohlášení šéfredaktorů slovenských médií.
Nejnovější verdikt přinesl znovu nečekaný výsledek. Alena Zsuzsová dostala trest 25 let, Marian Kočner nebyl shledán vinným. Přitom právě on měl být tím, kdo měl vybudovat korupční systém.
Film amerického režiséra Matta Sarneckého, na němž se podíleli špičkoví oscaroví filmaři z několika zemí před slovenskými volbami, které proběhnou 30. září, je politickým činem.
„Po vraždě Jána jsme všichni potřebovali něco udělat. Kolegové se sjeli na Slovensko a sbírali materiály, chtěli jsme pochopit, co, jak a proč se stalo,“ popisuje Pavla Holcová.
Jako by se Slovensko pohybovalo v kruhu, zaznělo na včerejší vzpomínkové akci k pěti letům od vraždy novináře Jána Kuciaka v Bratislavě. Novináři znovu upozorňují na časté slovní útoky.
Ocelové dílo má připomínat trhlinu, kterou vražda mladého páru vytvořila ve slovenské společnosti. Je jen několik metrů od pietního místa, které vzniklo během tehdejších protivládních protestů.
Na čtvrté výročí vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové odhalí pozůstalí po mladém páru v Bratislavě pomník, který bude symbolickým mementem této tragédie.
V čele strany Kisku nahradila Veronika Remišová. S odstupem se ukázalo, že volba Remišové nebyla šťastná. Nedokázala zahrnout celé široké spektrum postojů, které kdysi reprezentoval Kiska.
Nejvyšší soud se zabývá odvoláním prokuratury vůči verdiktu soudu první instance, který loni zprostil podnikatele Kočnera obžaloby z objednání Kuciakovy vraždy a osvobodil také Zsuzsovou.
Vůči verdiktu nejvyššího soudu se nelze odvolat. Bývalý voják je druhým z původně pěti obviněných v případu, nad kým slovenské soudy vynesly pravomocný rozsudek.
Slovensko zjišťuje nové okolnosti o tom, jak blízko měl za minulé vlády organizovaný zločin ke státní moci. Co všechno víme o pozadí akce Očistec? Kam až zločinecká struktura sahala?
Slovenská prezidentka se ohradila vůči tvrzení německého deníku Die Welt, který nazval Slovensko mafiánským státem po rozhodnutí soudu o nevině Mariana Kočnera v kauze Kuciak.
Soud na Slovensku zprostil podnikatele Mariana Kočnera obžaloby z objednání předloňské vraždy novináře Jána Kuciaka, při které byla zastřelena i reportérova přítelkyně Martina Kušnírová.
Není jisté, jestli po velkém očekávání společnosti rozsudek přispěl ke zvýšení důvěry v justici. Anebo ještě víc neposílil zklamání a pocit beznaděje s otázkou, jestli je justice na Slovensku slepá.
Rodák z Ružomberku chtěl být také bratislavským primátorem, ale bez úspěchu. V průběhu let se několikrát octnul ve vazbě většinou kvůli finanční kriminalitě a většinou pouze na pár hodin.
Podnikatel Kočner je vinen pouze z nedovoleného ozbrojování, za které dostal peněžitý trest 5000 eur (131 500 korun). Během domovní prohlídky u něj totiž policie našla 60 nábojů.
Podle Denníku N se zmíněný důkaz týká analýzy dat z mobilu jedné z obžalovaných. Soud tak bude muset rozhodnout, zda případ vrátí do fáze dokazování nebo návrh prokuratury odmítne a vynese rozsudek.
Slovenská společnost potřebuje, aby byl celý proces dotažený do konce, aby se tak nejenom symbolicky, ale i po právní stránce završila jedna z velmi nelichotivých kapitol z novodobé historie.
Rozsudek v nejsledovanějším procesu v novodobých dějinách Slovenska se očekával ve středu, soud verdikt však vynese až 3. září. Chce se o rozsudku ještě radit.
Na Slovensku se pomalu blíží do svého finále proces století s vrahy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. Vzhledem k okolnostem, už jen to lze považovat za úspěch.
Sabo psal například o drogovém podsvětí v Seredi, kauzám spjatým s bývalým ministrem spravedlnosti Gáborem Gálem, daňových únicích na jižním Slovensku nebo kauze Dobytkář.