Figuroval v kauze Gorila i případu únosu Michala Kováče mladšího. Kdo je podnikatel Marian Kočner?

Specializovaný trestní soud v Pezinku ve čtvrtek rozhodl o třech obžalovaných v případu vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové. Na 25 let do vězení poslal pomocníka střelce Tomáše Szabóa, naopak zprostil viny Alenu Zsuzsovou a Mariana Kočnera, který si měl podle obžaloby vraždu objednat. Ten už byl v kauze falšování směnek odsouzen nepravomocně na 19 let. Kdo je podnikatel ze slovenského Ružomberku?

Profil Bratislava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marián Kočner u soudu

Marián Kočner u soudu | Foto: Radovan Stoklasa | Zdroj: Reuters

Terchnipol, únos Michala Kováče mladšího, Kauza Gamatex, kauza Sasanka, pezinská skládka, Gorila nebo směnky televize Markíza. To je výčet hlavních kauz, která média se jménem Mariana Kočnera spojují.

Přehrát

00:00 / 00:00

Profil Mariána Kočnera připravila zahraniční zpravodajka Radiožurnálu Pavlína Nečásková

Ve slovenské veřejné sféře je jen málo lidí, kteří si nikdy s Kočnerem alespoň nepotřásli rukou nebo rovnou nepotykali. Vystupoval ve společenských pořadech, bulvár psal o jeho dietách nebo luxusních šatech jeho manželky. Když Kočner svolal tiskovou konferenci, zpravodajská televize TA3 ji vysílala živě, aniž by disponoval nějakou veřejnou funkcí.

Rodák z Ružomberku chtěl být také bratislavským primátorem, ale bez úspěchu. V průběhu let se několikrát octnul ve vazbě většinou kvůli finanční kriminalitě a většinou pouze na pár hodin.

A také byl několikrát u soudu, třeba když v roce 2015 chtěl po televizi Markíza vyplatit směnky, které údajně podepsal s jejím bývalým ředitelem okolo roku 2000, aby soukromou stanici zachránili.

Už dostal 19 let

Kauza se ale obrátila proti němu a Kočner čelil obžalobě z falšování cenných papírů v hodnotě 96 milionů eur a kvůli tomu na něj uvalil soud v červnu 2018 vazbu. Za falšování směnek ho v únoru letošního roku nepravomocně odsoudili na 19 let za mřížemi.

Kočner tak skončil ve vazbě čtyři měsíce po smrti Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové a navenek vše působilo tak, že vyšetřovatelé hledají zahraniční stopu a Kočner není mezi podezřelými.

Ale pak přišla razie, přiznání, výpovědi utajených svědků, výpisy z mobilních telefonů a na konci toho všeho leží na stole v Pezinku spis čítající 26 tisíc stran, který tvrdí, že si Kočner vraždu mladého novináře objednal.

Prokurátor za dvojnásobnou vraždu žádal 25letý trest.

Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme